Tournette (2351 m n.p.m.) – widokowy szczyt nad jeziorem Annecy

Jeśli chcecie spojrzeć z góry na jezioro Annecy – jedno z najpiękniejszych i największych francuskich jezior – prawdopodobnie nic nie nadaje się do tego lepiej niż  szczyt Tournette. Jego wierzchołek znajduje się aż 1900 metrów powyżej poziomu jeziora, więc jak się domyślacie, widoki są świetne. Dodatkowo dla turystów przebywających w rejonie Annecy Tournette to chyba najlepszy punkt widokowy na Alpy Zachodnie. Wycieczkę bez problemu da się zrobić w jeden dzień, choć wymaga to pokonania sporego przewyższenia.

Na Tournette z przełęczy Col de l’Aulp

20 lipca 2022 r.

Trudność wycieczki można porównać do wysokogórskich szlaków tatrzańskich ubezpieczonych łańcuchami. W większości idzie się stromą, ale dość wygodną ścieżką. Trudniejszy odcinek to ostatnie kilkaset metrów przed szczytem. Musimy tu w łatwej wspinaczce (podobnie jak na trudniejszych szlakach w Tatrach) pokonać kilka niewielkich progów skalnych, gdzie największym problemem nie jest ekspozycja, ale skały wyślizgane przez wzmożony ruch turystyczny. Miejscami występują ubezpieczenia w postaci łańcuchów – jakby żywcem przeniesione z Tatr. Tatrzański turysta będzie na szlaku na Tournette czuł się bardzo swojsko!

Szlak nie jest specjalnie długi – w jedną stronę to tylko 6,5 km, ale na tym odcinku musimy pokonać ok 1200 m przewyższenia. Wraca się tą samą drogą. Przejście całej trasy zajęło nam z odpoczynkami 6,5 godziny.

Punktem startu jest parking na końcu asfaltowej drogi prowadzącej na przełęcz Col de l’Aulp. Droga dojazdowa jest kręta i miejscami wąska, przy mijaniu samochodów z przeciwka potrafi podnieść adrenalinę. Parking jest bezpłatny, z suchą toaletą.

Z wcześniejszych opisów szlaku dostępnych w Internecie wynika, że  kiedyś można było podjechać samochodem dalej, oszczędzając 45 min podejścia. Wtedy kamienista droga dojeżdżało się do schroniska Chalet de l’Aulp. Teraz ten niewielki wyższy parking jest dostępny tylko dla niepełnosprawnych i osób mieszkających w schronisku, podejście tego kawałka nie jest jednak jakoś specjalnie uciążliwe.

Szlak na Tournette jest popularna wycieczką dla osób wypoczywających w rejonie Annecy, co nie znaczy, że jest jakoś bardzo zatłoczony, oczywiście jak na standardy tatrzańskie. W połowie lipca spotkaliśmy po drodze ok. kilkudziesięciu osób.

Poza pięknymi widokami i nadzieją na spotkanie koziorożców, których jest tu podobno szczególnie dużo, jest jeszcze jeden powód, dla którego zdecydowaliśmy się wejść na Tournette. To dobra opcja ratunkowa, gdy w wyższych górach jest kiepska pogoda. Tournette leży w niższym masywie niż niedaleki Vanoise (propozycje pięknych wycieczek w okolicy masywu Vanoise znajdziecie tutaj), więc załamania pogody często nie są tu aż tak gwałtowne. W dniu naszej wycieczki w masywie Vanoise było cały dzień burzowo, a nad jeziorem Annecy do późnego popołudnia świeciło piękne słońce 🙂

Jeśli bedziecie w okolicy Tournette, nie zapomnijcie odwiedzić pobliskiego miasta Annecy, zwanego alpejską Wenecją. Opis spaceru po starówce Annecy znajdziecie tutaj.

Schroinisko Chalet de l’Aulp


Zaczynamy podejście na szczyt Tournette.


Wejście na Tournette, w tle grań Pointe Centrale (1824 m n.p.m.).


Przed nami wapienna grań Tourette.


Grzebień Pointe Centrale przypomina nam trochę nasz tatrzański Siwy Wierch:)


Im wyżej, tym szersze widoki na jezioro Annecy.


Na wysokości ok. 1700 m mijamy budynek dawnego schroniska.

Na skałach zauważamy pięknego koziorożca alpejskiego.


Grań szczytowa szczytu Tournette.


Widok za szlaku na Tournette na południe.


Pod nami piękne polodowcowe jezioro Annecy, na półwyspie zamek Cheteauvieux


Kolejne dwa koziorożce jakby pozowały do zdjęcia:)


Za nami zostają Rochers du Varo – przypominają nam trochę skalnego wielbłąda.


Ostatnie metry łatwego szlaku – zaraz wejdziemy w skały.


Przed nami skalna kulminacja szczytu Tuornette – fotel – Le Fauteuil de la Tournette


Na wejściu spotkamy ubezpieczenia podobne do tatrzańskich


Drabinka wprowadzająca na szczyt 'fotela Tournette’.


Jeszcze krok i stajemy na szczycie!


Na szczycie Tournette (2351 m n.p.m.)


Schodzimy. Najtrudniej jest na początku. trudność szlaku przypomina tę znaną z Tatr.


Podczas wakacji w trudniejszych miejscach mogą tworzyć się minikorki.


Szlak zejściowy z Tournette prowadzi tą samą drogą.


Cudnie jest schodzić prosto w stronę Annecy.


Odpoczynek na tle Rochers du Varo


Na postoju towarzyszy nam piękny wieszczek


Ostatnie spojrzenie na szczyt Tournette.


Rzut oka na południe.


Na południu majaczą szczyty Alp Zachodnich.


Okolice Tournette i jeziora Annecy to raj dla paralotniarzy.


Okolice przełęczy Col de l’Aulp, z której rano zaczynaliśmy wycieczkę.

Szukacie propozycji pięknych górskich wycieczek w okolicy słynnych francuskich Trzech Dolin? Zajrzyjcie tutaj😊