Nicea – stolica Lazurowego Wybrzeża

Gdybyśmy mogli odwiedzić tylko jedno miasto Lazurowego Wybrzeża, nasz wybór padłby na Niceę. Miasto kusi atmosferą wielkomiejskoego kurortu, wspaniałą 7-kilometrową nadmorską promenadą i pięknym położeniem między szeroką Zatoka Aniołów i Alpami Nadmorskimi. Nic dziwnego, że jest drugim najczęściej odwiedzanym miastem Francji – zaraz po Paryżu!

W Nicei koniecznie trzeba poplątać się po wąskich uliczkach Starego Miasta oraz wspiąć się na wzgórze zamkowe – z punktu widokowego na szczycie otwiera się fantastyczny widok na miasto i zatokę. Jeśli dysponujemy więcej już jednym dniem, zdecydowanie warto zwiedzić nicejskie muzea sztuki – na przykład te prezentujące twórczość Henri Matisse’a i Marca Chagalla.

Nicea – kurort nad  Zatoką Aniołów

2022.08.18

Informacje praktyczne

W przeciwieństwie do Saint-Tropez Nicea nawet w sezonie zachowuje komunikacyjną przepustowość  i dysponuje liczbą miejsc parkingowych zdolnych obsłużyć nasilony ruch turystyczny. Auto możecie zostawić na jednym z dużych wielopoziomowych parkingów, na które prowadzą drogowskazy – my parkowaliśmy na przykład na parkingu  Nice Étoile, położonym stosunkowo niedaleko Ogrodu Alberta I.

Wzdłuż Promenady Anglików rozciągają się piękne kamieniste plaże. Wiele odcinków wybrzeża zajmują hotele, ale plaże publiczne są naprawdę liczne i szerokie – zachęcają do kąpieli. Przyjemnością szczególnego rodzaju jest obserwowanie samolotów podchodzących do lądowania na lotnisku w Nicei – pasy startowe niemal wchodzą w morze!

Wzdłuż Promenady Anglików i uliczek prowadzących na Wzgórze Zamkowe znajduje się wiele kawiarni i restauracji, niestety najczęściej wymagających grubszych portfeli, choć dalej od morza można znaleźć też tańsze lokale.

Odpoczynek od wielkomiejskiego gwaru można znaleźć na położonym nieco na wschód od Nicei półwyspie Cap Ferrat. Brzegami półwyspu wiedzie znakowany szlak pieszy. Po drodze znajdziemy kilka kameralnych plaż, urocze skaliste zatoczki oraz luksusowe wille – to właśnie ze względu na nie Cap Ferrat bywa nazywany „półwyspem milionerów”.

Spacer po mieście

Jak to na Lazurowym Wybrzeżu, magnesem przyciągającym turystów ze szczególną mocą jest morze i nadmorska promenada. Gdybyście mieli wątpliwości, czemu Lazurowe Wybrzeże nazywa się tak, jak się nazywa, tutaj one znikną – woda przy brzegach Zatoki Aniołów jest naprawdę lazurowa!

Na długości 7 kilometrów wzdłuż morza ciągnie się Promenada Anglików – nazwa jest związana z masowymi odwiedzinami Lazurowego Wybrzeża przez angielska arystokrację, która na przełomie XIX i XX w. chętnie uciekała tu zimą przed chłodami północy.

Nicejska promenada urzeka wielkomiejskim oddechem i pięknymi widokami na morze. To właśnie na nią kierują swoje kroki chyba wszyscy turyści odwiedzający Niceę.

Nicea – miejska plaża widziana z nadmorskiej promenady.


Promenada Anglików ciągnie się na długości aż 7 km


Kolejne plaże zachęcają do kąpieli.


Tylko część plaż to plaże hotelowe, reszta jest ogólnodostępna.


Widok w stronę wzgórza zamkowego.


Eklektyczny hotel Negresco to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Nicei.


Rzeźba upamiętniająca ofiary zamachu terrorystycznego z lipca 2016 r.


Zginęło wtedy 87 osób…


Nie mogliśmy oprzeć się pokusie wyjścia na nicejską plażę.

Gotowi na dalszy spacer Promenadą Anglików!

Innym miejscem, którego w Nicei przegapic nie wolno, jest wzgórze zamkowe. W drodze na nie, zanim jeszcze na dobre zanurzymy się w klimat wąskich uliczek Starej Nicei, warto wyjrzeć na rozległy Place Masséna– świetnie można tu poczuć elegancką wielkomiejską atmosferę Nicei. Niedaleko wznosi się Pałac Sprawiedliwości i smukła wieża zegarowa.

Innym bardzo przyjemnym miejscem, choć zupełnie innego rodzaju, jest Ogród Alberta I (Jardin des Albert I). To miłe miejsce na odpoczynek w cieniu egzotycznej roślinności.

Im bliżej wzgórza zamkowego, tym uliczki są węższe i częściej pną się w górę. Po drodze odnajdujemy XVII- wieczny pałac Laskarisów którego właściciele mawiali, że wywodzą się z majętnego greckiego rodu. Wnętrza można zwiedzać – są bardzo bogato wyposażone.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Nicei jest katedra św. Reparaty. Tę XVII-wieczną świątynię zdobi okazała kopuła przykryta kilkunastoma tysiącami szkliwionych kolorowych dachówek.

Place Masséna


Bardzo tu elegancko i wielkomiejsko!


Ogrody Alberta I to przestrzeń o zupełnie innym charakterze.


Miejsce zachęca do wyciszenia i wypoczynku – oczywiście pod palmami!


Plac z wieżą zegarową


Naprzeciwko wieży wznosi się Pałac Sprawiedliwości


Katedra św. Reparaty, obok XVIII-wieczna dzwonnica


Pałac Laskarisów zachwyca wnętrzami pełnymi przepychu

Spacer po starej Nicei kończymy podejściem na najlepszy punkt widokowy w mieście. Taras widokowy znajduje się na szczycie wzgórza zamkowego, tuż nad utworzonym w XIX w. sztucznym wodospadem (sic!). Widok na Niceę i Zatokę Aniołów jest naprawdę wspaniały!

Jedna z uliczek doprowadzających na wzgórze zamkowe


Wodospad utworzono pod koniec XIX w.


W letnie dni wodna mgiełka daje cudowne uczucie orzeźwienia.


Na szczycie wzgórza zamkowego urządzono fantastyczny taras widokowy.


To najlepszy punkt widokowy na Niceę!


Stara Nicea, spośród czerwonych dachówek wyróżnia się różnobarwna kopuła katedry.


Widok na Zatokę Aniołów


Na wzgórzu zamkowym w Nicei:)))

Muzea Nicei

Nicea przyciąga turystów nie tylko promenadą i malowniczą starówką, lecz także wspaniałymi zbiorami muzealnymi. Wśród najciekawszych nicejskich muzeów znajdzie się z pewnością Muzeum Narodowe Marca Chagalla ze słynną kolekcją scen biblijnych oraz placówka prezentująca dzieła innego znanego malarza – fowisty Henri Matisse’a. Poza tym na zwiedzających czeka Muzeum Sztuki Współczesnej MAMAC, Muzeum Archeologiczne i Muzeum Historii Naturalnej– oj, jeden dzień w Nicei to zdecydowanie za mało!

Szukacie pomysłów na inne wycieczki po okolicy Górnej Prowansji i Lazurowego Wybrzeża? Zajrzyjcie tutaj. 🙂