Park Narodowy Ujście Warty – ścieżka przyrodnicza „Mokradła”

W Parku Narodowym Ujście Warty objęto ochroną znaczną część doliny dolnej Warty. Południowa część parku to tereny zalewowe z dużymi wahaniami poziomu wody w zależności od pory roku. Na północnym brzegu Warty, za wałem przeciwpowodziowym znajdują się tereny tzw. Polderu Północnego, gdzie poziom wody jest stabilniejszy.

Obszary podmokłe i tereny zalewowe tworzą prawdziwy raj dla setek gatunków roślin i zwierząt. Ten najmłodszy park narodowy w Polsce utworzono w 2001 r. głównie w celu ochrony ptaków, zwłaszcza wodnych i błotnych. To miejsce lęgów ponad 170 gatunków ptaków, co stanowi prawie trzy czwarte wszystkich gatunków, które odbywają lęgi na terenie naszego kraju!

Przez tereny parku przebiega kilkanaście kilometrów szlaków turystycznych i kilka ścieżek edukacyjnych. Na dzisiejszy spacer wybraliśmy kilometrową ścieżkę przyrodniczą „Mokradła”, poprowadzoną w pobliżu siedziby dyrekcji parku w Chyrzynie. Spacer nie zajmie wiele czasu, a to świetne miejsce, żeby poznać specyfikę podmokłych terenów parku i spotkać co najmniej kilku jego mieszkańców!

Spacer z dziećmi w PN Ujście Warty – ścieżka przyrodnicza „Mokradła” z Chyrzyna

14 sierpnia 2020 r.

Informacje praktyczne

Dwa pierwsze przystanki ścieżki przyrodniczej „Mokradła” znajdują się na terenie siedziby parku w Chyrzynie (jeden na wieży widokowej, drugi na dachu budynku pompowni), więc dostępne są w godzinach otwarcia siedziby parku dla turystów. W dni robocze są to godziny 7:30-15:30. Dodatkowo w okresie od 25 marca do 28 października w dni robocze wstęp na wieżę oraz do Przyrodniczego Ogrodu Zmysłów jest możliwy do 18:00, a w weekendy i święta od 10:00 do 18:00. Niestety z niewiadomych dla nas przyczyn budynki były dzisiaj zamknięte, mimo że byliśmy na miejscu w środku sierpnia około godziny 14:00.

Informacje o ścieżkach przyrodniczych, szlakach pieszych i innych atrakcjach parku znajdziecie na stronie internetowej: www.pnujsciewarty.gov.pl w zakładce „Dla turystów”.

Symbolem parku jest gęś tundrowa (do kwietnia 2020 r. była to gęś zbożowa).
Symbolem parku jest gęś tundrowa (do kwietnia 2020 r. była to gęś zbożowa).
Budynek siedziby PN Ujście Warty.
Budynek siedziby PN Ujście Warty.
Przed budynkiem znajdziecie mapę parku.
Przed budynkiem znajdziecie mapę parku.
A to plan ścieżki dydaktycznej ,,Mokradła''.
A to plan ścieżki dydaktycznej ,,Mokradła”.

Na szczęście sam teren parku jest dostępny dla turystów od zmierzchu do świtu, więc właściwą część ścieżki przeszliśmy bez problemów. Jedynym, chociaż dość uciążliwym utrudnieniem były ogromne chmary komarów i meszek, które przez cały czas spaceru usiłowały nas zjeść żywcem. I uwierzcie: repelenty nie działają na tutejsze owady… W słoneczny dzień poza repelentami warto pomyśleć o nakryciu głowy i zapasie napojów.

Ścieżka przyrodnicza „Mokradła”

Do początku ścieżki musimy dostać się krótkim spacerem na wschód wzdłuż drogi nr 32. Po przejściu na drugą stronę szosy odgłosy cywilizacji ustępują miejsca wszechobecnej zieleni. Ścieżka prowadzi wzdłuż porośniętego wodną roślinnością kanału. Dodatkową atrakcją w 2020 r. są tabliczki z propozycjami zadań dla dzieci w ramach wakacyjnego „Spaceru z Wodnikiem Szuwarkiem”. Niestety, nie jesteśmy w stanie skupić się na spokojnym wykonywaniu zadań, bo z każdą chwilą bardziej interesują się nami latający mieszkańcy parku. I nie myślimy tutaj o ptakach, tylko o… komarach! Ależ one dzisiaj nam dały popalić!

