To…ruń – to…po prostu trzeba zobaczyć! Jego prawdziwym skarbem jest pięknie zachowana gotycka starówka, w 1997 roku wpisana na listę UNESCO. Niemal każdy zna symbole Torunia – toruńskie pierniki zgodnie z tradycją wypiekane są tu od czasów średniowiecza. Innym skojarzeniem, które od razu nasuwa się na myśl, jest Mikołaj Kopernik, który to właśnie tutaj przyszedł na świat i właśnie tu pewnie pierwszy raz patrzył na rozgwieżdżone niebo.
Miasto jest pełne atrakcji turystycznych. Dwa dni to naprawdę mało, by odwiedzić wszystkie ciekawe miejsca. Da się zajrzeć do turystycznych must-see, ale by na spokojnie podelektować się klimatem tego jednego z najstarszych polskich miast, dobrze móc tu zostać choćby o jeden dzień dłużej.
Tytuł naszego wpisu to „muzyczny city break”. Czemu muzyczny? Bo ostatnio odwiedzaliśmy Toruń przy okazji konkursów perkusyjnych, w których brał udział nasz Grześ! Więc po muzycznych emocjach przychodziła kolej na te turystyczne. A to mieszanka znakomita!
2025.03
Spacer po toruńskiej starówce
Spacer po toruńskiej starówce to chyba najwspanialsza rzecz, którą można zrobić w Toruniu. To właśnie tu znajduje się większość najcenniejszych zabytków miasta. Toruń, pięknie położony nad Wisłą, uchował się od zniszczeń wojennych i do naszych czasów zachował swój unikatowy średniowieczny charakter. Czekają na nas gotyckie świątynie, ceglane kamienice mieszczańskie i budynki związane z funkcjonowaniem miasta. Na stosunkowo niewielkiej przestrzeni został zamknięty klimat dawnego kupieckiego miasta. Wysokość kamienic świadczy o jego dawnym bogactwie – Toruń należał wszak do Hanzy. O wartości średniowiecznego zespołu staromiejskiego najlepiej świadczy wpisanie go w 1997 r. na listę UNESCO.
Ratusz – wejście na wieżę
Jednym z najbardziej znanych zabytków Torunia jest piękny gotycki ratusz. Jego historia sięga XIII wieku. Obecnie wnętrza ratusza mieszczą siedzibę Muzeum Okręgowego w Toruniu. Zdecydowanie warto zwiedzić ratuszowe wnętrza, jeśli jednak ktoś nie dysponuje odpowiednią ilością czasu, warto wykupić choć bilet wstępu nad wieżę. Z wysokości 40 metrów można łatwo wypatrzeć główne zabytki Torunia, w tym zabytki archiotektury gotyckiej – katedrę św.św. Janów – najstarszą świątynię miasta – oraz kościół Wniebowzięcia NMP z charakterystycznyni sygnaturkami. Warto też zwrócić uwagę na bogato zdobioną kamienicę Pod Gwiazdą oraz przykład XIX-wiecznej architektury mieszczańskiej – Dwór Artusa.

Nieco dalej stoi fontanna flisaka, odsłonięta w 1914 roku. To on według legendy ocalił niegdyś Toruń przed plagą żab.
Dom Mikołaja Kopernika
Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię – polskie, a dokładniej mówiąc, toruńskie! W dwóch późnogotyckich kamienicach – przypuszczalnym miejscu narodzin Mikołaja Kopernika – urządzono bardzo ciekawe muzeum. Dla nas główną atrakcją była możliwość zwiedzenia jednej z toruńskich średniowiecznych kamienic od podszewki – dosłownie i w przenośni, bo zaczynamy wycieczkę w piwnicach, a kończymy na strychu, służącym do magazynowania towarów. Dodatkowo muzeum prezentuje eksponaty związane z samym Kopernikiem i jego rodziną oraz z historią odkryć astronomicznych i geograficznych. Dużym plusem jest wyposażenie wystawy w interaktywne ekrany i projekcie multumedialne. Naprawdę poziom muzeum nie odstaje od tego, bo moglibyśmy zobaczyć w podobnych miejscach w innych europejskich krajach. Warto!
