Strečno i Stary Hrad – średniowieczne zamki nad Wagiem

Na odwiedzających Małą Fatrę czekają dwie średniowieczne warownie. XIII-wieczny Stary Hrad jest obecnie jedynie malowniczą ruiną. Ze wzgórza, na którym się znajduje, pięknie widać meander Wagu. O sto lat młodszy zamek Strečno został natomiast zrekonstruowany i obecnie ma statut Narodowego Zabytku Kultury Słowacji. Usytuowanie na 100-metrowej skale nad Wagiem sprawia, że on również jest doskonałym punktem widokowym. Jeśli pięknych panoram nadal będzie Wam mało, możecie od zamku Strečno powędrować na wieżę widokową Špicák (co wydłuży wycieczkę o ok. półtorej godziny). Do punktów widokowych w okolicy Starego Hradu doprowadzi natomiast czerwony szlak turystyczny – wypad w obie strony zajmie ok godzinę.

Stary Hrad

2025.07.25

Stary Hrad – informacje praktyczne

Jeśli planujecie zobaczyć oba zamki, a przy tym uciąć sobie solidny spacer, samochód najlepiej jest zostawić na którymś z parkingów w Strečnie. Co prawda można podjechać kamienistą drogą na parking po drugiej stronie Wagu, bliżej Starego Hradu, ale to nie zaoszczędzi nam za dużo czasu, boz uwagi na to, że nie ma mostu samochodowego w Strečnie, przejazd między dwoma parkingami zajmie co najmniej 20 minut.

Do zamku Stary Hrad doprowadza czerwony szlak turystyczny. W 2025 roku był on beznadziejnie oznaczony, ale by ułatwić sobie życie, można po prostu iść wzdłuż Wagu (w górę rzeki), droga sama nas zaprowadzi, w pewnym miejscu odbijając lekko w lewo. Od kładki dla pieszych w Strečnie do ruin zamku Stary Hrad idzie się ok 45 min

W 2025 roku zabytkowe ruiny były rekonstruowane, ale mimo to można było zwiedzać ruiny na własną rękę. Uważajcie, bo nie było tam żadnych barierek, a w niektórych miejscach jest naprawdę niezła lufa w dół.

Zwiedzanie w 2025 r. było bezpłatne, można było wpłacić datek na rekonstrukcje zamku.

Ruiny zamku Stary Hrad.

Po przeciwnej stronie Wagu widzimy ruiny zamku Strečno.

Zamek Stary Hrad prawdopodobnie pochodzi z XIII wieku.

W czasach świetnosci właściciele zamku pobierali opłatę od podróżujących traktem handlowym.

Niedaleko zamku znajdował się bród na Wagu, którym można było przeprawić się na drugą stronę rzeki.

Od XVII wieku zamek zaczął powoli popadać w ruinę.

Z zamkowego wzgórza roztacza się wspaniały widok na zakole Wagu.

Zamek Strečno – informacje praktyczne

Etykieta Narodowego Zabytku Kultury Słowacji zobowiązuje😉, stąd też wizyta w tej warowni ma zupełnie inny charakter niż w Starym Hradzie.

Od parkingu wchodzimy na teren zamku najpierw solidnymi schodami, a potem łagodnie nachyloną drogą. Po drodze mijamy zrekonstruowaną dawną średniowieczną wioskę. Na rozległym terenie znajduje się amfiteatr, plac zabaw, toalety – na terenie zamku Strečno odbywa się bowiem latem wiele imprez i wydarzeń kulturalnych.

W odróżnieniu od Starego Hradu wstęp na teren zamku Strečno jest płatny. Można wybrać albo zwiedzanie w grupie z przewodnikiem – wtedy wchodzimy do środka zrekonstruowanych pomieszczeń i odwiedzamy zamkową więżę, albo bilet “spacerowy” umożliwiający nam przejście się podnóżami zamku (7 vs 1 euro w zależności od wybranej opcji). My planowaliśmy jeszcze tego samego dnia wrócić do Warszawy, więc wybraliśmy tę drugą możliwość, ale myślimy, że generalnie warto zdecydować się na pełne zwiedzanie, bo zamkowa wieża jest podobno świetnym punktem widokowym.

Generalnie w okolicach obu zamków można spędzić calutki dzień, zakładając odwiedzenie pobliskich punktów widokowych. W okolicy organizowane są też spłaty tratwami Wagiem, co dodatkowo może uatrakcyjnić wycieczkę.

Zamki nad Wagiem do świetna opcja na niepewny pogodowo dzień lub dzień “kondycyjny” podczas pobytu w górach!

Drogą wzdłuż Wagu wracamy do Strečna.

Z tego miejsca znakomicie prezentują się okazałe ruiny zamku Strečno.

Zamek Strečno zbudowano na 103-metrowej skale nad Wagiem.

U stóp zamku zrekonstruowano drewnianą wioskę średniowieczną.

Obecnie na tym terenie odbywa się wiele imprez kulturalnych.

Niedaleko znajduje się amfiteatr i budynek z toaletami – toalet nie ma na głównym zamku.

Wejście na teren dawnego zamku Strečno.

Ruiny zamku to jednocześnie dobry punkt widokowy.

Jak każda warownia, od początku w swoim zamyśle zamek pełnił przede wszystkim funkcje obronne.

Przełom Wagu w okolicy zamku Strečno jest nazywany Streczniańskim Przesmykiem.

Oglądane przez nas pozstałości zamku są w dużej mierze wynikiem współczesnej rekonstrukcji.

W okolicy Strečna znajduje się przeprawa promowa, nie ma tu mostu dla samochodów.

Zaskoczyliśmy się, jak wiele ryb pływa w Wagu!

Wieża widokowa na pobliskim wzgórzu Špicák 

Tę wycieczkę odbyliśmy podczas naszego dwutygodniowego pobytu w mniej (niż Tatry) znanych słowackich górach – Małej i Wielkiej Fatrze, Górach Choczańskich i Niskich Tatrach. Trasy są połozone na tyle blisko od siebie, że bez problemu można je realizować w ramach jednego wyjazdu. Inne pomysły na wycieczki górskie w tym rejonie opisujemy tutaj. 🙂

Jeśli jesteście natomiast zainteresowani głównie Małą Fatrą, zajrzyjcie tutaj – znajdziecie tam opisy innych wycieczek po tym właśnie paśmie górskim. 🙂