Z czym kojarzy sie Wam Amsterdam? Coffee shopy i czerwone latarnie? A może kanały i piękne ceglane kamieniczki? Czy wreszcie pierwsza światowa liga galerii i muzeów? Uwierzcie nam – to wszystko razem i jeszcze o wiele więcej!
A jak zmieścić te wszystkie atrakcje w jeden weekend? Nie da się! Ale – warto próbować. Relację z tego, jak nam sie to udało i garść praktycznych porad, jak sobie z poradzić znajdziecie poniżej.
Amsterdam – plan zwiedzania z dziećmi w 3 dni
Informacje praktyczne
Pierwsza i najważniejsza informacja – Amsterdam nie jest miastem, które można zwiedzić w jeden dzień! Aż trudno uwierzyć, że sami planowaliśmy takie jednodniowe zwiedzanie miasta podczas naszego tygodniowego wyjazdu do Holandii w 2019 r. (link do naszej relacji z tego pobytu znajdziecie tutaj).
Druga informacja, równie istotna z naszego punktu widzenia – Amsterdam nie jest szczególnie przyjaznym miastem dla rodzin z małymi dziećmi. Najlepiej zaplanować odwiedziny w Amsterdamie kiedy Wasze najmłodsze pociechy będą w wieku szkolnym. Wąskie, często brukowane chodniki nie są wygodne dla wózków dziecięcych, a starówka jest bardzo rozległa. Musicie więc być przygotowani na naprawdę długie spacery, które dodatkowo może wydłużyć poszukiwanie przejścia przez kanał, który napotkacie na swojej drodze 😉 Jeżeli jednak chcecie koniecznie odwiedzić Amsterdam z młodszmi dziećmi, to fajną opcją wydaje się… transport rowerowy z krzesełkiem lub przyczepką dla maluchów!
Po trzech dniach pobytu stwierdziliśmy zgodnie, że Amsterdam to miasto całkowicie podporządkowane rowerom. Jako piesi czuliśmy się momentami wręcz dyskryminowani – chodniki, szczególnie na wąskich uliczkach starówki są bardzo wąskie. Natomiast ścieżki rowerowe są praktycznie wszędzie i bardzo często są głównym szlakiem komunikacyjnym na danej ulicy! To wynik planowej polityki miejskiej, która, musimy przyznać, jest bardzo skuteczna.
W centrum Amsterdamu po prostu nie opłaca się jeździć samochodem. Parkowanie jest tu wyjątkowo drogie, a ilość dostępnych miejsc postojowych bardzo ograniczona. Najlepiej więc zaparkować na specjalnych parkingach typu Park& Ride i po skorzystaniu z komunikacji do centrum i z powrotem skorzystać z oferty niższej ceny za parking – 8 euro za 24 godziny w tygodniu lub nawet 1 euro za 24 godziny przy parkowaniu po g. 10:00 w weekendy (szczegóły sprawdzicie tutaj: https://www.amsterdam.nl/en/parking/park-ride/ )
Amsterdam ma bardzo dobrze funkcjonującą sieć transportu publicznego. Dla przeciętnego „samolotowego” turysty skupionego na zwiedzaniu samego centrum miasta najważniejsze są pociągi, umożliwiające dojazd z lotniska Schiphol na dworzec Centraal oraz tramwaje i autobusy oplatające miasto gęstą i dobrze zaplanowaną siecią tras. Metro umożliwia dojazd do centrum miasta z bardziej peryferyjnych dzielnic, czy też parkingów Park&Ride
Korzystając z komunikacji publicznej w Amsterdamie trzeba korzystać z oznaczonych wejść do autobusów lub tramwajów (pierwsze drzwi w autobusie oraz pierwsze i przedostatnie w tramwajach). Wchodząc należy przyłożyć bilet/kartę do czytnika. Jeżeli korzystacie z czasowych biletów/kart OV lub płatności kartą koniecznie musicie też przyłożyć bilet/kartę do czytnika wychodząc z autobusu/tramwaju – zmniejszy to ilość pobranych z karty środków.
Od niedawna za przejazdy można też płacić po prostu kartą zbliżeniową lub za pomocą specjalnej aplikacji, ale przyjeżdżając do Amsterdamu jeszcze o tym nie wiedzieliśmy. To byłaby zapewne najtańsza opcja, pod warunkiem korzystania z 2-3 przejazdów dziennie. Przy większej liczbie zwłaszcza dłuższych przejazdów opłaca się skorzystać z biletów jedno-, dwu-, lub kilkudniowych. My postawiliśmy na wygodę, kupując 3-dniowe bilety na komunikację w Amsterdamie (w 2023 r. koszt takiego rozwiązania wynosił 30 Euro za osobę). Dzięki temu mogliśmy korzystać ze wszystkich rodzajów transportu miejskiego oraz pociągów na lotnisko Schiphol. Płatności kartą na bieżąco w biletomatach byłyby kłopotliwe, bo każdy z naszej szóstki musiałby mieć swoją kartę płatniczą (pewnie tez zjadłyby nas prowizje, bo mamy rodzinnie tylko jedną kartę wielowalutową).
