Rezerwat przyrody Meteoryt Morasko

Prawdziwe kratery powstałe po upadku meteorytów, świetnie zachowane pomimo upływu tysięcy lat. To nie lada gratka nie tylko dla wielbicieli kosmosu! W rezerwacie Meteoryt Morasko będziecie mogli zobaczyć na własne oczy wielkie kratery, a także dowiecie się, czym różni się meteoroid od meteoru i meteorytu, jak powstaje krater po uderzeniu w ziemię meteorytu oraz dlaczego pierwsza odkryta przez Polaków planetoida nazywa się Posnania.

To niezwykle ciekawe miejsce znajduje się na przedmieściach Poznania. Spacer po rezerwacie Meteoryt Morasko to świetny pomysł na przerwę w podróży (np. dla jadących autostradą A2) albo weekendowy spacer (jeżeli mieszkacie niedaleko Poznania). Niezależnie od tego, czy ograniczycie się do spaceru szlakiem kraterów, czy zajrzycie dodatkowo na morenową Górą Moraską, na pewno wrócicie zadowoleni, bo drugiego takiego miejsca nie ma w całej Polsce!

Meteoryt Morasko – największe kratery meteorytowe w Polsce

9 sierpnia 2020 r.

Informacje praktyczne

Wygodny parking i budynek z przyzwoitymi toaletami znajduje się przy ul. Meteorytowej (nawigację można skierować na punkt „parking Góra Moraska”). Ścieżka prowadząca do kolejnych kraterów zaczyna się po przeciwnej stronie drogi. Spacer pętlą ograniczającą się do samych kraterów zajmie Wam tylko około 30 minut. Gdy zdecydujcie się przedłużyć wycieczkę o podejście na Górę Moraską, powinniście się zmieścić w godzinie spokojnego spaceru. Dodatkowo można odwiedzić niewielkie jeziorko polodowcowe Zimna Woda. Długość takiego pełnego spaceru to ok. 3 kilometry, w naszej ocenie całość trasy da się pokonać terenowym wózkiem dziecięcym, a 3-4 latek powinien bez problemu poradzić sobie z nią na własnych nóżkach.

Najłatwiej jest trzymać się znaków żółtego „Szlaku do Rezerwatu Meteorytów”, a potem wrócić na parking ścieżką, którą łatwo znajdziecie na mapce szlaku: https://hiking.waymarkedtrails.org/#route?type=relation&id=3068724&map=15!52.4859!16.9064

Na tablicach edukacyjnych poza bardzo ciekawymi informacjami o meteorytach znajdziecie też mapkę przebiegu szlaku i wiele ciekawostek przyrodniczych. Zdecydowanie warto je przeczytać!

Rezerwat Meteoryt Morasko chroni 7 kraterów powstałych po uderzeniu meteorytu
Mapka ścieżki dydaktycznej prowadzącej wzdłuż największych atrakcji rezerwatu

Meteoryt Morasko – na tropie kosmicznych kamieni

Wszystko zaczęło się ok. 5 tysięcy lat temu, kiedy jeden z wielu Perseidów, które co roku przecinają orbitę Ziemi, wszedł w ziemską atmosferę. Jak to często bywa, w atmosferze uległ rozbiciu na wiele kawałków i największe z nich dotarły do powierzchni Ziemi właśnie na obszarze dzisiejszego Moraska – peryferyjnej części Poznania.

Utworzony w w 1976 r. rezerwat Meteoryt Morasko ma powierzchnię 54 ha i na jego obszarze znajduje się aż osiem kraterów, z których większość jest wypełniona wodą. Największy krater ma 90 m średnicy i 11,5 m głębokości. Znaczna część meteorytu uległa stopieniu i wyparowała po uderzeniu w powierzchnię ziemi – ależ to musiała być ogromna energia! W okolicy zachowało się jednak wiele pozostałości kosmicznych skał. Największy znaleziony fragment meteorytu Morasko waży prawie 300kg!

Zaczynamy spacer przy olbrzymim głazie narzutowym poświęconym pamięci krajoznawcy Franciszka Jaśkowiaka
Po kilku minutach marszu stajemy przed jednym z kraterów.
Kratery mają od 18 do 90 m średnicy.
Większość kraterów jest wypełnionych wodą – to jeden z nielicznych suchych.
Przy szlaku ustawione są tablice ścieżki dydaktycznej.
Przed nami kolejny krater. W lecie trudno go dojrzeć przez drzewa.
Głębokość kraterów sięga nawet 11 metrów!
Z tablic ścieżki dydaktycznej dowiadujemy się m.in. czym różni się meteoryt od meteoru i meteoroidu.
Fragmenty meteorytu Morasko można oglądać w Muzeum Ziemi UAM w Poznaniu
To kolejny z kraterów – tym razem wypełniony wodą.
Powierzchnia wody jest gęsto zarośnięta rzęsą.
Przypomina nam się meteorytowy krater na estońskiej wyspie Muhu, który oglądaliśmy kilka lat temu.

Na zdjęciach (szczególnie latem, gdy widok ograniczają liście drzew) trudno uchwycić ogrom kraterów, ale uwierzcie nam – „na żywo” robią naprawdę duże wrażenie. Mimo swojej atrakcyjności, rezerwat nie jest zatłoczony – my na ścieżce spotykaliśmy tylko pojedynczych turystów, chociaż odwiedziliśmy to miejsce w sierpniowe niedzielne popołudnie. Dzisiejsza wycieczka przywiodła nam na myśl naszą wyprawę na wyspy Saaremaa i Muhu w Estonii, gdzie zaglądaliśmy do nieco większego krateru w Kaali (relację z tej części naszej podróży do Estonii znajdziecie tutaj – https://gdziebytudalej.pl/estonia-czesc-iii-parnu-saaremaa-i-ciekawostki-przyrodnicze/)

Krater po upadku meteorytu, Kaali, Estonia.

Przedłużenie spaceru o wejście na Górę Moraską, największe wzniesienie morenowe w środkowej Wielkopolsce, nie ma istotnego wpływu na ogólny odbiór wycieczki. Jest to po prostu dobry pomysł na rozciągnięcie spaceru – dla osób, które chciałyby się więcej przespacerować.

Jaka to ulica? Meteorytowa!
Po obejrzeniu kraterów idziemy w stronę Góry Moraskiej.
Góra ma prawie 154 m wysokości
Wzniesienie ma pochodzenie polodowcowe
Na Górze Moraskiej. Widoku, niestety, brak, ale i tak spacer jest miły!

Prawdziwie kosmiczna atrakcja na pewno pozostanie na długo w Waszej pamięci. Rezerwat Meteoryt Morasko to jedyne takie miejsce w Polscezdecydowanie warto tu zajrzeć!

Wycieczkę do rezerwatu Meteoryt Morasko odbyliśmy przy okazji podróży na wakacje na Pojezierzu Myśliborskim na zachodnich rubieżach Polski. To niesamowicie atrakcyjny, a jednocześnie nieokryty jeszcze przez masową turystykę rejon. Nasze propozycje atrakcji w tej części województwa zachodniopomorskiego znajdziecie tutaj – we wpisie pełna lista wycieczek na dwutygodniowy aktywny pobyt. 🙂