Praga w jeden dzień – najpiękniejsze punkty widokowe

Praga to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych europejskich miast. Zaskakuje pięknem architektury i rozległością zabytkowego kompleksu. Piękne kamienice, wspaniałe świątynie, wijąca się Wełtawa, urokliwe zakątki – jest tu prostu pięknie i to o każdej porze roku!

Na zwiedzenie Pragi zdecydowanie warto poświęcić więcej niż jeden dzień, jeśli jednak nie dysponujecie dużą ilością czasu, poniżej wersja „the best of” – do „zrobienia” w jeden dzień. Proponujemy spacer szlakiem głównych zabytków ze szczególnym naciskiem na punkty widokowe, pozwalające spojrzeć na to piękne miasto z lotu ptaka. Jeśli możecie zostać w Pradze dłużej, bardziej rozbudowane wersje wycieczek „do pokornikowania” znajdziecie tutaj (Hradczany) i tutaj (Praga husycka i żydowska).

Praga – the best of – wersja na jeden dzień

2021.01.06

Informacje praktyczne

Absolutnie nie polecamy wybierania się do centrum Pragi samochodem. Miejsc postojowych przy ulicach nie ma dużo i oczywiście najczęściej są one zajęte (a w okolicy starówki długość postoju jest często limitowana – np. do 4 godzin).  Dużo lepiej jest poznawać Pragę pieszo – w okolice zabytkowego centrum najlepiej dostać się komunikacją miejską. My mieszkaliśmy w starej kamienicy na ul. Borivojovej w odległości ok. 25 min spaceru od Bramy Prochowej. Wszędzie chodziliśmy pieszo i to sprawdzało się najlepiej – choć pod koniec dnia krokomierz wyliczał nam ok. 13 km w nogach😊

Tu mieszkamy, ul. Borivojova.

Jeśli chodzi o gospody i restauracje, to jedyny problem, jaki będziecie mieli, to którą wybrać! Stylowe knajpki wyrastają dosłownie co krok, jest smacznie i nie jakoś przesadnie drogo. Zaskakują natomiast wysokie ceny biletów wstępu (np. zwiedzanie ratusza wraz z wejściem na wieżę w 2022 r. kosztowało 250 koron, przeciętna cena wstępu na punkt widokowy to aż 150 koron).

W sezonie Pragę odwiedzają tłumy turystów, więc dużo lepszym pomysłem wydaje się przyjechanie tu w mniej popularnym terminie – by np. odwiedziliśmy Pragę w pierwszej połowie stycznia i było naprawdę dość kameralnie i bardzo przyjemnie.

Trasa spaceru  w stylu „Praga w jeden dzień”

Brama Prochowa (Prašná brána)

Ruszamy spod jednej z dawnych gotyckich bram, przez które wjeżdżało się do miasta. Niegdyś miejsce to służyło jako skład prochu – stąd nazwa. Dziś dostojne bramisko wygląda dostojnie i elegancko – ściany zdobią rzeźby przedstawiające czeskich królów. Na szczycie bramy znajduje się świetny punkt widokowy – zdecydowanie warto wspiąć się na górę wąskimi kamiennymi schodami.

Zwiedzanie zaczynamy od Bramy Prochowej.

Warto wdrapać się na górę, by podziwiać stąd widok na dwie najbardziej imponujące gotyckie świątynie Pragi.


Z racji swojego położenia Baszta Prochowa to świetny punkt widokowy na Stare Miasto!


Praga w zimowym słońcu prezentuje się wspaniale.


Gargulec – we wnętrzach bramy znajdziemy oryginalne średniowieczne detale.

Miejski Dom Reprezentacyjny (Obecni dům)

Ta wspaniała secesyjna budowla przywodzi nam na myśl wspaniałe gmachy rumuńskiej Oradei. Na miejscu tego ponad stuletniego budynku niegdyś znajdowała się siedziba władców czeskich.

Tuż obok wieży podziwiamy secesyjny Miejski Dom Reprezentacyjny.

