Bezpłatne plaże w okolicy Neapolu i wybrzeża Amalfi

Planując wyjazd w okolice Neapolu, myśleliśmy, że kwestia kąpieli będzie najmniejszym problemem, bo przecież będziemy mieli w okolicy ponad 100 km pięknego wybrzeża. Nie znaliśmy jednak specyfiki włoskiego plażowania.

Bezpłatne plaże w okolicy Neapolu i wybrzeża Amalfi

sierpień 2023 r.

Nie uwierzycie, ale tutaj większość plaż jest w rękach prywatnych dzierżawców. Oznacza to konieczność wykupienia każdego dnia dostępu do parasola i leżaków, żeby móc skorzystać z terenu i infrastruktury takiej komercyjnej plaży. Cena takiego zestawu dla 2 osób może wahać się od kilkunastu do kilkudziesięciu euro za dzień, w zależności od lokalizacji i dostępnych na miejscu usług. Zwykle na plaży jest też bar/restauracja, więc standardowi włoscy plażowicze spędzają tu cały dzień.

My jednak nie lubimy leżeć godzinami na plaży. Wpadamy nad morze na 1-2 godzinki , żeby porządnie popływać i powygłupiać się w wodzie. Nie korzystamy z leżaków czy parasoli, więc wizja płacenia codziennie kilkudziesięciu euro za coś, z czego realnie nie skorzystamy, była dla nas bezsensowna. Na szczęście w każdej większej miejscowości można było znaleźć też bezpłatne plaże i to one zwykle były miejscem naszych popołudniowych kąpieli.

Na mapach Google są one oznaczone jako spiaggia libera, spiaggia comunale lub po prostu free beach. Minusem takich miejsc jest nieco gorsze położenie na obrzeżach turystycznych miejscowości oraz brak lub ograniczona dostępność toalet, pryszniców czy przebieralni. Czasami można skorzystać odpłatnie z takich udogodnień na sąsiadujących z bezpłatną prywatnych plażach.

Najlepiej wyposażone bywają publiczne plaże urządzane i prowadzone przez lokalne jednostki samorządowe. Zwykle znaleźć można je pod nazwą spiaggia comunale lub lido comunale. W takich miejscach często są dostępne bezpłatnie prysznice czy toalety.

Poza opisaną komercjalizacją lokalnym problemem Kampanii jest to, że jedynie mały odsetek linii brzegowej nadaj się do bezpiecznego plażowania. Wybrzeże Amalfi charakteryzuje się skalistymi, stromymi brzegami. Są one niewątpliwie urocze, ale znaalezienie tutaj wygodnej do kąpieli zatoczki poza zorganizowanymi kąpieliskami w głównych kurortowych miejscowościach graniczy z cudem!

Z internetowych komentarzy wynika, że sami Włosi są mocno podzieleni w kwestii ograniczania bezpłatnego dostępu do wybrzeża (tereny zajmowane przez komercyjne plaże z roku na rok się powiększają kosztem ogólnodostępnych kąpielisk). Nam chyba najbardziej podoba się model plażowania jaki spotkaliśmy na kąpieliskach Jeziora Bodeńskiego, czyli niewielka, w granicach kilku euro od osoby dorosłej, opłata za wstęp umożliwiająca dostęp do całej infrastruktury plażowej. Wtedy w zamian otrzymujemy czyste miejsce do kąpieli i możliwość skorzystania z toalet, pryszniców czy przebieralni. Ale co kraj, to obyczaj!

W ostatecznym rozrachunku poradziliśmy sobie zupełnie dobrze i praktycznie codziennie udawało nam się wykąpać – i to za darmo:) Listę odwiedzonych przez nas plaż z krótkimi opisami i fotkami znajdziecie poniżej.

