Cannes – kurort pod złotymi palmami

Cannes kojarzy się głównie jako stolica światowego kina  – miejsce miedzynarodowego festiwalu filmowego, organizowanego corocznie od 1946 r. To jednak tylko jedna z twarzy tego jednego z najbardziej znanych miast Lazurowego Wybrzeża. Cannes to także gwarny nadmorski kurort, latem rozbrzmiewający językami z całej Europy. Jeszcze innej, zupełnie odmiennej twarzy Cannes, możemy doświadczyć na niewielkiej starówce rozciągniętej wokół wzgórza zamkowego. Na wąskich i stromych uliczkach jest tu dużo spokojniej – łatwiej tu uwierzyć, że jeszcze kilkaset lat temu słynne dziś Cannes było tylko małą wioską rybacka, chronioną przed atakami Saracenów przez warownię położoną na wzgórzu .

Cannes – trasa półdniowego spaceru

Orientacja w Cannes nie sprawia najmniejszych trudności – turystyczną osią miasta jest nadmorska promenada Boulevard de la Croisette, rozciągająca się od wzgórza zamkowego wzdłuż portu i plaż aż do skalistego cypla Pointe de la Croisette. Po drodze miniemy wszystkie największe atrakcje turystyczne miasta z Pałacem Festiwalowym na czele.

Na początku nogi same prowadzą do miejsca, z którym Cannes kojarzy się najbardziej, czyli Pałacu Festiwalowego, w którym co rok przyznawane są słynne Złote Palmy. Jeśli spodziewacie się fajerwerków, możecie być nieco zawiedzeni. Sam budynek nie wyróżnia się niczym szczególnym, a przez miejscowych nazywany bywa „bunkrem”, co dość dobrze oddaje charakter tego gmachu;) . Sława tego miejsca robi jednak swoje, więc trudno się dziwić, że słynne czerwone schody i odciski rąk gwiazd kina przyciągają turystów jak magnes. W sierpniową sobotę przez Czerwonymi Schodami ustawiła się całkiem pokaźna kolejka turystów chcących sfotografować się jak prawdziwa gwiazda filmowa! Dla nas ciekawsze niż stanie w kolejce było rozpoznawanie nazwisk znanych aktorów w Alei Gwiazd. Od razu wypatrzyliśmy odciski dłoni Wajdy i Żuławskiego!

Cannes to jedno z najbardziej znanych miast Lazurowego Wybrzeża.


Jest i podpis – żeby nikt nie miał wątpliwości, gdzie jesteśmy!


Pałac Festiwalowy- to tu odbywa się słynny festiwal w Cannes.


Za nami schody z czerwonym dywanem, na których fotografują się gwiazdy.


Nasze pięć minut na ściance:)))


Aleja Gwiazd – wypatrujemy znanych nazwisk.


Jest i Judie Foster!


Angelina Jolie


Cameron Diaz


I dwa polskie nazwiska – Andrzej Żuławski


…i Andrzej Wajda


W Pałacu Festiwalowym mieści się też kasyno. Już wiemy, gdzie przepuścimy dziś cały majątek;)

Okolice Pałacu Festiwalowego to też miejsce, gdzie można wypatrzyć najwięcej luksusowych hoteli, w których na czas festiwalu zatrzymują się filmowe gwiazdy. Popatrzcie też na wysunięte w morze lądowisko dla helikopterów (znajduje się ono bliżej wzgórza zamkowego), na które do Cannes przylatują VIP-y. Nawet dziś był tam spory ruch! Wypasione jachty w porcie też przyprawiają o zawrót głowy. To się nazywa high life!

Jeśli macie czas, warto dojść wzdłuż Boulevard de la Croisette aż do cypla Pointe de La Croisette – spacer zajmuje w jedną stronę około pół godziny. Po drodze mijamy kolejne plaże. Te bliżej portu są dostępne dla wszystkich, ale są wąskie i w sezonie dość zatłoczone. Te dalsze, bardziej eleganckie, z parasolami w jednym kolorze, to plaże hotelowe.

Od portu do cypla Pointe de la Croisette ciągnie się wysadzana palmami promenada Boulevard de la Croisette.


Przy promenadzie znajdują się najbardziej znane hotele.


Hotel de Villle


Hotel Splendid – jego budynek ma już prawie 150 lat.


Plaża w Cannes tuż obok Pałacu Festiwalowego.


Plaża z promenadą w tle:)


Kierujemy się w stronę starego miasta.


Obok portu jachtowego i Pałacu Festiwalowego stoi diabelski młyn.


Ten jachcik to dla Ciebie, Kochanie!

Gdy już znudzi Was blichtr i gwar bogatego Cannes, koniecznie wybierzcie się na wzgórze zamkowe. To tu właśnie znajduje się serce dawnego Cannes – najstarsza część miasta, czyli dzielnica Le Suquet. Już na początku wita nas średniowieczna obronna Wieża z Maską. Potem wąskimi uliczkami i uroczymi schodkami wchodzimy aż do XVI-wiecznego kościoła Notre Dame d’Espérance. Z galeryjki przed kościołem otwiera się wspaniały widok na port i miasto.

Tuż obok kościoła wznosi się dawny zamek warowny. Został on wzniesiony w XII w przez okolicznych mnichów w celach obrony przed Saracenami. Dziś we wnętrzach fortecy mieści się Muzeum Zamkowe z bardzo ciekawą ekspozycją etnograficzną, m.in. kolekcją instrumentów z całego świata.

Podchodzimy na wzgórze zamkowe.


Późnogotycki kościół Notre Dame d’Esperance


Za murami kościelnej wieży widać błękitne wody zatoki.


Wzgórze zamkowe to świetny punkt widokowy na port jachtowy i Pałac Festiwalowy.


Widok rozciąga się aż do samego cypla Pointes de la Croisette.


Wracamy ulicami dzielnicy Le Suquet – niewielkiej starówki Cannes.


Cudownie, że udało nam się wpaść do Cannes!

By zwiedzić Cannes, potrzeba pół dnia. Jeśli zdecydujecie się na spacer na Pointe de La Croisette i wizytę w Muzeum Zamkowym, wycieczka przeciągnie się o kolejne kilka godzin. Turyści zmotoryzowani mogą zostawić samochód na jednym z krytych parkingów, np. na parking Suquet Forville, zlokalizowanym blisko starej dzielnicy Le Suquet.

Szukacie pomysłów na inne wycieczki po okolicy Górnej Prowansji i Lazurowego Wybrzeża? Zajrzyjcie tutaj.