Park Narodowy Vanoise (Parc National de la Vanoise) to najstarszy park narodowy we Francji, a wraz z sąsiadującym z nim włoskim parkiem Gran Paradiso tworzy największy obszar chronionej przyrody w Europie. Najwyższym szczytem masywu jest Grande Casse, mierzący 3855 m n.p.m. Rejon Vanoise jest położony bardzo blisko masywu Mont Blanc, dzięki czemu z wielu miejsc można podziwiać wyjątkowe panoramy z dominującą sylwetką najwyższego szczytu naszego kontynentu.
Vanoise idealnie wpisało się w nasze prototypowe wyobrażenie o alpejskim krajobrazie. Otoczą Was tutaj rozległe zielone hale, skaliste szczyty, huczące potoki, a w oddali będą majaczyć imponujące lodowce. Dodatkowo zadziwiła nas niezwykła różnorodność geologiczna gór masywu – na sąsiednich zboczach znaleźć można często całkowicie odmienne rodzaje skał, w zupełnie innych kolorach. Dzięki temu tutejsze krajobrazy są wyjątkowo różnorodne.
Jako bazę wypadową wybraliśmy Brides-les-Bains, niewielkie miasteczko położone w bliskiej okolicy słynnego ośrodka narciarskiego Trzy Doliny (Trois Vallées). Masyw Vanoise ma wiele do zaoferowania nie tylko narciarzom, lecz także turystom pieszym przybywającym tu w ciepłej porze roku. Każdy znajdzie tu trasy dla siebie – od rodzin z dziećmi, wędrujących szlakami prowadzącymi dolinami i nad urokliwe alpejskie jeziora po tych, którzy szukają adrenaliny – wspinaczy, miłośników via ferrat i amatorów kolarstwa górskiego. Fakt, że w okolicy jest wiele wyciągów narciarskich niejednokrotnie bardzo ułatwia zaplanowanie letniej wycieczki – dzięki dostępnej infrastrukturze często możemy oszczędzić sobie uciążliwego zdobywania wysokości i zacząć dzień z poziomu 2000 metrów.
Jak przygotować się do wypadu w okolice masywu Vanoise? Przed naszym przyjazdem tutaj (lipiec 2022) niestety nie udało nam się znaleźć polskojęzycznych źródeł uławtiających orientację w rejonie. Bazowaliśmy więc na anglojęzycznych przewodnikach, które zamówiliśmy sobie przed wyjazdem: książka „French Alps” wydawnictwa Michelin pomogła nam wybrać najpiękniejsze punkty widokowe, do których prowadzą znakowane szlaki, a przewodnik „Via Ferratas of the French Alps” (wyd. Cicerone) ułatwił nam rozeznanie się w dostępnych w okolicy żelaznych perciach. Dodatkowo nieocenioną pomocą były źródła internetowe po francusku (M. odświeżała sobie szkolną znajomość tego pięknego języka, Google tłumacz też dawał radę😊) oraz aplikacje „mapowe”, szczególnie mapy.cz oraz Komoot. W szukaniu informacji o ferratach zawsze pomocna jest dla nas niemiecka strona https://kletterstieg.de – tak było i tym razem. Istnieje też bardzo przydatna strona przedstawiająca zestawienie ferrat francuskich: https://viaferrata-fr.net
Poniżej znajdziecie szczegółowe opisy ośmiu wycieczek górskich w okolicy masywu Vanoise (cztery szlaki piesze – dla każdego – i cztery ferraty) oraz pomysły na spędzenie dwóch dni w okolicy nieodległego Annecy. Pełny opis wycieczki rozwinie się po kliknięciu na link lub zdjęcie😊
Najpiękniejsze wycieczki piesze – trasy dla każdego
1. Szlak na przełęcz Col de la Vanoise – serce najstarszego parku narodowego we Francji
2. Lac Blanc i Col du Soufre – geologiczne ciekawostki i widoki na lodowce
3. Przez ucho igielne L’Aiguille Percée i przełęcze Col de la Tourne i Col du Palet
4. Lancebranlette (2936 m n.p.m.) – szczyt z widokiem na Mont Blanc
Via ferraty
1. Via ferrata de la Cascade de la Fraîche – malownicza wspinaczka przy wodospadzie
2. Via ferrata la Falaise des Bourtes – przyjemna dawka adrenaliny tuż obok La Plagne
3. Via ferrata La Croix des Verdons – najwyżej położona ferrata we Francji
4. Roc du Vent – piękna ferrata z widokiem na Mont Blanc
Annecy i okolice
1. Annecy – alpejska Wenecja
2. Tournette (2351 m n.p.m.) – widokowy szczyt nad jeziorem Annecy
***
Podczas naszego pobytu przeplataliśmy „zwykłe” trasy piesze ferratami, a gdy pogoda nad masywem Vanoise przejściowo się pogorszyła, przenieśliśmy się z wycieczkami nad jezioro Annecy.
Nasz plan był następujący:
- Via ferrata de la Cascade de la Fraîche
- Szlak na przełęcz Col de la Vanoise
- Via ferrata la Falaise des Bourtes
- Via ferrata La Croix des Verdons
- Lac Blanc i Col du Soufre
- Przez ucho igielne L’Aiguille Percée i przełęcze Col de la Tourne i Col du Palet
- Via ferrata Roc du Vent
- Annecy – alpejska Wenecja
- Tournette
- Lancebranlette
Po drodze
Jak dojechaliśmy we francuskie Alpy? Swoim samochodem, bo tak było najtaniej i zapewniało nam to na miejscu własny środek transportu, którym mogliśmy bez problemu dostać się w dowolne miejsce.
Z racji na znaczną odległość proponujemy podzielić trasę na dwa dni. Po drodze zawsze można zatrzymać się na miłe turystyczne postoje – będzie to dodatkowe uatrakcyjnienie wyjazdu. My zatrzymywaliśmy się i w Niemczech, i w Szwajcarii. Udało nam się odwiedzić kolejnych pięć pięknych miast – dwa niemieckie (Heidelberg i Ratyzbona) i trzy szwajcarskie (Bazylea, Berno, Lucerna). Opisy naszych spacerów po tych miastach wraz z poradami, co zobaczyć w krótkim czasie, gdzie zaparkować itp. znajdziecie poniżej. 🙂