Najstarsza sosna w Polsce

Mazowiecka Wszebora – najstarsza sosna w Polsce

Wycieczka dla miłośników atrakcji przyrodniczych.  Na Mazowszu, tuż obok Mińska Mazowieckiego, rośnie sosna pamiętająca czasy Potopu Szwedzkiego. Sędziwe drzewo ma ponad 360 lat i 360 cm obwodu. W 2016 r. sośnie uroczyście nadano imię Wszebora. Kto typową sosnę wyobraża sobie jako nudne drzewo o przewidywalnym wyglądzie, na pewno się zaskoczy. Wszebora ma bardzo ciekawą rozłożystą, wielokonarową budową – być może właśnie dlatego nigdy nie była łakomym kąskiem dla drwali i przetrwała do naszych czasów. Wycieczkę do najstarszej sosny w Polsce można dowolnie przedłużyć o spacer po okolicznych lasach.

Informacje praktyczne

Jak dojechać? Najłatwiej chyba wpisując w mapę G. frazę „najstarsza sosna w Polsce” i uruchamiając nawigację 😉 Wszebora rośnie na południowych obrzeżach Mińska Mazowieckiego, tylko nieco ponad kilometr od dworca kolejowego, z którego okolicy doprowadza do sosny ulica Stankowizna. Sosnę wypatrzycie po prawej stronie, zaraz po przejechaniu przez mostek na rzeczce Srebrna. Dokładnie dwieście metrów dalej, również po prawej stronie, znajduje się leśny parking. Stąd najłatwiej wyruszyć na spacer. Dojazd z Warszawy do Mińska zajmie (bez korków) około 50 minut (oczywiście zależnie od dzielnicy, z której wyruszycie). Do rozważenia jest też dojazd pociągiem, bo sosna znajduje się niewiele ponad kilometr od dworca kolejowego w Mińsku Mazowieckim.

Po dojechaniu na parking nie mamy wątpliwości, która droga doprowadzi nas do sosny.

Wzdłuż trasy rozstawiono tablice edukacyjne.

Za niewielkim wzniesieniem spotykamy dzisiejszą główną bohaterkę.

Trasa spacerowa do sosny jest dostępna dla większości wózków i rowerów, podobnie jak inne leśne ścieżki i dróżki w okolicy. Zdecydowanie warto zostać tu dłużej. My zrobiliśmy spacerową pętlę o długości około 3 kilometrów, z której szczególnie miło wspominamy postój na wysokim brzegu malowniczego zakola rzeczki Srebrnej, ale trasę spaceru można oczywiście dowolnie przedłużać.

Sosna Wszebora liczy sobie już 360 lat!

Ma wyjątkową wielokonarową budowę – być może dlatego właśnie niegdyś oszczędzili ją drwale.

Sama Wszebora jest objęta ochroną jako pomnik przyrody. Ma 22 m wysokości i ponad 3,5 m obwodu. Z sosną wiąże się miejscowa legenda o parze zakochanych, którzy spotykali się pod drzewem. Pewnego dnia na młodzieńca napadł niedźwiedź. Pogrążona w żalu dziewczyna zaczęła rzewnie płakać, aż z łez roszących ziemię w pobliżu sosny wytrysnęło małe źródełko.

Przez swoją nietypową budowę sosna nie była atrakcyjna dla drwali i stolarzy – na szczęście!

Być może Wszebora w szczególny sposób przyciąga zakochane pary.Miłośnikom biegania warto polecić odbywający się w lutym „Walentynkowy bieg pod najstarszą sosną w Polsce” – w 2020 r. odbyła się już VII edycja tej imprezy!

Kto nie lubi biegania, może po prostu leniwie pospacerować po okolicznych lasach – trasę spaceru można dowolnie przedłużać.

Teraz pora na spacer wzdłuż brzegu rzeczki Srebrnej.

Swoim prądem Srebrna malowniczo podmywa wydmiaste wzgórze.

Urocze zakole rzeki to miłe miejsce na postój.

Piknik pod… najstarszą sosną!