Park Güell – baśniowy świat Gaudiego

Jak Barcelona, to Gaudi, a jak Gaudi, to Park Güell! Po zwiedzeniu bazyliki Sagrada Familia na odpowczynek warto się udać właśnie tutaj. Park w swoim zamierzeniu miał być przestrzenią mieszkalno-rekreacyjną dla bogatych mieszkańców Barcelony. Mimo że oryginalne ambitne plany miasta-ogrodu nie zostały zrealizowane, warto odwiedzić to miejsce ze względu na jego niepowtarzalną baśniową atmosferę. Parku strzegą dwa domki, które wyglądają, jakby nie wiedziały, jak wyglądają kąty proste. Przygląda się temu bajecznie kolorowa mozaikowa salamandra. Na tarasie oferującym szeroki widok na miasto można przysiąść na falującej ławce pokrytej kolorową mozaiką – to najdłuższa ławka na świecie – ma aż 110 metrów! Pod widokowym tarasem kryje się jedno z najbardziej niezwykłych miejsc Parku Güell – Sala Stu Kolumn (tak naprawdę jest ich 86). Według pierwotnego projektu miała być to przestrzeń targowa dla mieszkańców, nam jednak bardziej przypomina połączenie klasycznej architektury z… naturalną jaskinią – ze stropu zwieszają się stalaktyty! Park Güell to ciekawa, nieoczywista przestrzeń, tak inna od tego, co zwykliśmy oglądać w miastach!

Park Güell

kwiecień 2022

Informacje praktyczne

Kiedyś za wstęp do parku nie pobierano opłat, jednak w związku z ogromną popularnością turystyczną Barcelony w sezonie bywało tam tak tłoczno, że odbierało to jakąkolwiek przyjemność z wycieczki. Obecnie aby odwiedzić park, trzeba wykupić bilet wstępu – i to na konkretną godzinę. Wymóg ten jest powodowany względami organizacyjnymi – chodzi o reglamentowanie ilości odwiedzających. Poza sezonem bilet można bez problemu kupić na miejscu, jeśli jednak planujecie odwiedzić Park Güell w bardziej popularnych okresach, zdecydowanie warto wcześniej zaplanować swój pobyt. Bilety bardzo wygodnie kupuje się on-line – aktualne informacje znajdziecie na stronie https://parkguell.barcelona/en Na obejrzenie całości godzina to absolutne minimum. Warto jednak zarezerwować sobie więcej czasu  – tak, by nie musieć się spieszyć i móc wczuć się w niezwykłą atmosferę stworzoną przez Gaudiego. Aha – słynna ławka jest niemal zawsze zatłoczona, a to chyba najprzyjemniejsze miejsce całego parku. Jeśli chcecie uniknąć tłoku, wybierzcie się tu w godzinach porannych – potem spacerowiczów jest więcej.

Park Güell. Na początku rzuca się w oczy przede wszystkim egzotyczna roślinność.


Architektura parku nawiązywała do motywu miasta-ogrodu.


Najsłynniejsze miejsce Parku Güell – widokowy taras z ceramiczną ławką. Pod tarasem znajduje się słynna Sala Stu Kolumn. 


Park został zaprojektowany przez Gaudiego na zamówienie Eusebia Güella. W tym planowanym mieście-ogrodzie wszystko jest baśniowe – począwszy od dwóch budynków przy wejściu.


Słynna falująca ławka jak magnes przyciąga turystów. Przysiedliśmy na niej i my!


Sala Stu Kolumn i charakterystyczne motywy – las kolumn i mozaikowe ozdoby.


Mozaikowa salamandra to najbardziej znana rzeźba w parku.


Wejściowe budynki wyglądają jakby żywcem wyjęte z baśni.


Salamandra nie wyczerpuje parkowego zwierzyńca. Po chwili mijamy kolejny motyw faunistyczny.


Obowiązkowe zdjęcie na schodach wejściowych. Czasem trudno tu doczekać się na swoją kolejkę:)


Pożegnanie z Parkiem Güell. 

Co jeszcze zobaczyć w Barcelonie? Inne ciekawe miejsca opisujemy tutaj 🙂