Mielnik – niewielka miejscowość położona przy wschodniej granicy Polski – to doskonałe miejsce na aktywny weekend z dala od miejskiego gwaru. Mielnik jest bardzo malowniczo położony nad płynącym tu leniwie Bugiem, w otoczeniu zielonych łąk i lasów. Miejscowość ujmuje atmosferą – jest tu cicho i bardzo spokojnie – i nic dziwnego, Mielnik zamieszkuje obecnie mniej niż 1000 mieszkańców. Niemal na każdym kroku widoczne są wschodnie wpływy – na przydrożnych kapliczkach stoją prawosławne krzyże, a nad wsią góruje błękitny jak niebo budynek cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny.
Mielnik umożliwia złapanie oddechu wszystkim zabieganym i zapracowanym. Największym walorem miejscowości – poza niepowtarzalnym klimatem – jest piękna nadbużańska przyroda. Koniecznie trzeba więc zaplanować wycieczkę kajakową, pieszą lub rowerową. W naszym wpisie znajdziecie opis spływu Bugiem na odcinku Niemirów-Mielnik, a także listę najlepszych punktów widokowych w Mielniku.
Spływ kajakowy Niemirów-Mielnik
2024.07
Długość trasy to 15 km. Szlak nie jest trudny i nadaje się do polecenia dla rodzin lub początkujących. Właściwie jedyne, na co trzeba uważać, to (szczególnie w okresie letnim) płycizny, na których można utknąć. Oczywiście Bug to duża kapryśna rzeka, pamiętajmy więc o kapokach.
Miejsc do odpoczynku i dogodnego zejścia z jaką jest na trasie całe mnóstwo. My zrobiliśmy sobie postój na uroczej wyspie w środku rzeki – było super!
Kajaki wynajmowaliśmy w Mielniku z firmy Active Adventure. Organizacja bez zarzutu – polecamy! Całość spokojnym tempem płynie się ok 3 godziny. Pamiętajcie o wyłączeniu roamingu, bo startujemy spod samej granicy z Białorusią i telefony łapią tu czasem białoruski zasięg!
Najbardziej malownicze miejsca w Mielniku
Absolutnie nie można zakończyć wizyty w Mielniku bez odwiedzenia najbardziej widokowych miejsc!
Taras widokowy na odkrywkową kopalnię kredy. Okoliczni mieszkańcy wydobywali tu kredę na swoje potrzeby od XVI w. Wydobycie odbywało się ręcznie metodą “biedaszybów”. Dzisiejsza kopalnia odkrywkowa powstała w latach 50. XX w. i jest jednym z niewielu nadal funkcjonujących zakładów w Polsce. Taras przy ulicy Dubois pozwala na spojrzenie z góry w sam środek imponujących rozmiarów wyrobiska.
Góra Zamkowa w Mielniku. W tym miejscu w XI-XII wieku na sztucznie usypanym wzgórzu powstało najpierw grodzisko, a później murowany zamek królewski, miejsce zawarcia unii mielnickiej. Zamek został spalony podczas potopu szwedzkiego. Ze szczytu wzniesienia roztacza się zdecydowanie najpiękniejsza w Mielniku panorama malowniczej doliny Bugu. Nie sposób przegapić fotogenicznych ruin kościoła Świętej Trójcy, położonych w podnóża Góry Zamkowej. Niespełna dwieście metrów dalej znajdziecie śliczną XIX-wieczną cerkiew pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Zdecydowanie warto do niej podejść.
Wieża widokowa. Drewniana 12-metrowa konstrukcja została zbudowana w najwyżej położonym punkcie Mielnika. Widok ze szczytu jest nieco rozczarowujący. Ciekawe jest natomiast bliskie otoczenie wieży z widocznymi wokół dziesiątkami głazów narzutowych.
Miłośnicy atrakcji przyrodniczych mogą zajrzeć jeszcze w kilka kolejnych, nieco mniej spektakularnych miejsc: stepowy rezerwat “Góra Uszeście”, platformy widokowe na Górze Romskiej, czy ścieżki edukacyjno-poznawcze Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego “Głogi”.