1.  New Free Beach of Salerno

Plaża położona w miejscowości Salerno. Plusy: plaża piaszczysta, wygodna dla dzieci (oczywiście nie jest to taki piasek jak u nas nad Bałtykiem, jest ciemny, z domieszką wulkaniczną). Kąpie się bardzo przyjemnie. Niedaleko plaży znajduje się niewielki płatny parking. Dla nas dużym plusem była też bliskość … Lidla, w którym w drodze powrotnej mogliśmy uzupełnić zapasy wyjazdowe:)))

Minusy: brak jakiejkolwiek infrastruktury plażowej, zwłaszcza toalet (przebieralnie można przeboleć). Nie ma też prysznica, tylko kranik ze słodką wodą do opłukania nóg. Plaża niewielka, sprawia wrażenie niezbyt czystej – choć może to przez kolor piasku, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni.

Nuova Spiaggia Libera di Salerno. Na horyzoncie majaczy zarys wybrzeża Amalfi.

Plażę odwiedziliśmy po odwiedzeniu zespołu parkowo-pałacowego w Casercie.

2. Spiaggia Libera La Palombara

Plaża położona niedaleko Sorrento. Plusy: infrastruktura plażowa: toalety, przebieralnie, prusznice – wszystko bezpłatnie. Ciepła woda w wydzielonej kamieniami „zatoczce”. Piękny widok na Wezuwiusz. Mnóstwo rybek – warto wziąć okularki pływackie.

Minusy: mało miejsca na plaży. Na dnie leżą różnych rozmiarów kamienie, co w sumie może być atrakcją, ale też utrudnia kąpanie.

W pobliżu jest dostępny parking (2023 r: 2 euro za godzinę), ale zasady zostawiania tam auta są co najmniej dziwne. Na niewielkim placyku goście pakują samochody w rzędach tuż obok siebie. Właściciele opuszczając parking, zostawiają kluczyki w stacyjce. Typki z parkingu przeparkowują inne samochody w razie potrzeby tak, aby zainteresowany mógł wyjechać.

Jakoś nie mogliśmy się przemóc, by z własnej woli dać obcemu facetowi na ładne oczy nasz samochód z kluczykami. Dziwiliśmy się też, ile osób tak zrobiło – czyżby we Włoszech było większe zaufanie społeczne niż w Polsce? Na szczęście udało nam się postawić auto tak, że nikogo nie zastawialiśmy, więc łamiąc zasady parcheggio, zamknęliśmy samochód i kluczyki wzięliśmy ze sobą.

Spiaggia Libera La Palombara to plaża z widokiem na Zatokę Neapolitańską i Wezuwiusza.

Plażę odwiedziliśmy po wizycie w parku archeologicznym w Pompejach.

3. Główna plaża w Amalfi

Główna plaża Amalfi jest położona niedaleko Piazza Flavio Goia. Plusy: absolutnie fantastyczny widok na Amalfi rozciągający się z plaży. Plaża żwirkowa, wygodne zejście do morza. Bezpiecznie wydzielona strefa do pływania (bardzo duża). W bezpłatnej części do dyspozycji prysznic ze słodką wodą. Klienci wypożyczający leżaki mogą dodatkowo skorzystać z toalet i przebieralni.

Minusy: duże problemy z parkowaniem – z racji ukształtowania terenu na całym Wybrzeżu Amalfitańskim po prostu nie ma dużych parkingów. Jeśli jesteście zmorotozowani, w szczycie sezonu niemal na pewno będziecie mieć problem z zaparkowaniem auta. Można jednak korzystać z komunikacji autobuswej, która działa ty bardzo sprawnie. Plaża jest odwiedzana przez wielu turystów i nie ma kameralnego charakteru. 

Główna plaża Amalfi jest położona właściwie w samym centrum miasteczka.

Nasze wrażenia ze zwiedzania Amalfi i rejsu do Szmaragdowej Groty opisujemy tutaj.

