Sosny taborskie – drzewa idealne
Znane w Europie co najmniej od XVI w – już wtedy królowa duńska kupowała w Lasach Taborskich najlepsze drewno dla swojej floty. Prezentowane na światowej wystawie w Paryżu w 1900 r. jako „drzewa idealne”. Sosny taborskie. Do rezerwatu w Lasach Taborskich warto zajrzeć przy okazji choćby rejsu Kanałem Elbląskim albo zupełnie niezależnie – w ramach przyjemnego leśnego spaceru.
23 czerwca 2019, niedziela
Drewno z sosen taborskich – sosen idealnych – przez wieki było poszukiwanym na całym świecie budulcem okrętowych masztów. Strzeliste (30-40 m wysokości) i proste jak strzała, niemal bez gałęzi (…i sęków), drobnosłoiste. Od XVIII w. kolejne pokolenia leśników robiły wszystko, by poprzez selektywną uprawę wzmacniać pożądane cechy tych drzew.
Jeśli chcecie na własne oczy zobaczyć te drzewne cuda, wybierzcie się na spacer do rezerwatu przyrody Sosny Taborskie, położonego na obrzeżach wsi Tabórz. Rezerwat zajmuje 95 hektarów, a sosny w nim rosnące maja ponad 250 lat.
Samochód bez problemu można zostawić na sporym leśnym parkingu. Potem wystarczy już tylko trzymać się znaków ścieżki turystycznej. Cała pętelka ma ok. 1,5 km długości, a jej pokonanie to naprawdę bardzo przyjemny spacer. Wycieczkę uatrakcyjniają gęsto rozmieszczone tablice dydaktyczne, z których możemy dowiedzieć się wiele ciekawostek na temat i samych sosen taborskich, i w ogóle okolicznych lasów. Bardzo przyjemna wycieczka. Polecamy!
My zajrzeliśmy do rezerwatu po powrocie z rejsu szlakiem pochylni po Kanale Elbląskim (relacja tutaj).
Łatwo można odwiedzić rezerwat np. przy okazji pobytu nad jeziorem Narie. Więcej propozycji wycieczek z tego miejsca jak z bajki znajdziecie tutaj. 🙂