Szczegóły dotyczące komunikacji miejskiej sprawdzicie na stronie: https://www.gvb.nl/en
W Amsterdamie, jak w każdym turystycznym mieście, nie brakuje wszelkiego rodzaju lokali gastronomicznych. Oferta jest naprawdę bogata, od wszelkiego rodzaju street foodów, przez sieciówki aż po ekskluzywne restauracje dla posiadaczy bardziej zasobnego portfela. Dominuje szeroko rozumiana kuchnia międzynarodowa. Planując budżet na podstawowy obiad w przeciętnej restauracji (odrzucaliśmy street foody, bo potrzebowaliśmy spokojnie odpocząć i ogrzać się w przerwie długiego spaceru) trudno zejść poniżej 20 euro za posiłek z napojem dla jednej osoby (mówimy tu o rejonie centrum, zapewne na peryferiach jest nieco taniej). W środkowym dniu pobytu ugotowaliśmy sobie sami obiad w naszym apartamencie, dzięki temu podratowaliśmy budżet i porządnie odpoczęliśmy w przerwie między kolejnymi atrakcjami.
Spacery po Amsterdamie
Po tej porcji informacji praktycznych możemy przejść nareszcie do samego zwiedzania! Spacery po amsterdamskiej starówce warto rozplanować na co najmniej dwa dni i uwzględnić w zaplanowanej trasie zarówno ścisłe centrum, czyli obszar dawnego średniowiecznego miasta, jak i spokojny czas na plątanie się w okolicach głównych kanałów okrężnych. Dobrym piechurom uda się w jeden dzień obskoczyć główne atrakcje starówki, ale czy warto aż tak się spieszyć?
Relację z naszych dwóch amsterdamskich spacerów znajdziecie poniżej. Podczas pierwszej wycieczki skoncentrowaliśmy się na zachodniej części starówki – zwiedzając okolice placu Dam oraz beginaża a także poplątaliśmy się po zakamarkach północno-zachodniej części kanałów okrężnych i dzielnicy Jordaan. Druga wycieczka obejmowała południowo-wschodnią część kanałów okrężnych i wschodnią część starówki z Muntplein, Nieuwmarkt i Dzielnicą Czerwonych Latarni.
Muzea w Amsterdamie
Odrębną kwestią są amsterdamskie muzea – wybór placówek muzealnych jest tak szeroki, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Pozostanie tylko pytanie, które wybrać, a z których zrezygnować? W samej dzielnicy muzealnej można spędzić calutki dzień i mimo to prawdopodobnie nie uda się Wam spokojnie obejrzeć wszystkich ekspozycji Rijksmuseum (lokalnego odpowiednika Muzeum Narodowego), Muzeum Sztuki Współczesnej, Van Gogh Museum i Moco Museum.
Koniecznie pamiętajcie o wcześniejszej rezerwacji biletów do głównych muzeów. Najbardziej obleganą placówką jest Dom Anny Frank. Zakup biletów na tutejszą ekspozycję jest możliwy tylko online, a kolejne partie biletów są udostępniane we wtorki, z sześciotygodniowym wyprzedzeniem. My zorientowaliśmy się w temacie trzy tygodnie przed wyjazdem i niestety już nie udało nam się zamówić biletów…
Po tym pierwszym niepowodzeniu szybko zabraliśmy się za rezerwację biletów do Van Gogh Museum i tym razem się udało (a pod koniec marca zakup biletów był możliwy na co najmniej 3-4 tygodnie do przodu). Spośród miejsc, które odwiedziliśmy warto kupić bilety z parodniowym wyprzedzeniem jeszcze do Rijksmuseum, zwłaszcza, jeżeli planujecie wejście w najbardziej obleganych, południowych godzinach. Odnośniki do zakupu biletów znajdziecie na stronach internetowych poszczególnych placówek.
Poniżej znajdziecie odnośnik do odrębnego wpisu dotyczącego odwiedzonych przez nas muzeów w Amsterdamie. Napisaliśmy tam też krótką informację na temat holenderskiej Karty Muzealnej i jej zalet, które przekonały nas do skorzystania właśnie z tej oferty, a nie z najbardziej znanej karty I Amsterdam.