Lac de Serre-Ponçon – wielkie jezioro zaporowe we francuskich Alpach Południowych

Jezioro Serre-Ponçon zadziwia wszystkim – kolorem wody, ogromem swojej powierzchni i przepięknym położeniem w otoczeniu alpejskich szczytów. A do tego sama konstrukcja zapory to prawdziwy inżynieryjny majstersztyk!

Jezioro Serre-Ponçon z turkusową barwą wody tworzy wraz z sąsiednimi pasmami górskimi przepiękny krajobraz. W okolicach jeziora można i skorzystać z możliwości uprawiania różnych sportów wodnych, i odkrywać piękne widoki, korzystając z licznych tras spacerowych i trekkingowych. Zbiornik jest tak duży, że już sam objazd jeziora samochodem zajmuje około dwóch godzin.

Warto poświęcić chociaż pół dnia na odwiedzenie najpiękniejszych punktów widokowych i skorzystanie z kąpieli w tak niesamowitym otoczeniu. Jeśli macie więcej czasu, warto też odwiedzić którąś z ekspozycji edukacyjnych związanych z konstrukcją tamy i elektrowni wodnej albo spędzić jeden lub kilka dni na wędrówkach po okolicznych szlakach.

Lac de Serre-Ponçon – objazd punktów widokowych i kąpiel w turkusowej wodzie

Zapora na rzece Durance – udane dzieło francuskich inżynierów

sierpień 2022 r.

Jezioro Serre-Ponçon powstało dzięki zbudowaniu pod koniec lat 50. XX w. największej w Europie zapory ziemnej. Ze względu na znaczne ryzyko rozmywania tamy (zwłaszcza podczas powodzi) zaprojektowano wyjątkową konstrukcję z odpornym na działanie wody rdzeniem usypanym z gliny.

Cała zapora ma 123 metry wysokości i ponad 600 m długości. Na budowę ogromnego wału zużyto 14 milionów metrów sześciennych materiału! Tama znacząco przyczyniła się do ujarzmienia rzeki Durance, która wcześniej powodowała powtarzające się powodzie. Dodatkowo pozwoliła na zapewnienie wody do nawadniania ponad 100 tysięcy hektarów prowansalskich upraw. A powstała tu elektrownia wodna ma moc 380 MW.

Powierzchnia tafli wody zajmuje ok. 3 tysięcy hektarów, a objętość jeziora przy najwyższych poziomach wody przekracza 1200 milionów metrów sześciennych! I to wszystko w wysokich górach – wysokość lustra wody waha się między 740 a 780 m n.p.m.!

Lac de Serre-Ponçon zajmuje powierzchnię nawet do 8 tysięcy hektarów.

Informacje praktyczne

W najbardziej widokowych miejscach przy drodze wokół jeziora znajdziecie mniejsze lub większe zatoczki parkingowe. Te największe i najlepiej zorganizowane parkingi znajdują się ponad samą zaporą, w okolicy pawilonu ekspozycyjnego Muséoscope du Lac. To stąd oraz z okolicy miejscowości Le Sauze-du-Lac otwierają się najbardziej spektakularne widoki na jezioro Serre-Ponçon.

Placówki z ekspozycją edukacyjną związaną z konstrukcją zapory i elektrowni wodnej to właśnie wspomniane wcześniej Muséoscope du Lac oraz położony u podstawy zapory Maison de l’Eau et des Énergies, czyli Dom wody i energii. Nie odwiedzaliśmy tych miejsc, bo woleliśmy spędzić piękny dzień w alpejskim słońcu, a nie w ekspozycyjnych wnętrzach, ale może to być niezła propozycja na deszczowy dzień.

Na brzegach jeziora zorganizowano wiele plaż, da się też wykąpać na dziko, oczywiście zachowując niezbędną ostrożność. My znaleźliśmy takie miejsce na północnym brzegu południowej odnogi jeziora. Koniecznie zabierzcie ze sobą obuwie kąpielowe i przygotujcie się na to, że na brzegu może być sporo błota i mułu, co jest związane z obecnością osadów rzecznych (zamulających chyba każdy sztuczny zbiornik) oraz ze zmiennym poziomem wody (w sierpniu 2022 r. poziom wody był o co najmniej 10 metrów niższy niż maksymalny).

Największa ziemna zapora w Europie ma 123 metry wysokości.


Punkt widokowy z tablicami edukacyjnymi znajduje się ponad koroną zapory.


Jezioro w alpejskim otoczeniu wygląda stąd zjawiskowo!


Jak kiedyś trafi nam się deszczowy dzień w tej okolicy, to na pewno odwiedzimy to miejsce!


Kolejne punkty widokowe pozwalają spojrzeć na jezioro z różnych perspektyw.


Nie wiadomo, czy patrzeć na jezioro, czy na góry.


Wyspa na jeziorze to szczyt dawnego wzgórza, na którym wzniesiono kaplicę św. Michała.


Przed nami większa, północna odnoga jeziora.


Przerzucono przez nią sporej długości most drogowy.


Z dolnego zbiornika kompensacyjnego zaczyna się długi kanał, doprowadzający wodę do pól uprawnych.


W jednej z zatoczek zauważyliśmy taką pływającą keję.

Kąpiel w Lac de Serre-Ponçon.


Kąpiąc się, możemy podziwiać piękne widoki.


Wysokość okolicznych szczytów przekracza 2500 m n.p.m.

Szukacie pomysłów na inne wycieczki po okolicy Górnej Prowansji i Lazurowego Wybrzeża? Zajrzyjcie tutaj.