4. Spiaggia Libera Pozzano

Plaża znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Sorrento i Pompejami, niedaleko plaży Spiaggia Libera La Palombara, którą odwiedziliśmy przy okazji wycieczki do Pompejów. Plusy: bez problemu zaparkowaliśmy samochód na sporym parkingu (5 euro za dzień), znajdującym się ok. 400 m wejścia na plażę. Samochód można zaparkować też tuż obok plaży, ale tam miejsc postojowych jest niewiele i po południu wszystko już było zajęte. Przy plaży znajdują się toaleta i przebieralnia (bezpłatne) oraz prysznic ze słodką wodą (płatny 1 euro). Infrastruktura plażowa nie jest najwyższych lotów, ale w sumie jest wszystko, czego potrzeba, łącznie z barem. Do plusów zaliczyć można także wspaniały widok na Wezuwiusz i dużą, bezpiecznie wyznaczoną strefę do pływania. Jeśli ktoś ma już dosyć słońca, to po południu na plaży przy murku znaleźć można sporo cienia.

Minusy: w wodzie znajdują się kamienie, co może się nie spodobać osobom pluskającym się przy brzegu i dzieciom. Nie jest to dobre miejsce na zabawy w płytkiej wodzie. Osobom pływającym przeszkadzać to nie będzie.

Spiaggia Libera La Palombara – z widokiem na Wezuwiusz.

Plażę odwiedziliśmy po wycieczce na najwyższy szczyt Gór Mlecznych.

5. Baia di Ieranto – rajska plaża na końcu Półwyspu Sorrentyńskiego

Godzinny spacer z miejscowości Nerano doprowadzi nas do prawdziwego raju. Doskonała plaża dla aktywnych turystów. Dokładny opis dojścia na plażę znajdziecie tutaj.

Rajska plaża w Baia di Ieranto przypomina nam francuskie Calanques.

6. Spiaggia di Trentova

Plaża znajduje się na terenie parku narodowego Cilento e Vallo di Diano na wybrzeżu Cilento na południe od półwyspu Sorrento. Odwiedziny na niej można połączyć ze zwiedzaniem arcykiekawego pobliskiego parku archeologicznego Paestum (relacja tutaj).

Plusy: plaża i zejście do morza są wygodne, piaszczysto-kamieniste. Plaża strzeżona przez ratownika. W okolicy duży parking, na którym bez problemu można zostawić auto. Wybrzeże Cilento nie jest tak oblegane przez turystów jak nieodległe wybrzeże Amalfi, co gwarantuje spokój i idealne warunki do wypoczynku.

Fale są dzisiaj główną atrakcją na plaży. Spiaggie di Trentova.

Plażę odwiedziliśmy po zwiedzeniu ruin greckich świątyń w Paestum.

7. Spiaggia Santa Teresa – główna publiczna plaża Salerno

Bardzo ładna piaszczysta plaża z pięknym widokiem na Salerno. Kąpiel przedwieczorną porą sprawiła nam wiele przyjemności – plaża była przyjemnie pusta. Jeśli staniemy twarzą do morza, plaża będzie po lewej stronie portu. Piasek na plaży jest ciemny – nie zapominajmy, że jesteśmy na terenach wulkanicznych. Po kąpieli możemy skorzystać z przyjemnych bezpłatnych pryszniców.

W naszej ocenie plaża ma dwa minusy – brak toalet i przebieralni (z toalet możemy nieodpłatnie skorzystać w pobliskiej przystani promowej) i – szczególnie pod koniec dnia – sporo śmieci (niedopałki papierosów itp.) zostawianych przez ludzi na piasku. Okolica jest jednak bardzo przyjemna.

Spiaggia Santa Teresa, Salerno


Z plaży rozciąga się piękny widok na centrum Salerno.

Plażę odwiedziliśmy po wycieczce na Wezuwiusz.

8.  Spiaggia delle Mortelle

Plaża jest położona bardzo blisko parku archeologicznego Herkulanum (opis wycieczki do Herkulanum tutaj), wiec jeśli nie macie ochoty jeździć i szukać czegoś dalej, będzie to optymalny wybór.

Plaża ma sporo plusów. Jest bezpłatna, ma toaletę (typu toi toi) i prysznice. Nie ma problemu z zaparkowaniem samochodu – przy plaży jest spory i niedrogi parking (my zatrzymaliśmy się na przekąpanie i zapłaciliśmy 2 euro). Piękny widok na Capri, widać też dobrze Neapol.

