Pic du Cap Roux – szczyt masywu Esterel z widokiem na Lazurowe Wybrzeże

Masyw Esterel (Massif de l’Esterel) to niewielkie pasmo Alp Nadmorskich rozciągające się tuż przy Lazurowym Wybrzeżu między Frejus i Cannes. Wyróżnia się intensywnie czerwonym kolorem budujących go skał – to ryolit, skala pochodzenia wulkanicznego o składzie podobnym do granitu. I to wszystko z pięknymi widokami na skaliste morskie zatoczki – trudno się dziwić, że jest tu aż tak malowniczo!

Jednym z najpiękniejszych punktów widokowych masywu Esterel jest szczyt Pic du Cap Roux. Szlak na wierzchołek nie jest ani długi, ani trudny – to trasa do polecenia dla wszystkich miłośników pięknych widoków! Latem warto zakończyć dzień kąpielą na którejś z okolicznych zatoczek – my kąpaliśmy się na niewielkiej plaży u podnóża Pic du Cap Roux, nieco na wschód od Saint Raphaël.

Pic du Cap Roux – wizytówka masywu Esterel

2022.08.15

Mimo położenia niedaleko gwarnych plaż Lazurowego Wybrzeża masyw Esterel zadziwia dzikością i spokojem. Tu nie musimy wybierać: czy góry, czy morze – po górskiej wycieczce z widokiem na skaliste wybrzeże można wykąpać się w jednej ze pobliskich zatoczek!

Szlak na wierzchołek Pic du Cap Roux (452 m n.p.m.) wiedzie łagodnie nachyloną ścieżka, co czyni go dostępnym dla turystów w różnym wieku, w tym dla rodzin z dziećmi. Oczywiście trzeba pamiętać, że jesteśmy w górach – na ścieżce często spotyka się luźny materiał skalny, więc solidne buty z pewnością się przydadzą.

Na szczyt można dojść i od morza, i od strony gór . Ta druga opcja wiąże się z pokonaniem znacznie mniejszego przewyższenia, a w wyższych partiach również jest bardziej widokowa.

Jeśli to tę właśnie opcję wybierzemy, samochód zostawiamy w miejscu postojowym oznaczonym na mapach Google jako Parking Sainte Baume. Nazwa pochodzi od jaskini świętego Honorata z Arles, który jakiś czas przebywał w jednej z grot masywu Esterel. I grotę, i ruiny pobliskiej kaplicy można zwiedzić przy okazji wycieczki na Pic du Cap Roux – by tam dojść, trzeba tylko nieznacznie zboczyć że szlaku.

Z parkingu na szczyt wchodzi się w około godzinę, po drodze pokonując niespełna 300 m przewyższenia. Dostępna sieć szlaków umożliwia zaplanowanie trasy wycieczki w formie pętli – można wrócić alternatywnym wariantem.

Ze szczytu widać właściwie całe Lazurowe Wybrzeże! Od zatoki Saint Tropez na południowym-zachodzie po Cannes i szczyty Alp Nadmorskich po przeciwnej stronie. Poszukiwanie miejsca do kąpieli w jednej z uroczych zatoczek między Agay a Théoule-sur-Mer zamienia się szybko w poszukiwanie miejsca do…zaparkowania! W dniu święta narodowego 15 sierpnia Francuzi tłumnie wylegli na wszystkie plaże. Na szczęście udaje nam się złapać miejsce i to na wygodnym parkingu przy uroczej zatoczce tuż obok Cap Roux, czyli właściwie dokładnie na wysokości naszego dzisiejszego szczytu Pic du Cap Roux!

Wyróżnikiem masywu Esterel są czerwone skały.


Kamieniste zbocza Esterel porasta śródziemnomorska roślinność.


Gołoborza już widzieliśmy, ale żeby były czerwone?!


Szlak na Pic du Cap Roux wznosi się łagodnie – to nie jest trudny spacer.


Szczyt Pic du Cap Roux wznosi się 452 m n.p.m.


Widok na nadmorską miejscowość Agay.


Zjawiskowe widoki z podejścia na Pic du Col Roux.


Dominującym kolorem dzisiejszej wycieczki jest buroczerwony.


Panorama ze szczytu sięga na północny wschód aż do Alp Nadmorskich.


Typowe francuskie table d’orientacion ułatwia znalezienie poszczególnych miasteczek i zatoczek.


Na szczycie Pic du Col Roux.


Skalna grzęda z widokiem na Cannes.


Lazurowe Wybrzeże z masywu Esterel.


Jeszcze jedno spojrzenie na Agay.


Skały masywu Esterel są podatne na erozję.


Pod nami Cap Roux

Schodząc, nadal podziwiamy przepiękną panoramę Lazurowego Wybrzeża.


Trawersujemy kolejne zbocza.


Szlak przecina kolejne czerwone gołoborza.


Ruiny kaplicy św. Honorata.


Grota św. Honorata


Schemat sieci szlaków w masywie Esterel


Od strony morza Pic du Cap Roux wygląda trochę niepozornie, ale widok z wierzchołka powala!


Skaliste cypelki oddzielają od siebie malownicze zatoczki z kąpieliskami.


Zatoczka u wybrzeża Cap Roux – to idealne miejsce na kąpiel!

Szukacie pomysłów na inne wycieczki po okolicy Górnej Prowansji i Lazurowego Wybrzeża? Zajrzyjcie tutaj.