Szpital św. Pawła – L’Hospital de Sant Pau, Barcelona

Według nas to jedna z największych, a wciąż jeszcze niedocenianych atrakcji Barcelony. Kompleks 27 budynków zdobią bajecznie kolorowe mozaiki, wieżyczki, kolorowe dachówki, a do tego wokół pieści zmysły bujna śródziemnomorska roślinność. Szczerze, to w takim szpitalu chciałoby się chorować! Cały kompleks od 1997 figuruje na liście UNESCO. To było jedno z naszych największych barcelońskich „wow” – zobaczcie koniecznie!

Szpital św. Pawła (Sant Pau) – największe założenie architektoniczne katalońskiego modernizmu, UNESCO

kwiecień 2022

Informacje praktyczne

W porównaniu z innymi barcelońskimi atrakcjami ceny biletów wstępu do szpitala Sant Pau są nieco niższe. Bilety można kupić na miejscu lub wcześniej przez Internet (informacje o aktualnych cenach i zniżkach znajdziecie np. tutaj: https://www.santpaubarcelona.org/en/rates-prices ). Można wykupić wersję z przewodnikiem lub zdecydować się na zwiedzanie samodzielne. My kompleks szpitalny zwiedzaliśmy sami i szczerze mówiąc, była to dla nas bardzo wygodna opcja. Dla turystów przygotowano tablice z najważniejszymi informacjami, można też za niewielką opłatą wypożyczyć audioguide. Szpital św Pawła znajduje się niedaleko bazyliki Sagrada Familia – te dwie atrakcje z powodzeniem można połączyć w jedną wycieczkę. Pierwotnie myśleliśmy, że po prostu zajrzymy tam po drodze między Sagradą a Parkiem Güell, a tymczasem piękno tego miejsca oczarowało nas tak bardzo, że ledwo zdążyliśmy na wykupioną godzinę wejścia do Parku Güell– a szczerze mówiąc, w kompleksie św. Pawła siedzielibyśmy jeszcze dłużej. Przeznaczenie godziny na zwiedzanie to absolutne minimum!

Kompleks budynków szpitalnych, wykonany w stylu secesji katalońskiej, został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO.

Piękno całości najlepiej widoczne jest po wejściu na teren kompleksu.

Aż trudno uwierzyć, że tak piękne budynki pełniły kiedyś funkcje użytkowe!

Makieta pozwala spojrzeć z lotu ptaka na całe imponujące założenie architektoniczne

W kompleksie szczególnie wyróżniają się wnętrza budynku głównego.

Cudne mozaiki na sklepieniach to wyróżnik wnętrz szpitala. 

Trudno oderwać oczy od detali

L’Hospital de Sant Pau, czyli szpital jak z bajki

Secesyjny zespół budowli (obecnie jest ich 27, a według pierwotnych projektów miało być nawet 42) liczy sobie już niemal 100 lat.  Poszczególne budynki łączy sieć podziemnych korytarzy, które umożliwiały kiedyś transport chorych. Szpital został zaprojektowany przez jednego z czołowych architektów katalońskiej secesji, Lluisa Domènecha. Gdy zerkniemy na makietę szpitala, zobaczymy, że całość układa się w niezwykle harmonijną całość, a przy tym – mimo rozmiaru – cechuje ją niezwykła lekkość. Szczególne wrażenie wywarły na nas przepiękne kolorowe mozaiki na sklepieniach – to niesamowite, jak wielką wagę przywiązywano to tak pięknych ozdób w – było nie było –  budynku użytkowym! To zdecydowanie niedoceniona perła Barcelony. Aż chciałoby się być pacjentem w takim szpitalu!

W jednym z pomieszczeń odtworzono dawną salę chorych.


Budynki kompleksu łączyła sieć podziemnych tuneli – łączników.


Obiekt przez wiele lat pełnił funkcje szpitalne, obecnie zaglądają tu głównie turyści.


Zachwycające mozaiki – w każdej sali inne!


Ceramiczna literka 'p’ to powtarzający się motyw – jest symbolem szpitala św. Pawła.


Roślinność jest tu równie ważna jak architektura.


Jak tu nie robić zdjęć, skoro wokół tyle pięknych plenerów!


Lawenda i drzewka pomarańczowe….

Łukowe sklepienia pokryte różnobarwnymi mozaikami w budynku szpitalnym – widzieliście kiedyś takie cudo? Szpital św. Pawła po prostu trzeba odwiedzić!

Co jeszcze zobaczyć w Barcelonie? Inne ciekawe miejsca opisujemy tutaj 🙂