Krzywy Las – niewyjaśniona zagadka powyginanych sosen

Krzywy Las to jedno z miejsc, które wypatrzyliśmy dzięki jednemu z naszych ulubionych przewodników: „Polsce niezwykłej”. I rzeczywiście miejsce jest bardzo niezwykłe. Na niewielkiej powierzchni rośnie tutaj setka sosen o przedziwnie wygiętych pniach, w dodatku wszystkie drzewa są zdeformowane w prawie identyczny sposób! Wszystko wskazuje na celowe kształtowanie pni drzew przez człowieka, choć zagadka Krzywego Lasu nadal pozostaje nierozwikłana. Koniecznie zajrzyjcie tu sami!

Krzywy Las – frapujący pomnik przyrody między miejscowością Pniewo i Nowe Czarnowo

20 sierpnia 2020 r.

Informacje praktyczne

Krzywy Las rośnie nieco na południe od Gryfina, niedaleko elektrowni „Dolna Odra”. Wycieczka do Krzywego Lasu nie zajmuje długo – samochodem dojeżdża się na odległość ok. 300 metrów od tego pomnika przyrody. Powyginane sosny rozmieszczone są na niewielkim obszarze – na wycieczce nie będzie dużo chodzenia. Wstęp na teren Krzywego Lasu jest bezpłatny. To miejsce można zobaczyć przy okazji zwiedzania Gryfina lub pięknego Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry (o naszej kajakowej wycieczce przez kanały PK Doliny Dolnej Odry możecie przeczytać tutaj).

Krzywy Las

Krzywy Las przedstawia widok niezwykły. Stajemy przed grupą drzew, których pnie, zamiast wystrzelać prosto do góry, najpierw kładą się niemal płasko na ziemi, wyciągają w bok, a potem esem-floresem zawijają do góry. Deformacja polega więc na wygięciu pnia pod kątem 90 stopni właściwie tuż nad ziemią. Pnie tworzą wyżej charakterystyczną krzywiznę zbliżoną do litery C, a czasami wręcz S. Widok jest naprawdę niezwykły! Drzewa mają już niemal 100 lat – zostały zasadzone kilka lat przez II wojną światową.

Nie wiadomo na pewno, co było przyczyną tak charakterystycznego zniekształcenia drzew. Jedna z teorii mówi, że leśniczy specjalnie odcinali główny pieniek drzewka, by jego funkcję przejmował pozostawiony boczny pęd, tworząc odpowiednią krzywiznę. Według innego wyjaśnienia tutejsze sosny zostały wycięte na drzewka bożonarodzeniowe, ale drwale z niewiadomych przyczyn zostawiali im dolną gałąź, która przejmowała funkcje wiodącego pędu. Prowadzone tutaj badania wykazały, że pnie nie zostały odcięte, a tylko nacięte od południowej strony i przygięte w stronę północną tak, aby powstała ta zadziwiająca krzywizna. Po co tajemniczym leśnikom takie krzywulce? Tego już pewnie nigdy się nie dowiemy. Może były wykorzystywane do produkcji mebli lub beczek, a może do jeszcze innego celu? Jeśli uda się Wam rozwiązać tę zagadkę, dajcie koniecznie znać!

Pomnik przyrody Krzywy Las
Kształty pni tutejszych sosen zadziwiają ludzi od co najmniej kilkudziesięciu lat.
Setka drzew została uformowana w bardzo podobny sposób.
To miejsce niezwykłe!

Więcej propozycji wycieczek po okolicy? Zajrzyjcie tutaj. 🙂