Nadmorska twarz Barcelony

Jeśli macie ochotę odpocząć od zwiedzania niezliczonych zabytków Barcelony, odwiedźcie nadmorską część miasta! Znajdziecie tu gwarne plaże i promenady, centrum handlowe, akwarium i widokową kolejkę łączącą okolice portu ze wzgórzem Montjuic. To właśnie nad brzegiem morza znajduje się wyjątkowe Muzeum Morskie i pomnik Kolumba – jeden z wielu symboli Barcelony.

Barcelona nadmorska

kwiecień 2022 r.

Barcelońskie plaże ciągną się na północ od Port Vell – to kilka rozciągniętych zatoczek wysypanych żwirkiem. Plażowicze ściągają tu wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca – już w kwietniu było tu sporo ludzi. Wybrzeże obrośnięte jest rzędami palm – od strony morza Barcelona wygląda ciekawie, inaczej, może bardziej egzotycznie?

My znaleźliśmy dla siebie miły zakątek w okolicy cypelka między plażą Barceloneta a San Sebastian. Chłopcy, zachwyceni bieganiem po (lodowatej jeszcze w kwietniu) wodzie, ochoczo zajęli się poszukiwaniem muszelek i kamyczków. Jak tu inaczej! Jak wakacyjnie!

Na atrakcje plażowe mieliśmy niewiele czasu, nie dotarliśmy więc do położonych na północy wioski olimpijskiej i najwyższych hiszpańskich wieżowców: hotelu Arts Barcelona i Torre Mapfre. Widok ze szczytu 153-metrowych budowli musi być zachwycający! Z kolei na południowym krańcu barcelońskie plaże przechodzą w cypel zamykający od strony morza Port Vell. To tutaj, z Torre Sant Sebastià, startują w kierunku wzgórza Montjuic wagoniki widokowej kolejki Teleférico del Port. Mieliśmy na nią ogromną ochotę, jednak w końcu zrezygnowaliśmy – nawet poza sezonem by wsiąść do wagonika, trzeba było odstać godzinę w kolejce.

Na plażę Barceloneta dojdziemy pasażem Joan de Borbo.


Plaża Barceloneta w całej okazałości.


Bardzo tu wakacyjnie!


Barcelona to miasto artystów – rzeźby powstają nawet z piasku!


Kolejka Teleférico del Port, łącząca plażę i podnóża wzgórza Montjuic, zniechęciła nas czasem oczekiwania.

Chyba najbardziej znany obiekt w nadmorskiej części miasta to oczywiście pomnik Kolumba. Podobno widok ze szczytu jego wąziutkiej wieży jest urzekający, jednak podczas naszego pobytu (kwiecień 2022) wjazd windą na szczyt Kolumba nie był dostępny – może to przez covid? Gdy staniemy u stóp pomnika, przed sobą będziemy mieli najbardziej znaną arterię miasta – Las Ramblas, a za sobą – widok na piękny Port Vell. Nie jesteśmy w stanie odmówić sobie przyjemności krótkiej przechadzki po Rambla del Mar – spacerowym molo, pozwalającym dostać się do barcelońskiego Aquàrium i centrum handlowego Maremàgnum, kuszącego kompleksem kinowym, dyskotekami i mnóstwem innych atrakcji.

Kolumna z pomnikiem Kolumba to jeden z symboli Barcelony.


Kolumb symbolicznie wskazuje w stronę Nowego Świata.


Kolumb może, to i my też!


Drewniane molo Rambla del Mar z wieżą kolejki Teleferico del Port w perspektywie.


Nie możemy odmówić sobie przyjemności spaceru po Rambla del Mar


Zacumowaną przy nabrzeżu Port Veil ,,Santa Eulalię” można zwiedzać w ramach biletu do Muzeum Morskiego.

W pobliżu pomnika Kolumba znajduje się jeszcze muzeum morskie Museu Marítim w którym można zobaczyć wspaniałą replikę XVI-wiecznej królewskiej galery z czasów bitwy pod Lepanto. Muzeum zajmuje wyjątkowe wnętrza średniowiecznych Drassanes – dawnych stoczni, pełniących później funkcję królewskiego arsenału.

Przy okazji wizyty w nadmorskiej część miasta warto zajrzeć do kościoła Santa Maria del Mar. XIV-wieczna świątynia jest jednym z najwspanialszych przykładów gotyku katalońskiego. Zwróćcie uwagę na specyficzne godziny otwarcia wnętrza kościoła – niestety między 13:00 a 17:00 zwiedzanie jest niemożliwe, my odbiliśmy się od zamkniętych drzwi. W tej sytuacji zwiedzanie wnętrz Santa Maria del Mar, przejażdżka Teleférico del Port oraz wizyta w Museu Marítim to obowiązkowe punkty naszego planu na kolejny wypad do Barcelony!

Średniowieczny kościół Santa Maria del Mar jest uważany za jeden z najpiękniejszych w Barcelonie.


Główny portal z rzeźbami św. św. Piotra i Pawła

Co jeszcze zobaczyć w Barcelonie? Inne ciekawe miejsca opisujemy tutaj. 🙂