Marsylia szczyci się mianem najstarszego miasta we Francji i ponad dwoma tysiącami lat historii portowej. Ten drugi pod względem wielkości ośrodek miejski w kraju nie jest najłatwiejszym miejscem do zwiedzenia dla turysty. Główna trudność polega na tym, że najciekawsze obiekty są rozrzucone po różnych częściach miasta, w dodatku po obu stronach basenu portowego. Z tym problemem można poradzić sobie w dwojaki sposób: albo sprawdzić w Marsylii kilka dni i każdego z nich brać na celownik inną część miasta, z innymi muzeami – co zapewne byłoby rozwiązaniem optymalnym – albo coś wybrać. Tylko co? My postawiliśmy na odwiedzenie dwóch najpiękniejszych punktów widokowych na miasto. Jeden znajduje się tarasie obok pałacu Pharo, a drugi – na najwyższym wzniesieniu Marsylii – wzgórzu z bazyliką Notre-Dame de La Garde.
Przy okazji wizyty w Marsylii koniecznie trzeba odwiedzić któryś z pobliskich calanques, czyli niezwykle malowniczych skalistych zatoczek, którymi morze wcina się w ląd. To chyba jeden z najpiękniejszych plenerów, jaki można spotkać nad Morzem Śródziemnym. My odwiedzilośmy dwie calanques położone w rejonie Marsylii: calanque de Morgiou i calanque de Sugiton – opis wycieczek do nich znajdziecie tutaj. Sam spacer po Marsylii opisujemy poniżej.
Marsylia – dwa najlepsze punkty widokowe na miasto
2022. 08.09
Pałac Pharo – najlepszy widok na Stary Port (Vieux Port)
Pałac Pharo to imponująca rezydencja zbudowana w połowie XIX w. na zlecenie Napoleona III dla cesarzowej Eugenii. W kolejnych dziesięcioleciach budynek w większym stopniu pełnił funkcje użytkowe niż reprezentacyjne – najpierw był siedzibą szpitala, a potem Instytutu Medycyny Tropikalnej. Obecnie należy do miasta i funkcjonuje m.in. jako przestrzeń uniwersytecka i konferencyjna. Przed pałacem znajduje się pomnik ofiar morza – pochodzi z 1922 r.
Dla turysty zwiedzającego Marsylię najważniejsze jest chyba jednak to, że sprzed pałacu rozciąga się fantastyczny widok na Stary Port. Stary Port (Vieux Port) to serce Marsylii, miejsce, wokół którego od ponad 2000 lat rozwijało się miasto. Również i dziś Stary Port tęskni życiem, choć oczywiście pełni w większym stopniu funkcje turystyczne niż handlowe – znajduje się tu wielka marina jachtowa. Nieco dalej na wschód do Marsylii zawijają promy i wycieczkowce – także je można sobie obserwować z tarasu przed pałacem.
Dogodnymi miejscem do zostawienia samochodu jest kryty parking Indigo Marseille Vieux Port lub Q-Park Pharo. Są też płatne miejsca postojowe przy ulicach, ale nie ma ich zbyt wiele. Wstęp na teren Pałacu Pharo jest bezpłatny. To dobre miejsce na odpoczynek, także z dziećmi – przy wejściu na teren pałacowych ogrodów znajdziecie plac zabaw, ławeczki oraz kranik z wodą pitną.
Tarasy przed pałacem Pharo to także doskonałe miejsce do podziwiania innych znanych atrakcji turystycznych miasta. Doskonale stąd widać XIII-wieczny fort św. Jana (Fort St Jean), rozbudowany – podobnie jak jego odpowiednik po drugiej stronie basenu portowego, fort św. Mikołaja, z inicjatywy Ludwika XIV. Zapewne zauważycie, że fort św. Jana jest połączony kładką pieszą z nowoczesnym budynkiem w formie ciemnych prostopadłościanów – to otwarte w 2013 r. MuCEM, czyli Muzeum Cywilizacji Europejskich i Śródziemnomorskich.
Dalej po północnej stronie basenu portowego widać katedrę La Major – ta powstała w XIX w. świątynia jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków marsylskiego starego miasta. Nieco bardziej na prawo majaczy wieża XVII-wiecznego ratusza.
Niedaleko pałacu Pharo znajduje się jeden z najstarszych obiektów sakralnych Francji, czyli bazylika św. Wiktora. Jej początki sięgają V-VI w. Budynek został w kolejnych stuleciach przebudowany w stylu romańskim. Warto podejść kilkaset metrów, żeby na własne oczy zobaczyć wnętrze tej starej świątyni – znajduje się toż obok górnego wyjścia z parkingu Indigo Marseille Vieux Port.
Wzniesienie z bazyliką Notre Dame de la Garde
Konieczny punkt programu! To właśnie stąd otwiera się najszerszy widok na miasto i marsylskie wybrzeże! Nic dziwnego, świątynię zbudowano na najwyższym okolicznym wzniesieniu (162 m n.p.m.). Wnętrze XIX-wiecznego kościoła jest niezwykle kolorowe – jego różnobarwne mozaiki przypominają nieco styl bizantyjski.
Do bazyliki Notre Dame de la Garde można dostać się pieszo, ale z okolic Starego Portu taki spacer zajmie w jedną stronę co najmniej pół godziny. Alternatywą jest przyjechanie tu kolejką turystyczną lub własnym samochodem – można wjechać na sam szczyt wzgórza, pod kościołem znajduje się bezpłatny parking.
Okolice Marsylii
Okolice Marsylii to przede wszystkim bajkowe skaliste fiordy, znane jako calanques. Trzeba koniecznie zobaczyć chociaż jeden z nich! Nasze wycieczki do Calanque de Morgiou oraz Calanque de Sugiton opisujemy tutaj.
Szukacie pomysłów na inne wycieczki po okolicy Górnej Prowansji i Lazurowego Wybrzeża? Zajrzyjcie tutaj. 🙂