Spacer wzdłuż murów
Średniowieczny Toruń był oczywiście otoczony murami obronnymi, które w znacznej mierze przetrwały do dzisiejszych czasów. Spacer wzdłuż murów, przy Wiśle, jest bardzo przyjemny. Na zmęczonych czekają miłe ławeczki i miejsca do odpoczynku, a dla spragnionych wrażeń turystycznych – pięknie zachowane gotyckie wieże i bramy wjazdowe do miasta. Oczywiście największe emocje budzi Krzywa Wieża – i to krzywa nie tylko z nazwy, bo odchylenie od pionu widać bardzo wyraźnie! Ponoć to właśnie tu można sprawdzić, czy jest się dobrym człowiekiem – wystarczy stanąć przytulonym piętami, plecami i głową do jej nachylonej do ulicy ściany. Kto ustoi, przetrwał próbę pozytywnie. A jak było z nami? Może nie będziemy się chwalić:)

W drodze do murów mijamy mnóstwo ciekawych budynków. Na przykład Dom Eskenów, czyli Czerwony Spichlerz obecnie mieści odzdział Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Krzywa wieża jest odchylona od pionu o niemal półtora metra. Efekt jak w Pizie
Żywe Muzeum Piernika
Miejsce, w którym świetnie będą się bawić turyści w każdym wieku! Wizytę zaczynamy od terminowania u średniowiecznego Mistrza Piernikowego, który z pomocą Wiedźmy Korzennej uczy nas tradycyjnej receptury toruńskich pierników. Potem można spróbować własnych sił i samemu sporządzić własny wypiek. Radości przy tym co niemiara, bo prowadzący w niezwykle dowcipny sposób zapędzają wszystkich do pracy i sprawdzają, czy odwiedzający posiedli odpowiednią wiedzę i umiejętności.
Druga część wizyty w muzeum to odwiedziny w piekarni sprzed ponad 100 lat – oglądamy dawne maszyny piekarskie i śledzimy zmiany, które w piernikach nadeszły na przestrzeni wieków. Prowadząca piekarnię „Kuzyneczka” spisuje się na medal i jest niezmiennie wesoło i ciekawie! Na zakończenie chętni mogą z niewielką dodatkową opłatą uczesnitczyć w warsztatach zdobienia i lukrowania pierników.
Wizyta w Żywym Muzeum Piernika trwa ok. 75 minut, ale nie nudzimy się nawet przez chwilę, Ta prywatna placówka działa prężnie od 2006 roku i idzie im znakomicie – trzymamy kciuki, oby tak dalej!
Toruńskie planetarium
Toruń astronomią stoi, więc wizyta w Toruniu bez zajrzenia do planetarium byłaby chyba zbrodnią równą opuszczenia Torunia bez pierników w brzuchu!
Placówka ma bogatą ofertę pokazów dla gości w różnym wieku – od przedszkolaków po prawdzicych pasjonatów kosmosu i astronomii. My wybraliśmy pokaz „Wirująca Ziemia”, w przystępny sposób opowiadający o zmianach pór roku, ruchu obrotowym Ziemi i położeniu najważniejszych gwiazdozbiorów. Bardzo nam się podobało!
Przed wizytą w planetarium warto zapoznać się z aktualnym repertuarem, dostępnum na stronie internetowej (link tutaj). Generalnie pokazy są organizowane co godzinę, a w danym dniu wyświetlanych jest kilka różnych projekcji o różnej tematyce, warto więc wcześniej zastanowić się, co nas będzie interesować najbardziej. A to chyba najbardziej zależy od tego, czy podróżujemy w gronie dorosłych, czy razem z dziećmi. A jeśli z dziećmi, to w jakim wieku:)
Muzeum Etnograficzne
Czy widział kiedyś ktoś skansen w centrum miasta? My nigdy! Wyobraźcie sobie, że tuż obok historycznej starówki w Toruniu urządzono najprawdziwszy skansen ze starymi gospodarstwami i obiektami małej ludowej architekruty.
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej na otwartym powietrzu prezentuje ok. 20 obiektów architektury wiejskiej z terenów północnej Polski. Spacer jest bardzo przyjemny, w jednej chwili możemy się przenieść ze współczesneogo miasta na XIX-wieczną wieś. To naprawdę śmieszne uczucie!
Gorąco polecamy zwiedzenie zarówno ekspozycji zewnętrznej, jak i wystawy stałej prezentowanej w budynku muzealnym. Ekspozycja podzielona jest na działy tematyczne, prezentujące eksponaty związane z realiami dawnego życia we wsiach północnej Polski. Muzeum mieści się w XIX-wiecznym budynku fortecznym, należącym niegdyś do kompleksu Twierdzy Toruń.
Toruński skansen nie jest może atrakcją pierwszego wyboru dla osób, które na Toruń mają do dystpozycji tylko jeden dzień, ale jeśli tylko ktoś może zostać tu dłużej, to zdecydowanie warto! Obie ekspozycje – i wewnętrzna, i ta na otwartym powietrzu są bardzo ciekawe!
PS. Czy wiecie, że Toruń pięknie wygląda również w nocy? Kto nie wierzy, niech sam się przekona!