Atrakcje tego odcinka skupiają się wokół zespołu pałacowo-parkowego w Bukowcu. Naprawdę jest tu co oglądać! Z tego powodu polecamy zaplanowanie na dzień z Bukowcem nieco mniejszego dystansu – tak, byśmy mieli czas na spokojne zwiedzenie wszystkich atrakcji kompleksu.
Nie licząc Bukowca, z dzisiejszego dnia szczególnie przyjemnie wspominamy też leśne trawersy stoków Mrowca oraz Bukowej i Średnicy. Między tymi dwoma ostatnimi szczytami kryje się jeszcze jedna atrakcja – wychodnia skalna Diabelska Ambona. Nie jest widoczna ze szlaku, ale dojście do niej wymaga naprawdę minimalnego zboczenia z drogi. Warto!
Z Mysłakowic przez Bukowiec do Gruszkowa, GSS
2021.10.12
Informacje praktyczne
Biorąc pod uwagę sam dystans przebyty czerwonym szlakiem, długość odcinka to tylko 12 km. My jednak dziś przeszliśmy aż o 6 km więcej – najpierw musieliśmy dojść do czerwonego szlaku od naszej kwatery w Mysłakowicach, potem długo spacerowaliśmy po kompleksie parkowo-pałacowym w Bukowcu (koniecznie zarezerwujcie sobie na to czas!), a na koniec musieliśmy jeszcze dotrzeć do zarezerwowanej przez nas kwatery w Gruszkowie.
Na tym odcinku GSS sklepy spożywcze znajdziecie w Mysłakowicach i Bukowcu. Dodatkowo w Bukowcu można coś zjeść i czegoś się napić w Artystycznej Stodole – kawiarni znajdującej się w budynkach kompleksu pałacowego.
W budynku dawnego browaru w Bukowcu znajduje się muzeum Tajemniczy Las, które w nowoczesny i interaktywny sposób przybliża dzieciom faunę i florę okolicznych lasów.
W planie wycieczki zdecydowanie warto przeznaczyć godzinę-dwie dodatkowego czasu na pospacerowanie po kompleksie parkowym Bukowca.
Atrakcje odcinka
Rano nieco monotonną wędrówkę przez Mysłakowice urozmaicają nam wyjątkowo malownicze mgły i szron. Za cmentarzem zaczyna się piękna aleja starych drzew. Przez mgłę coraz pełniej przebija się słońce. Jego promienie towarzyszą nam dzisiaj nieodłącznie, upiększając każdy napotkany widok.
Po przekroczeniu Jedlicy docieramy do granicy lasu i zaczynamy podejście stokami Mrowca. Minąwszy kulminację, schodzimy bezpośrednio na teren zespołu parkowo-pałacowego w Bukowcu.
Obecny wygląd Bukowca zawdzięczamy pochodzącej z początku XIX w. koncepcji pruskiego ministra przemysłu von Redena. Powstały wówczas park krajobrazowy należał do najpiękniejszych w całych Prusach.
Szczególnie warto pospacerować wzdłuż brzegów parkowych stawów. Koniecznie trzeba też udać się do neogotyckiego mauzoleum zwanego Opactwem. Można tu wejść na wieżę, by podziwiać cudny widok na całe założenie. W budynkach dawnego zespołu pałacowego mieści się obecnie Muzeum Tajemniczy Las oraz Artystyczna Stodoła z przyjemną kawiarnią oraz ekspozycją Muzeum w Dolinie Pałaców i Ogrodów.
Szczególnie przyjemnie wspominamy spacer na Wzgórze Zamkowe. Z wieży widokowej podziwiać można rozległy widok Karkonosze oraz Rudawy Janowickie.
Dalej szlak czerwony szlak opuszcza zespół parkowo-pałacowy i prowadzi przez Bukowiec, którego zabudowania ciągną się wyjątkowo długo, aż pod zbocza Parkowej.
Ostatni dzisiejszy fragment GSS to przemiły lesisty trawers mijający kolejno kulminacje Parkowej, Bukowej i Średnicy. Nieco powyżej szlaku znajduje się bardzo ciekawa wychodnia skalna, zwana Diabelską Amboną.
Kiedyś skały te były punktem widokowym. Pozostałości dawnych umocnień pozwalają ostrożnie wspiąć się na szczyt kulminacji skalnej. Widok co prawda zasłaniają dzisiaj drzewa, ale i tak atrakcja warta jest tego niewielkiego dodatkowego wysiłku. Zajrzyjcie tu koniecznie!
Po minięciu Ambony szlak sprowadza do asfaltowej drogi w miejscu, gdzie wybija Źródło Jola, dawniej wykorzystywane do produkcji piwa przez kowarskie browary.
Ostatni odcinek naszej trasy to zejście z Przełęczy pod Średnicą do Gruszkowa, gdzie mamy zarezerwowany nocleg w agroturystyce Pod Gruszą. Wita nas przemiła właścicielka z przepysznym domowym obiadem. Gościnność, cisza i autentyczność starej lokalnej chaty czynią to miejsce niezwykłym.
Opisy innych odcinków Głównego Szlaku Sudeckiego znajdziecie tutaj 🙂