Ojcowski Park Narodowy z dziećmi

Aż wstyd przyznać, że Ojcowski Park Narodowy pozostawał dla nas aż do tej pory terenem zupełnie nieodkrytym. To wymarzone miejsce na dłuższy weekend z dziećmi. Dolinę Prądnika i okoliczne atrakcje odwiedziliśmy w listopadowy długi weekend. Pogoda co prawda zupełnie nam nie dopisała, ale i tak wrażenia z jesiennych plenerów pozostaną na długo w naszych głowach. I na pewno jeszcze tu wrócimy, bo w jeden dzień wszystkiego nie udało się zobaczyć, mimo że Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy park narodowy w Polsce.

Ojcowski Park Narodowy

…został utworzony w 1956 r., a jego obecne granice ustalono w 1997 r. Teren parku to zaledwie 21 km2 powierzchni. Ojcowski Park Narodowy obejmuje część wierzchowiny jurajskiej wraz z przecinającymi ją dolinami. Osią parku jest środkowa część (około 12 km) Doliny Prądnika, znaczną powierzchnię zajmuje również otoczenie Doliny Sąspowskiej, uchodzącej do Doliny Prądnika w Ojcowie. Na terenie parku udostępniono do zwiedzania dwie niewielkie jaskinie: Jaskinię Łokietka i Jaskinię Ciemną. Dodatkowo ochroną objęto niespełna 68 km2 otuliny parku.

Wyjątkowy krajobraz parku tworzą malownicze doliny przecinające tereny wierzchowiny jurajskiej, na której rozsiane są liczne ostańce skalne, chyba najbardziej rozpoznawalny element tutejszej rzeźby terenu. Na zboczach dolin można zauważyć fragmenty teras skalnych – pozostałości po kolejnych etapach rozwoju dolin. Na takich zachowanych poziomach terasowych znajduje się zamek w Pieskowej Skale i ruiny zamku w Ojcowie.

Gotycko-renesansowy zamek w Pieskowej Skale zagrał w Janosiku i w filmie „Ogniem i mieczem”

Maczuga Herkulesa to jeden z symboli Ojcowskiego Parku Narodowego.

Ojcowski Park Narodowy obfituje w szlaki turystyczne. Ich łączna długość to około 37 km. W większości prowadzą one dnem dolin, często drogami jezdnymi – w związku z tym nadają się także dla rodzin z dziećmi w wózkach. Starsze przedszkolaki i dzieci szkolne na pewno chętnie urozmaicą spacer wypadem do jaskini albo na jeden z punktów widokowych usadowionych na skalnych ostańcach położonych ponad sto metrów powyżej dna dolin.

Więcej informacji znajdziecie oczywiście na stronie internetowej parku: www.ojcowskiparknarodowy.pl

Nasz wyjazd został przymusowo skrócony przez chorobę R, ale jeden dzień wystarczył, żeby przejść przepiękną trasę w Dolinie Prądnika. Gorąco polecamy tę wycieczkę. Zresztą zobaczcie sami! (relacja tutaj)