Piękny widokowy spacer wokół zielonych wód Jeziora Szmaragdowego, powstałego na miejscu dawnej kopalny kredy. Świetne zagospodarowanie turystyczne okolicy pozwala na spędzenie tu aktywnego dnia na łonie przyrody. Gęsta sieć szlaków i ścieżek spacerowych umożliwia planowanie wycieczek dowolnej długości. Warto dodatkowo odbyć niedługi spacer na piękny punkt widokowy pozwalający z góry spojrzeć na Szczecin i dolinę Odry.
Wokół Jeziora Szmaragdowego i na punkt widokowy na Szczecin i dolinę Odry
18 sierpnia 2020 r.
Szczeciński Park Krajobrazowy „Puszcza Bukowa”
Jezioro Szmaragdowe znajduje się na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”. Park, położony w pięknych lasach Puszczy Bukowej porastającej morenowe wzniesienia na południowy wschód od Szczecina, został utworzony w 1981 r. Jego wyróżnikiem jest bogata polodowcowa rzeźba terenu, piękne lasy, meandrujące potoki, źródła, bezodpływowe jeziorka i głazy narzutowe.
Jezioro Szmaragdowe
Jezioro Szmaragdowe znajduje się na obrzeżach Szczecina, niedaleko osiedla Zdroje. Nazwa pochodzi od charakterystycznego zielonkawego zabarwienia wody, które jest skutkiem wysokiej zawartości węglanu wapnia – jeziorko powstało na miejscu dawnej kopani kredy. W 1925 r. kopalnia została zalana przez wodę – na dnie jeziorka do tej pory znajdują się ponoć zalane urządzenia górnicze. Po malowniczym betonowym mostku znajdującym się nad brzegiem jeziora kursowały niegdyś wagoniki kolejki wąskotorowej, wywożące urobek z kopalni. Jeziorko jest cały czas zasilane przez wodę gruntową. Obecnie jego maksymalna głębokość sięga 18 metrów.
Wyznaczone ścieżki spacerowe pozwalają obejść jeziorko dookoła. Przy wschodnim i południowym brzegu trasa prowadzi tuż obok lustra wody, potem wyprowadza w pobliże Wzgórza Armatniego.
Kontynuując wędrówkę w kierunku zachodnim, dotrzemy na piękny punkt widokowy na Wzgórzach Czanowskich, umożliwiający spojrzenie z lotu ptaka na Szczecin i dolinę Odry. Na parking wracamy ścieżką nad zachodnim brzegiem jeziora.
Cały spacer zajął nam niecałą godzinę, ale można go znacząco wydłużać o dodatkowe atrakcje w okolicy. Możliwości jest mnóstwo – możecie wybierać między punktami widokowymi, ścieżkami zdrowia, ruinami, pozostałościami z okresu wojny. Bez problemu zaplanujemy tu cały aktywny weekend!
Niedaleko parkingu (parking spory i bezpłatny) przy Jeziorze Szmaragdowym znajdują się tablice z mapkami znaczącymi przebieg ścieżek spacerowych – najlepiej gdy zerkniecie na nie sami i w zależności od tego, jaką ilością czasu dysponujecie, wybierzecie coś dla siebie.
My zdecydowaliśmy się tylko na spacer dookoła jeziorka i na wypad na jeden punkt widokowy, bo od popołudnia wisiało nad nami załamanie pogody, a tego samego dnia odwiedziliśmy jeszcze piękne arboretum w Glinnej i pozostałości klaztoru cystersów s Kołbaczu (relacja z tej wycieczki tutaj). Wieczorem jeszcze chłopcy namówili nas – mimo solidnie zachmurzonego nieba – na kąpiel w Jeziorze Myśliborskim – tym razem testowaliśmy strzeżoną plażę przy ul Cienistej – to bardziej kameralne miejsce niż główne miejskie kąpielisko, a przyjemna i bezpieczna – mimo że byliśmy jednymi kąpiącymi się, naszego bezpieczeństwa pilnowało dwóch ratowników.
Więcej propozycji wycieczek po okolicy? Zajrzyjcie tutaj. 🙂