Kościół Marii Panny przez Tynem (Týnský chrám)

Obok katedry św. Wita to jedna z najbardziej dostojnych i najpiękniejszych świątyń Pragi. Jej masywne wieże widać niemal z każdego punktu miasta. Kościół budowany był przez ponad sto lat – od końca XIV w. do początku XVI w.

Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem przyciąga wzrok wyjątkowym wykończeniem swoich wież.


Północny portal kościoła – dzieło mistrza Petera Parlera.

Kamienice na rynku staromiejskim i pomnik Jana Husa

Nam szczególnie zapadła w pamięć piękna gotycka kamienica opatrzona numerem 13 – tzw. Dom pod Kamiennym Dzwonem – czy dacie wiarę, że pochodzi ona jeszcze z połowy XIV wieku? Zupełnie innych charakter ma stojący po jej lewej stronie późnobarokowy pałac Goltz-Kinskich – jego ozdobna elewacja na pewno przyciągnie Waszą uwagę.

Punktem spotkań wszystkich prażan jest pomnik Jana Husa – monument został odsłonięty w 1915 r.

Tuż obok pałacu pod numerem 13 przepiękny gotycki Dom pod Kamiennym Dzwonem.


Reprezentacyjny barokowy Pałac Goltz-Kinskych we wschodniej pierzei rynku.


Pomnik Jana Husa na Rynku Staromiejskim.


To miejsce spotkań prażan, podobnie jak krakowski ,,Adaś”:)

Ratusz staromiejski

Żelazny punkt programu! W cenie biletu jest nie tylko wejście na wieżę, ale i zwiedzenie zabytkowych pomieszczeń ratusza. Bez dwóch zdań warto! Do dawnej gotyckiej budowli z biegiem lat dobudowano wieżę i kaplicę, a potem także sąsiednie kamienice.

Ratuszowa wieża jest naszym zdaniem najpiękniejszym punktem widokowym w Pradze. Jeśli czas będzie Wam pozwalał na wejście tylko na jedną wieżę, koniecznie wybierzcie tę ratuszową. Widok fantastyczny, szczególnie pięknie prezentują się stąd Hradczany.

A skoro już mowa o ratuszu, nie można zapomnieć o jego największej ozdobie – przewspaniałym średniowiecznym (pocz. XV w.!) zegarze Orloj. Ruchome figurki zachwycają turystów o pełnych godzinach, jednak nawet jeśli nie traficie na pokaz i tak nie będziecie zawiedzeni. Od zegara oczu oderwać nie można. Orloj uznawany jest za jeden z najwspanialszych zegarów astronomicznych na świecie. Nas zachwycił!

Ratusz staromiejski z kulminującą nad rynkiem wieżą.


Ratusz rozbudowywano, przez stulecia wykupując kolejne domy.


Zegar Orloj to najstarszy na świecie nadal działający zegar astronomiczny – ma już ponad 600 lat.

Zwiedzanie wnętrz ratusza zaczynamy od kaplicy Marii Panny.


Można tu podejrzeć figurki apostołów, których procesja stanowi fragment cogodziennego minispektaklu zegara Orloj.


Sala Posiedzeń Brożika – największa sala ratusza – wzięła swoją nazwę od autora historycznych malowideł, umieszczonych na jej ścianach.


Stara Sala Rady to najcenniejsze pomieszczenie ratusza, zachowała się w pierwotnym stanie z początków XV w.!


Za dodatkowe 100 koron na wieżę można wjechać przeszkloną windą. My wybieramy wersję tradycyjną, czyli z buta:)


Ostatni odcinek pokonujemy spiralnymi schodami z ruchem wahadłowym.


Wieża ratuszowa to naszym zdaniem najlepszy punkt widokowy w Pradze. Widok na Hradczany z górującą nad miastem katedrą św. Wita.


Zimowe słońce maluje piękne miejskie pejzaże.


Widok z wieży ratuszowej na stronę południową.


Z wieży ratuszowej szczególnie ciekawie prezentuje się Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem.