Wodnik Szuwarek mógłby to odebrać jako afront, gdybyśmy zupełnie zrezygnowali z proponowanej przez niego zabawy. Komary, nie komary, my dzielnie wyszukujemy roślin o własnościach leczniczych, przyglądamy się bobrowym żeremiom i wsłuchujemy się w odgłosy przyrody w pięknym miejscu nad brzegiem Postomii – rzeczki wijącej się malowniczo przez teren parku. Nad naszymi głowami kilkakrotnie przelatują mniejsze i większe klucze gęsi – łącznie podczas krótkiego spaceru widzieliśmy co najmniej kilkaset tych pięknych ptaków. Na rozlewiskach udaje nam się zaobserwować kaczki i kilka rodzin innych ptaków wodnych, których gatunku niestety nie potrafiliśmy rozpoznać. W drodze powrotnej prawie biegniemy, z nadzieją, że komary już za nami nie nadążą ;-).

Ruszamy na trasę ścieżki dydaktycznej.
Ruszamy na trasę ścieżki dydaktycznej.
Idziemy w stronę koryta przepływającej przez park Postomii.
Idziemy w stronę koryta przepływającej przez park Postomii.
Na lewo malowniczo krzyżują się kanały.
Na lewo malowniczo krzyżują się kanały.
Dodatkową atrakcją są dzisiaj zadania z wakacyjnego spaceru z Wodnikiem Szuwarkiem - najpierw szukamy roślin leczniczych.
Dodatkową atrakcją są zadania z wakacyjnego spaceru z Wodnikiem Szuwarkiem – najpierw szukamy roślin leczniczych.
Rumianek pospolity.
I mamy! Oto rumianek pospolity.
Babka lancetowata.
Jest i babka lancetowata.
No i oczywiście pokrzywa.
No i oczywiście pokrzywa.
Teraz ja poprowadzę.
Teraz ja poprowadzę.
Grześ dotrzymuje słowa i prowadzi całą wycieczkę.
Grześ dotrzymuje słowa i prowadzi całą wycieczkę.
Opuszczone żeremia są jednym z kolejnych przystanków.
Opuszczone żeremia są jednym z kolejnych przystanków ścieżki dydaktycznej.
To zresztą niejedyne ślady działalności bobrów.
To zresztą nie jedyne ślady działalności bobrów.
Zbliżamy się do głównego nurtu Postomii.
Zbliżamy się do głównego nurtu Postomii.
Grześ cały czas niezmordowanie prowadzi wycieczkę.
Jest tu przepięknie!
Mimo, że dookoła susza, na terenie parku króluje piękna zieleń.
Mimo że dookoła susza, na terenie parku króluje piękna zieleń.
Mokradła są ogromnym magazynem słodkiej wody.
Mokradła są ogromnym magazynem słodkiej wody.
Przed nami już główny nurt Postomii.
Przed nami główny nurt Postomii.
Popłynęłoby się tędy kajakiem, gdyby nie te komary.
Popłynęłoby się tędy kajakiem (Postomią prowadzi ciekawy szlak kajakowy), gdyby tylko nie te komary...
Urokliwa Postomia.
Urokliwa Postomia.
Chwila oddechu na końcu ścieżki
Chwila oddechu na końcu ścieżki – wsłuchujemy się w odgłosy przyrody.
Fauna nie tylko latająca.
Fauna nie tylko latająca. Ogórek to czy żaba?
A kto tu wypatrzy jakieś zwierzę.
Kto tu wypatrzy jakieś zwierzę?
Nad głowami przemykają nam kolejne klucze gęsi.
Nad głowami przemykają nam kolejne klucze gęsi.
Nigdy jeszcze nie widzieliśmy naraz tyle lecących gęsi.
Nigdy jeszcze nie widzieliśmy naraz tylu ptasich kluczy!

Ścieżka Mokradła za nami, poznawanie PN Ujście Warty możemy uznać za rozpoczęte! Komarom nie udało się nas zniechęcić, a wręcz przeciwnie – kolejna wyprawa będzie znacznie dłuższa i odbędziemy ją w zupełnie inny sposób. Dwa dni później wybieramy się na spływ kajakowy Wartą przez teren parku – naszą relację z płynięcia kajaczkami główną arterią PN „Ujście Warty” zobaczycie tutaj.

Punkt startu ścieżki „Mokradła” znajduje się tylko o rzut beretem od Kostrzyna nad Odrą – jego zniszczonej starówki i pozostałości dawnej twierdzy Kostrzyn. Nie byliście tam jeszcze? Koniecznie trzeba to nadrobić! Relację z tego niesamowitego miejsca zobaczycie tutaj.

Więcej propozycji wycieczek w okolicy? Znajdziecie je w tym miejscu.