Montecchio – Zamki Romea i Julii

Przy okazji wizyty w Vicenzie warto zajrzeć do nieodległej miejscowości Montecchio Maggiore (ok 20 min jazdy samochodem od Vicenzy). Na położonych tuż obok siebie wzgórzach rozsiadły się niegdyś dwa średniowieczne zamki – Castello della Villa i Castello della Bellaguardia.

Obecnie to już tylko ruiny, są one jednak bardzo malownicze, oferują szeroki widok na okolicę i są owiane piękną legendą o parze zakochanych, która posłużyła Szekspirowi jako inspiracja do napisania przez niego dramatu „Romeo i Julia”. Z tego właśnie powodu jeden z zamków jest nazywany „zamkiem Romea” (Castello della Villa), a drugi – „zamkiem Julii” (Castello della Bellaguardia).

Montecchio – informacje praktyczne

Wstęp na tereny obu zamków jest bezpłatny. W Castello della Villa jest nawet możliwość wejścia na wieżę, w Castello della Bellaguardia – na taras widokowy. Przy ładnej pogodzie można stad cieszyć się szerokimi widokami na otoczenie Vicenzy i równinę Padu. Z jednego zamku pięknie też widać drugi, a z drugiego – pierwszy:) Zbocza okolicznych wzniesień są romantycznie porośnięte winnicami. Bardzo miłe, klimatyczne, relaksujące miejsce!

Montecchio – zamek Romea


… czyli Castello della Villa:)


Na dziedzińcu zamku obecnie urządzona jest plenerowa scena.


Można nawet wejść na wieżę!


Z góry pieknie widać drugi zamek Montecchia – zamek Julii.

Oba średniowieczne zamki dzieli bardzo niewielka odległość – wszystko to może z 10 min spacerku.


Wejście do zamku Julii.


… czyli Castello della Bellaguardia:)


To kolejny ładny punkt widokowy.


Pięknie widać stąd zamek Romea, czyli Castello della Villa.


Całe miesjce jest niezwykle klimatyczne – zdecydowanie warte odwiedzenia!

Montecchio znajduje się niedaleko pięknego renesansowego miasta Vicenza (widnieje na liście UNESCO!), naznaczonego twórczością Andrei Palladia. Koniecznie trzeba tam zajrzeć (więcej o Vicenzie piszemy tutaj)!

Szukacie pomysłów na inne wycieczki w okolicy Wenecji i Padwy? Zajrzyjcie tutaj. 🙂