Stare Miasto w Pradze to nie tylko rynek staromiejski, kamieniczki, kościoły i ratusz. To także tło historycznych wydarzeń i miejsce, gdzie krzyżowały się kultury i religie.
Wycieczka, którą proponujemy wykracza zdecydowanie poza jednodniowy program zwiedzania miasta. Jeżeli jednak jesteście w Pradze na dłużej, to na pewno nie pożałujecie tych paru dodatkowych godzin, które pozwolą Wam jeszcze bliżej poznać stare miasto i jego historię.
Koniecznie odwiedźcie z nami Józefów z kilkoma synagogami i najstarszym cmentarzem żydowskim w Europie, a jak dacie radę, to powędrujcie też śladami Mozarta i Husa. To wszystko tuż obok wielkomiejskich arterii tętniącego życiem centrum czeskiej stolicy!
Praga żydowska i husycka – Josefov i okolice Kaplicy Betlejemskiej
2021.01.08
Informacje praktyczne
Atrakcje opisane we wpisie znajdują się w obrębie samego starego miasta, więc wycieczkę można zacząć właściwie z dowolnego miejsca, np. ze stacji metra Staroměstska albo Mústek.
My tym razem przeszliśmy z naszego apartamentu na Borivojovej przez rozległy park Riegrovy sady, mijając Dworzec Główny i Muzeum Narodowe. Dzięki temu dodatkowo przespacerowaliśmy się przez Václavské Náměsti – towarzyskie serce Pragi z klubami nocnymi, hotelami, sklepami firmowymi i fast-foodami. Stąd już tylko rzut beretem do Placu Betlejemskiego i innych ciekawych zakamarków Starego Miasta.
Warto skorzystać z udostępnianych w punktach informacyjnych mapek miasta, bo nawigacja po labiryncie staromiejskich uliczek bywa naprawdę trudna!
Trasa spaceru po zakamarkach Starego Miasta
Zaczynamy od zlokalizowania skrzyżowania ulic Ovocný trh i Železnej. To tutaj znajdziecie Karolinum – najbardziej reprezentacyjny budynek Uniwersytetu Karola (pierwszego uniwersytetu w Europie Środkowej, założonego w 1348 r., parę lat przed naszym Uniwersytetem Jagiellońskim).
Śladami Mozarta
Tuż obok Karolinum mieści się znany klasycystyczny budynek Teatru Stanowego z końca XVIII w. To tutaj wystawiano premiery wielkich dzieł Mozarta, m.in. opery Don Giovanni. Ta sala była też scenerią filmu Amadeusz!
Wyobraźcie sobie, że niedaleko stąd, w domu Pod Trzema Złotymi Lwami, pod adresem Uhelný trh 1, mieszkał pod koniec XVIII w. sam Mozart. Od wspaniałej sali Teatru Stanowego dzieliło go zaledwie parę minut spacerku!
Echa husyckiej rewolucji
Jan Hus to bardzo ważna postać czeskiej historii. W XV w. Praga była przecież centrum ruchu husyckiego. Jan Hus pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Karola, w XIV-wiecznej Kaplicy Betlejemskiej wygłaszał swoje kazania, a husyci po raz pierwszy przyjęli komunię pod dwiema postaciami w kościele św. Marcina w Murze. I właśnie te dwa miejsca mamy teraz przed sobą!
Kościół św. Marcina w Murze, zbudowany pierwotnie w XII w., był przejściowo przedzielony XIII-wiecznymi murami – znajdziecie go przy ulicy – nomen omen – Martinskiej. Zaś Kaplica Betlejemska (odbudowana w pierwotnym kształcie już po II wojnie światowej) mieści się przy Placu Betlejemskim (Betlémskě náměstí).
Josefov – dzielnica żydowska Pragi
Jeżeli spodziewacie się znaleźć tutaj spójną architektonicznie pozostałość dawnej dzielnicy żydowskiej, to pewnie się rozczarujecie. Jednak w labiryncie eleganckich ulic i kamienic kryje się wiele prawdziwych historycznych perełek.
Jedną z nich będzie niewątpliwie najstarszy w Europie cmentarz żydowski. Pochówki zaczęto tutaj już na początku XV w. Przy okazji zwiedzanie cmentarza zobaczycie też synagogę Pinkasa (przy wejściu) oraz neoromańską Salę Obrzędową i synagogę Klausa (przy wyjściu z nekropolii).
Najstarszym zabytkiem Josefova i jedną z najstarszych zachowanych budowli w Pradze jest z kolei wczesnogotycka synagoga Staronowa. Naprzeciwko, przy ul. Červenej 4, znajduje się jeszcze jedna bożnica – XVI-wieczna Synagoga Wysoka, mieszcząca obecnie ekspozycję żydowskiego tkactwa. Wychodząc z terenu Josefova, spoglądamy jeszcze na synagogę Maisela, której początki sięgają także XVI w.
Rynek i nabrzeża Wełtawy
Jak już do woli pobłądzicie po staromiejskich zakamarkach, to znowu warto wrócić na rynek – to tu przecież bije serce Pragi! Relację z samego rynku i opis najbardziej znanych zabytków starego miasta znajdziecie we wpisie Praga: The best of – tutaj.
Ale, ale – parę razy spacerowaliśmy już po Moście Karola, ale nie schodziliśmy jeszcze na brzeg Wełtawy! Najbardziej reprezentacyjny odcinek brzegu Wełtawy to według nas okolice mostu Mánesa (Mánesův most) i odcinek wzdłuż Dvořákovo nábřeží (prawy brzeg na wschód od mostu). Cumuje tam wiele pięknych statków-restauracji, a plakaty zachęcają do rejsów o przeróżnej długości, często łączonych z możliwością wypicia lampki prosecco lub nawet zjedzenia wykwintnej, suto zakrapianej kolacji – oczywiście w odpowiedniej cenie 😉 . Widok na Hradczany dopełnia szczęścia!
Gapy z nas, że przechodząc nabrzeżem, nie zajrzeliśmy do znajdującego się tuż obok zespołu klasztornego św. Agnieszki z pierwszymi gotyckimi budowlami w Czechach! Ale cóż, będzie po co tu jeszcze wracać!
Praska starówka to prawdziwy skarbiec historycznych pamiątek. Powyżej opisaliśmy oczywiście tylko wybrane z nich.
Praga to arcyciekawe, piękne, różnorodne i bardzo otwarte miasto. Ale trudno, żeby było inaczej w miejscu, gdzie od setek lat współistniały ze sobą różne narodowości i religie, a intelektualiści potrafili wyprzedzać swoje czasy (jak prekursor reformacji Jan Hus). Nie dziwi nas też zamiłowanie Czechów do przedstawień operowych i teatralnych (ulotki reklamujące aktualny repertuar rozdawane są w wielu miejscach miasta), skoro to właśnie tutaj swoje premiery wystawiał sam Mozart! Po trzech dniach pobytu w Pradze poczuliśmy chyba nieźle ducha tego otwartego miasta. Chce się tu wracać!