Most Karola

Któż nie słyszał o Moście Karola! Być w Pradze i nie przespacerować się po tej wspaniałej średniowiecznej konstrukcji – to byłaby zbrodnia niewybaczalna! Pochodzący z XIV-XV w most łączy Stare Miasto z Hradczanami. Rzeźby zdobiące most pochodzą z okresu baroku. Przejście na drugi brzeg rzeki wymaga pokonania ponad 500 m. Odległości jednak prawie się nie czuje – chciałoby się tędy iść i iść, i iść. Okolice Mostu Karola to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Pradze!

Dwa końce mostu łączą dwie wieżę – Wieża Mostowa od strony Starego Miasta i Małostrańska Wieża Mostowa od strony Hradczan. Na obu znajdują się punkty widokowe, my jednak nie testowaliśmy ich podczas dzisiejszej wycieczki.

Tuż przed wejściem na Most Karola. Koniecznie zatrzymajcie się tu na chwilę, by podziwiać piękny widok na Wełtawę i Hradczany.

Woda zawsze stanowi piękne tło dla architektury.


Most Karola łączy praską starówkę i Hradczany.


Most Karola to jeden z najcenniejszych średniowiecznych mostów kamiennych w Europie


Most Karola sam w sobie jest pięknym punktem widokowym.


Na pierwszym planie Małostrańska Wieża Mostowa.

Wieża widokowa w katedrze świętego Wita na Hradczanach

Hradczany oczywiście najlepiej zwiedzić jest dokładnie (link do opisu szczegółowej wycieczki po Hradczanach tutaj), jeśli jednak czas Wam nie pozwala, warto chociaż wejść na wieżę wspaniałej gotyckiej katedry św. Wita. Pokonanie ponad 270 schodów do łatwych rzeczy nie należy (po drodze nie ma miejsc na odpoczynek), ale widok z góry nie ma sobie równych w Pradze. Całe miasto mamy pod sobą jak na dłoni – od starówki po majaczące na dalszym planie współczesne wieżowce. Pięknie prezentuje się stąd Wełtawa i spinające jej brzegi mosty.

Katedra św. Wita zachwyca swoim ogromem.


Fasadę świątyni zdobi ogromna rozeta.


Wnętrze jest równie imponujące jak cała katedra.


Po pokonaniu prawie 300 schodów czeka nas przecudna panorama miasta.


Otoczenie Wełtawy pięknie pomalowane zachodzącym słońcem.


Most Karola z lotu ptaka.


Z góry ciekawie prezentują się tez detale architektoniczne samej katedry.

 A może spacer wieczorową porą?

Zabytki Pragi są doskonale oświetlone i pięknie prezentują się wieczorem. Spacer w takiej scenerii jest bardzo romantyczny! Po spróbowaniu lokalnych specjałów w Restaurace u Mlynáře (ach, te knedliczki! ach, to piwo!) powrót przez klimatycznie podświetlone zabytkowe centrum Pragi jest bardzo przyjemny.

A co na zwieńczenie dnia? Solidny kufel czeskiego piwa!


Małą Stranę żegnamy już po zachodzie słońca – na pierwszym planie Małostrańska Wieża Mostowa


Za nami zostaje też pięknie podświetlony Zamek Praski i Katedra św. Wita.


W wodach Wełtawy odbijają się też budynki prawobrzeżnej części miasta.


Pięknie podświetlona jest też Staromiejska Wieża Mostowa.


Wieczorem ratusz prezentuje się równie wspaniale.


Rynek wieczorową porą


Brama Prochowa w wieczornej odsłonie jest jeszcze piękniejsza.

Po przyjściu na miejscu naszego noclegu na krokomierzu stunkęło nam 20 tysięcy kroków. A przecież dzisiejsza wycieczka była wersją mocno skróconą jeśli chodzi o program turystyczny. No nieźle! Jutro planujemy dokładniej zwiedzić Hradczany i ich okolice – dokładny opis tej wycieczki znajdziecie tutaj. 🙂