Sagrada Familia – symbol Barcelony

Symbol Barcelony i arcydzieło wizjonera-Gaudiego. Gdyby zapytać turystów, jaka jest jedna atrakcja, którą koniecznie trzeba zobaczyć w Barcelonie, zapewne w większości wskazaliby na bazylikę Sagrada Familia. Niezależnie od tego, czy będziecie zachwyceni wizją Gaudiego, czy po prostu zafascynowani odmiennością świątyni, tej budowli po prostu przegapić nie wolno. To punkt obowiązkowy wycieczki po Barcelonie!

Informacje praktyczne

kwiecień 2022 r.

Bilety wstępu najlepiej kupić zawczasu – jeśli tego nie zrobicie, pierwszą niemiłą niespodzianką mogą być kolejki do kasy (ludzie stali nawet poza weekendem na samym początku kwietnia – w sezonie musi być naprawdę wesoło!). Bilety przez Internet kupimy na stronie https://sagradafamilia.org/en/tickets Przy zakupie wybieramy dzień i godzinę wejścia. W cenie biletu jest zawarty audioguide – obsługuje się go przez intuicyjną aplikację na telefon komórkowy. Do wyboru mamy wiele różnych języków, w tym polski. Warto wziąć ze sobą słuchawki, korzystanie z aplikacji będzie bardziej komfortowe:)

Zwiedzanie świątyni przeciętnie zajmuje ok. godziny. Zazwyczaj jedną z głównych atrakcji jest wjazd na jedną ze spektakularnych wież. Jednak w związku z tym, że Sagrada Familia ciągle jest w budowie, należy liczyć się z niespodziankami – np. podczas naszego pobytu (kwiecień 2022) w związku z pracami budowlanymi nie można było skorzystać z tej atrakcji. Ale wierzcie, wrażeń i tak było dość!

Po obejrzeniu świątyni warto przejść się na krótki spacer dookoła niewielkiego jeziorka na skwerku  Plaça de Gaudí (to tuż przed głównym wejściem do bazyliki, przed fasadą Narodzenia). Znajdziecie tam najlepszy plener fotograficzny, pozwalający zrobić dobre zdjęcie całej budowli z zewnątrz:) Jeśli możecie, podjedźcie tu raz jeszcze wieczorem – podświetlona Sagrada Familia wygląda zjawiskowo!

Sagrada Familia – dzieło życia Antonio Gaudiego – to chyba najbardziej znana świątynia w Hiszpanii.


Bazylika Sagrada Familia widziana od strony skwerku Plaça de Gaudí.


Kościół jest ciągle w budowie – po kolorach doskonale widać, które fragmenty są młodsze.


To właśnie od Sagrady Familii rozpoczynamy nasze zwiedzanie Barcelony!

Sagrada Familia w nocy prezentuje się zjawiskowo!

Bazylika Sagrada Familia

Sagrada Familia to dzieło, którego powstaniu Antonio Gaudi poświęcił 40 lat swojego życia. Koncepcja pięcionawowej bazyliki z trójnawowym transeptem zaprojektowanej na planie krzyża rzymskiego zadziwia swoim ogromem ale też lekkością konstrukcji i finezją detali, którymi jest wykończona. Każdą z trzech fasad wieńczą cztery wieże – symbolizują one 12 apostołów. Nad absydą wznosi się wieża NMP (dokończona dosłownie parę miesięcy temu i zwieńczona 12-ramienną podświetloną nocą gwiazdą). Otoczona wieżami czterech ewangelistów, nadal niedokończona, najwyższa, prawie 150-metrowa wieża upamiętniać będzie Chrystusa.

Świątynia jest w budowie od ponad 135 lat. Za życia artysty powstała jedynie krypta, absyda i fasada Narodzenia Pańskiego. Gaudiemu zależało, żeby ukończyć chociaż jedną fasadę świątyni, w ten sposób chciał przekazać swoim następcom zarys swojej wizji artystycznej. Warto dodać, że dochód ze sprzedaży biletów wspiera dalszą budowę, a plany są ambitne – planowane jest zakończenie budowy w 2026 r. – w stulecie śmierci Gaudiego!

Świątynia – podobnie jak wiele innych prac Gaudiego – miała przypominać żywy organizm.


Największe wrażenie robi na nas fasada Narodzenia Pańskiego.


Bogactwo zdobień zadziwia!


Natura – rośliny i zwierzęta – to ważny motyw w pracach Gaudiego. Nas szczególnie ujęły… kury! Kury na bazylice!


Kolumny wschodniego portalu podtrzymują dwa żółwie – jeden wodny, a drugi lądowy.


Niedawno ukończoną wieżę NMP zdobi dwunastoramienna podświetlana gwiazda.


Ogromne wrażenie robi wnętrze świątyni. Światło jest tu ważnym aktorem.

Ołtarz główny i prezbiterium. Wysokość wnętrz oszałamia!


Witraże malują wnętrze kolorowymi plamami światła.

Transept z kolumnami czterech ewangelistów.


Przyszłe drzwi główne mają na sobie wyryty cytat ”chleba naszego powszedniego w różnych językach świata – jest i polski!


Fasada Męki i Śmierci. Kolumny przypominają żebra i naciągnięte ścięgna mięśni.

Jeśli chodzi o nasze wrażenia, to szczególnie zachwyciła nas ogromna ilość inspiracji płynących z przyrody, która była dla artysty niedoścignionym wzorem. Stojąc we wnętrzu świątyni, odnosiliśmy wrażenie, jakbyśmy patrzyli na pnie gigantycznych drzew – tak, kolumny się rozgałęziają! Jeszcze większą ilość przyrodniczych inspiracji znajdziecie w detalach fasady Narodzenia Pańskiego. Warto wysłuchać każdego szczegółu zawartego w audioprzewodniku – bo w tej świątyni zamknięto niesamowitą ilość symbolicznych znaczeń! To jedno z miejsc, które chyba nikogo nie zostawią obojętnym. Jest tak różne od wszystkiego, co oglądaliśmy do tej pory. Konieczny punkt pobytu w Barcelonie!

Co jeszcze zobaczyć w Barcelonie? Inne ciekawe miejsca opisujemy tutaj🙂