Imielty Ług – rezerwat przyrody w Parku Krajobrazowym Lasy Janowskie

Rezerwat Imielty Ług to najcenniejszy przyrodniczo obszar Lasów Janowskich – wielkiego kompleksu leśnego rozciągającego się na granicy województw lubelskiego i podkarpackiego. Sercem rezerwatu jest ogromny staw, zbudowany ok. 150 lat temu w miejscu bezodpływowego zagłębienia terenu. Staw został podzielony groblą na dwa mniejsze zbiorniki wodne – stawy Imielty Ług i Radełko. Właśnie tą groblą prowadzi atrakcyjna ścieżka dydaktyczna – przez serce porośniętych nenufarami stawów dochodzimy na dwa piękne punktu widokowe. Pięknie stąd prezentują się i stawy, i bezpośrednio przylegające do nich obszary torfowiskowe. Spacer jest niezwykle malowniczy i przyjemny. Ścieżka doprowadzająca na punkty widokowe ma 3 km długości w jedną stronę.

Groblą wśród stawów i torfowisk – rezerwat przyrody Imielty Ług

2020.07.05

Rezerwat zajmuje powierzchnię ok 800 hektarów. Został utworzony w 1988 r. dla ochrony przyrody obszarów podmokłych i torfowiskowych – zaobserwowano tu ponad 500 gatunków roślin i 100 gatunków ptaków! Podczas spaceru po rezerwacie można spotkać i mięsożerne rosiczki, i bociana czarnego, i charakterystycznie buczącego ptaka – bąka. Krajobraz jest bardzo urozmaicony – serca wszystkich skradną na pewno niezwykle malownicze stawy, porośnięte lilią wodną, ale doskonale prezentują się tez świetnie widoczne z punktów widokowych bory bagienne. Całość otaczają porośnięte sosnami wydmowe wzgórza.

Ścieżka jest dobrze oznaczona. Na całej trasie rozstawiono kilka tablic informacyjnych i czytelnych mapek pokazujących położenie punktów widokowych. Samochód można zostawić na leśnym parkingu w miejscowości Gwizdów. Wydaje nam się, że całą trasę dałoby się przejechać dziecięcym wózkiem terenowym. W lecie na wycieczce na pewno przydadzą się środki odstraszające komary. Spacer po rezerwacie to świetny pomysł na przerywnik w podróży – jeśli będziecie np. na trasie między Lublinem i Rzeszowem  – my zajrzeliśmy tu właśnie podczas takiej okazji – odwożąc naszych chłopców na tygodniowe wakacje do Babci i Dziadka. Nastawialiśmy się na zwykły leśny spacer, tymczasem atrakcyjność tego miejsca bardzo nas zaskoczyła – chętnie wybierzemy się do rezerwatu raz jeszcze w innej porze roku.

Do najciekawszych miejsc rezerwatu Imielty Ług doprowadza ścieżka dydaktyczna.
To, co niemal od razu rzuca się w oczy, to ilość wody dookoła.
Stawy rezerwatu otaczają bory torfowiskowe.
Zbliżamy się do serca rezerwatu.
Ścieżka wprowadza na groblę.
Staw Imielty Ług zajmuje centralną część rezerwatu.
Staw aż po horyzont jest porośnięty grzybieniami białymi.
…czyli nenufarami (lub liliami wodnymi).
Niegdyś staw był jeden, dopiero potem rozdzielono go groblą na dwa zbiorniki wodne.
Staw zbudowano ponad 150 lat temu na miejscu naturalnego bezodpływowego obniżenia terenu.
Jeden z najpiękniejszych punktów widokowych znajduje się na grobli rozdzielającej stawy.
Grzybienie prezentują się naprawdę przepięknie!
Na trasie ścieżki rozstawiono kilka tablic informacyjnych.
Ścieżka doprowadza do dwóch punktów widokowych.
To jeden z nich – dojście umożliwiają drewniane kładki.
Zachwycamy się niezwykle intensywnym kolorem wody na torfowiskach.
Najdalej położony punkt widokowy przypomina niewielką wieżę widokową.
Widok na stawy w punktu widokowego – piękny!
Wracamy tą samą drogą. Nasz ulubiony odcinek wiedzie groblą między stawami.
Mapka rezerwatu – i trasa dzisiejszej wycieczki:)