Co z minusami? Plaza jest stodunkowo niewielka, czarny wulkaniczny piasek też nie każdemu może przypaść do gustu.  Spiaggia delle Mortelle to plaża piaszczysta, ale zapomnijcie o piaseczku znanym znad Bałtyku. To jak pozytyw i negatyw. Ten jest niemal zupełnie czarny. W wodzie przy brzegu są kamienie, więc nie zaszkodzi zabranie ze sobą butów do wody. Przy zafalowaniu woda traci przejrzystość, więc osoby lubiące pływanie z maską czy nurkowanie mogą poczuć się zawiedzione.

Spiaggia delle Mortele – wulkaniczna plaża publiczna blisko Herkulanum.


Plaża jest osłonięta falochronem.


Piasek jest czarny, a atmosfera absolutnie wakacyjna.

Plażę odwiedziliśmy po zwiedzeniu parku archeologicznego w Herkulanum.

9. Capri – plaża Marina Grande

Największa plaża na Capri, położona blisko przystani Marina Grande, co można potraktować jako plus – plaża nadaje się do odwiedzenia na koniec dnia, podczas czekania na łódź czy prom.

Plaża kamienista. Mimo bliskości portu woda wydaje się czysta, przy brzegu malownicze skały. Za niewielką opłatą (0,50 euro) jest dostępna toaleta. Prysznice tylko na płatnej plaży, można skorzystać tylko po wykupieniu żetonu (w 2023 r kosztował 3 euro, starczyło wody dla całej naszej czwórki).

Minusy: gwarne otoczenie, dużo ludzi, brak kameralności, plaża nie jest tak malownicza i klimatyczna jak inne mniejsze plaże na Capri.

Marina Grande ma największą plażę na Capri.

Dokładny opis naszej wycieczki po Capri znajdziecie tutaj.

10. Plaża w fiordzie Crapolla

Piękna dzika plaża w przypominającym fiord głębokim wcięciu skalnym. Dostęp tylko od strony morza lub dojście piesze bardzo ciekawym i widokowym, lecz wymagającym szlakiem z miejscowości Torca. Dla miłośników przyrody, ciszy i spokoju raj na ziemi! Pełny opis wycieczki znajdziecie tutaj.

Fiord Crapolla, czyli nasz mały raj na ziemi


Plaża przy fiordzie jest przyjemnie pusta – selekcja turystów działa!

11. Plaża Lido Comunale Bagnoli

Publiczna plaża w miejscowości Bagnoli, położonej na zachodniej stronie półwyspu między Neapolem i Pozzouli.

To jedna z najlepszych publicznych plaż, na jakich byliśmy w okolicach Neapolu. Stosunkowo czysta i posiadająca całą infrastrukturę plażową (prysznice, toalety), z której można korzystać bez żadnych opłat. Dodatkowo na wypłaszczeniu za pasem kamieni do dyspozycji gości jest zadaszenie i parasole – zupełnie gratis. Plaża jest piaszczysta, do kąpieli nie jest potrzebne obuwie plażowe. Bezpieczne płytkie zejście do morza – plaża świetnie nadaje się dla dzieci.

Minusem jest niewielki rozmiar plaży (jednak nawet w sierpniu nie było tam ciasno, to chyba miejsce dla wtajemniczonych) i niezbyt ciekawe otoczenie samego Bagnoli, któremu daleko do klimatycznego włoskiego kąpieliska. Dodatkową atrakcją plaży jest obserwowanie bąbelków gazów tu i owdzie wydobywających się z dna, które przypominają nam, że cały czas jesteśmy w kalderze superwulkanu Pola Flegrejskie.

Plaża publiczna w Bagnoli.

Pontile Nord to ogromne betonowe molo wychodzące ok. 500 metrów w morze.

Plażę zwiedziliśmy po zwiedzeniu Pouzzoli i okolic superwulkanu Campi Flegrei.

Siedzenie tylko na plażach Was nie satysfakcjonuje? Nas też nie! Propozycje wycieczek na dwutygodniowy wyjazd w okolice Neapolu i wybrzeża Amalfi znajdziecie tutaj. 🙂