Zamki Bellinzony – zespół fortyfikacji z listy UNESCO

Pierwsze fortyfikacje w miejscu dzisiejszej Bellinzony budowali Rzymianie dwa tysiące lat temu. Miasto jest strategicznie położone u wrót kluczowych alpejskich przełęczy. Przez wieki pozostawało pod wpływem książąt Lombardii, by ostatecznie na początku XVI w. stać się częścią Konfederacji Szwajcarskiej. Obecnie jest stolicą szwajcarskiego kantonu Ticino.

Zespół średniowiecznych fortyfikacji, w skład którego wchodzą trzy zachowane do dzisiaj zamki, powstawał od XIII wieku przez kilka kolejnych stuleci. Niesamowite zamczyska z wieżami i murami zwieńczonymi imponującymi krenelażami robią ogromne wrażenie nawet dzisiaj. Aż trudno sobie wyobrazić, że wieki temu dodatkowe obwarowania łączyły wszystkie warownie i całkowicie przegradzały dolinę Ticino.

Wszystkie zamki o pięknie brzmiących nazwach: Castelgrande, Castello di Montebello i Castello di Sasso Corbaro zostały w 2000 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Bellinzona – średniowieczne zamki w dolinie Ticino

2022.08.20

Bellinzona to obowiązkowa atrakcja w trakcie wizyty we włoskojęzycznej części Szwajcarii. Na spacer po uliczkach miasta z wyszukiwaniem patrycjuszowskich kamienic oraz zwiedzanie wszystkich trzech zamków (w każdej z warowni urządzono inne muzeum)  potrzeba całego dnia.

My zajrzeliśmy do Bellinzony w trakcie drogi powrotnej z rodzinnych wakacji we Francji (nasze wycieczki po Górnej Prowansji i Lazurowym Wybrzeżu opisujemy tutaj). Spacer po najstarszym zamku Castelgrande zajął nam godzinkę. A lody dopełniły rodzinnego szczęścia podczas przerwy w wielogodzinnej podróży!

W ramach praktycznych wskazówek podpowiadamy, że najwygodniej jest zaparkować na największym podziemnym parkingu ulokowanym pod sporym placem tuż obok zamku Castelgrande. Przy tym samym placu mieści się też lokalny supermarket MIGROS, gdzie można kupić lody w całkiem mało szwajcarskiej cenie :)!

Zamek Castelgrande to główna warownia Bellinzony.


Wchodzimy na dziedziniec zamkowy.


Renesansowa fasada kościoła świętych Piotra i Stefana.


Kamienna budowla pięknie komponuje się z górskim krajobrazem.


Wieża czarna i wieża biała górują nad zamkowym dziedzińcem.


Na wieże można wejść w ramach zwiedzania muzeum.


Schodzimy w stronę muru obronnego.


Mury ciągną się dalej jeszcze setki metrów, a kiedyś osłaniały przed napaścią całą szerokość doliny.


Zamek Castelgrande zbudowano na skale.

U stóp zamku przycupnęła urocza winnica.


Chłopaki na start!


Detale fortyfikacji można studiować godzinami!


W Cannes był czerwony dywan, a tutaj… zielony!


Casstello di Montebello – drugi, nieco wyższy zamek.


A ponad nim jeszcze trzeci zamek – Castello di Sasso Corbaro