Chorwacja z dziećmi – Dalmacja

Pomysły na dwutygodniowe rodzinne wakacje w środkowej Chorwacji

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o atrakcyjności Chorwacji jako miejsca wakacyjnego wypoczynku. Widoki przyprawiające o zawrót głowy, ciepłe morze, stareńkie miasteczka pamiętające czasy rzymskie. Kto raz tu przyjedzie, przepadnie! W związku z tym, że najbardziej lubimy atrakcje przyrodnicze, zdecydowaliśmy się na środkową część chorwackiego wybrzeża. Zakwaterowanie znaleźliśmy niedaleko Parku Narodowego Krka, co dawało nam możliwość odwiedzenia bardzo wielu atrakcyjnych pod względem przyrodniczym i krajobrazowym miejsc – i pięknych parków narodowych (Krka, Paklenica, Jeziora Plitwickie), i jezior w ogromnych lejach krasowych, i wyjątkowych wysp, takich jak „księżycowy” Pag, Dugi Otok z Parkiem Przyrody Telašćica czy Murter z edukacyjnym szlakiem podwodnym. Wycieczki przyrodnicze przeplataliśmy wypadami do wspaniałych zabytkowych miast – Splitu, Zadaru, Szybenika i Trogiru, plan zwiedzania układając pod możliwości młodszych turystów.

W naszej relacji z Chorwacji znajdziecie przykładowy plan wycieczek na dwutygodniowe wakacje z dziećmi, mnóstwo informacji praktycznych dotyczących szczegółów zwiedzania oraz propozycje sprawdzonych miejsc do pokąpania się i poplażowania – przecież w Chorwacji dzień bez kąpieli to dzień stracony!

Poniżej zamieszczamy relacje z poszczególnych wycieczek (wystarczy kliknąć na odpowiednie zdjęcie czy link), piszemy też, gdzie mieszkaliśmy – może komuś się przyda:) Dźwięk cykad urzekł nas od pierwszych dni naszego wyjazdu i teraz nieodłącznie kojarzy nam się z chorwackim latem.

Park Narodowy Jezior Plitwickich – przyrodnicza perełka Chorwacji

Szybenik – klimatyczne starówka w cieniu dawnych twierdz

Velika Paklenica – kanion w górach Welebit

Split z dziećmi – pałac Dioklecjana i punkt widokowy

Modro Jezero i Crveno Jezero – najpiękniejsze jeziora krasowe Chorwacji

Zadar z dziećmi – od zabytkowej starówki po morskie organy

Nin – średniowieczne miasteczko morską solą słynące

Park Narodowy Krka – wodospady Skradinski Buk i Roški Slap

Wyspa Murter – świetne miejsce do uprawiania snorkelingu w Chorwacji!

Park Narodowy Krka – nieznane zakątki

Trogir – średniowieczne miasto z listy UNESCO

Pag – księżycowa wyspa w jeden dzień

Dugi Otok – Park Przyrody Telašćica

Skradin – urocze miasteczko u wrót Parku Narodowego Krka

Co zobaczyć w drodze do Chorwacji? Zamek Veliki Tabor i skansen „Staro selo” w Kumrovcu

Po drodze do Chorwacji zatrzymaliśmy się na kilka dni w Alpach Wiedeńskich – to świetne miejsce na wypad z dziećmi! Relację z tamtych wycieczek znajdziecie tutaj.

Podczas wizyty w Chorwacji warto zboczyć na chwilę z utartych szlaków i poplątać się kamienistymi drogami wśród gajów oliwnych, drzew figowych i śródziemnomorskiej makii, nadstawić uszu i otworzyć szeroko oczy.  Przyroda jest taka inna niż u nas i taka fascynująca!

Podczas naszych wakacji udało nam się znaleźć zakwaterowanie w odosobnionym domku położonym na płaskowyżu tuż nad kanionem Krki – niedaleko przyautostradowego Odmorište Krka. Minusem był kilkukilometrowy dojazd szutrową drogą, ale plusem – piękny teren na odludziu i prawdziwa bliskość natury.