O skamielinach i amonitach słyszał niemal każdy. Wszyscy też wiemy, że kolejne warstwy skał osadowych powstawały zwykle na dnie morza przez miliony lat. Co innego jednak wiedzieć, a co innego zobaczyć na żywo pięknie odsłonięte warstwy skał, a wśród nich niesamowitą skalną płytę dosłownie naszpikowaną skamieniałymi amonitami!
Taka niezwykła naturalna ekspozycja znajduje się dosłownie przy samej drodze zaledwie kilka kilometrów na północ od Digne-les-Bains.
Skamieniałości amonitów niedaleko Digne-les-Bains
sierpień 2022 r.
Po drodze do właściwej płyty ze skamielinami mijamy najpierw dziesiątki kolejnych warstw skalnych. Po kilkunastu metrach dochodzimy do „tej właściwej” płyty skalnej. Na powierzchni 17 na 19 metrów naliczono tutaj ponad tysiąc skamieniałych pozostałości amonitów. Co ciekawe wszystkie one należały do jednego gatunku. Największe amonitowe skamieniałości mierzą nawet 70 cm średnicy! W porównaniu z niewielkimi podobnymi odciskami, które kiedyś sami znaleźliśmy, są to prawdziwe giganty! Ekspozycja zrobiła na nas ogromne wrażenie!
Warto dodać, że cała okolica Digne-les-Bains jest bardzo ciekawa pod względem geologicznym. Jest ona chroniona przez UNESCO jako Geopark Górnej Prowansji (UNESCO Géoparc de Haute-Provence). Nieopodal wspomnianej płyty z amonitami znajduje się duża ekspozycja geologiczna, a kilkanaście kilometrów na północ od tego miejsca godzinnym szlakiem można dotrzeć do innej ciekawostki geologicznej – ponad czterometrowego skamieniałego szkieletu ichtiozaura! Więcej informacji znajdziecie tutaj: www.geoparchauteprovence.com
Szukacie pomysłów na inne wycieczki po okolicy Górnej Prowansji i Lazurowego Wybrzeża? Zajrzyjcie tutaj.