Vicenza – renesansowe miasto Andrei Palladia

Vicenza – renesansowe miasto naznaczone twórczością Andrea Palladia – od 1994 r. widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jej wyróżnikiem jest piękna renesansowa architektura. Najciekawszym zabytkiem miasta jest zaprojektowany przez Palladia Teatro Olimpico – najstarszy zadaszony teatr na świecie.

Vicenzę odwiedza znacznie mniej turystów niż gwarną Wenecję – łatwiej tu cieszyć się leniwym zwiedzaniem i zakosztować włoskiego dolce vita. Po zwiedzeniu miasta warto pojechać do nieodległej miejscowości Montecchio – znajdują się tam ruiny dwóch średniowiecznych zamków. Związana z nimi legenda stanowiła dla Szekspira inspirację do napisania dramatu „Romeo i Julia”.

Vicenza

2023.02.17

Vincenza, pięknie położona u podnóży Alp Weneckich, przyciąga turystów przede wszystkim piękną renesansową architekturą.  Miasto naznaczone jest twórczością jednego z najwybitniejszych architektów włoskiego renesansu, Andrei Palladia. Urodzony w Padwie artysta dał początek tzw. stylowi palladiańskiemu, charakteryzującemu się harmonią, prostotą, symetrią oraz nawiązaniami do motywów antycznych. Twórczość Palladia wywarła duży wpływ na architekturę europejską XVI i XVII wieku.

Styl palladiański w Vicenzie spotykamy niemal na każdym kroku. Palladio projektował świątynie i budynki użyteczności publicznej, ale także zamawiane u niego przez bogatych mieszczan wille. Jeśli zwiedzacie tylko Wenecję i na odwiedzenie Vicenzy zabraknie Wam czasu, i tam możecie posmakować stylu Palladia – ten architekt zaprojektował m.in. wenecki kościół San Giorgio Maggiore, którego dzwonnica jest doskonałym punktem widokowym na miasto (pełny opis naszego spaceru po Wenecji znajdziecie tutaj).

Vicenza – informacje praktyczne

Vicenza jest położona ok. 60 km na zachód od Wenecji. To średniej wielkości ośrodek miejski – ma ok 100 tys. mieszkańców – mniej więcej tyle, ile nasz Płock:)

Poruszanie się po mieście nie sprawia problemów – punktem orientacyjnym jest główna arteria miasta, Corso A. Palladio. Oczywiście zwiedzanie będzie łatwiejsze, jeśli zaopatrzymy się w mapkę miasta z opisem głównych atrakcji turystycznych – można ją dostać w punkcie informacji turystycznej oraz w kasie biletowej Teatro Olimpico.

Jeśli chodzi o bilety wstępu, to nam bardzo opłaciło się kupienie biletu rodzinnego, który umożliwia wejście do głównych atrakcji miasta, w tym do teatru i bazyliki – w lutym 2023 r. taki bilet kosztował 24 euro (można go kupić np. w kasie teatru).

W mieście znajduje się kilka zorganizowanych parkingów. My korzystaliśmy z dwupoziomowego parkingu Canove, położonego w okolicach Teatro Olimpico.

Vinzenca ma świetną ofertę gastronomiczną. Idąc wzdłuż ulicy Corso Palladio, co chwilę będziecie mijać kafejki, knajpki i bary. Ceny – w porównaniu z Wenecją – są dużo przystępniejsze. Nic, tylko korzystać!

Vicenza – spacer po mieście

W naszej ocenie najciekawszym zabytkiem miasta jest XVI-wieczny Teatro Olimpico. Gdy popatrzycie na niego z zewnątrz, budynek nie wyda się niczym ciekawym, ale wierzcie, że zdecydowanie warto kupić bilet i wejść do środka! Teatro Olimpico to najstarszy zadaszony tetr na świecie. Jego wnętrze zachwyca bogactwem zdobień i konstrukcją sceny, która płynnie przechodzi w uliczki mające wyobrażać starożytne Teby. Doskonale posłużono się tu perspektywą. Scena oglądana z widowni jest trójwymiarowa, a za nią otwiera się dodatkowa przestrzeń, co dawało kiedyś wiele możliwości aktorom. Widzowie siedzą pod malowidłem wyobrażającym niebo, w przestrzeni zamkniętej półkolistą kolumnadą. W takim teatrze jeszcze nie byliśmy!

Teatro Olimpico to ostatni duży projekt Palladia.


Z zewnątrz budynek nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale spróbujcie tylko zajrzeć do środka!


Wnętrze teatru oszałamia!


Za sceną otwiera się dodatkowa przestrzeń dostępna dla aktorów.


To najstarszy zadaszony teatr na świecie – powstał w 1585 r.


Widzowie siedzą otoczeni kolumnadą ozdobioną rzędem rzeźb.

Kilka razy dziennie w teatrze odbywają się krótkie pokazy muzyka-dźwięk. Zdecydowanie warto w nie wcelować, bo dzięki temu mamy możliwość dokładniejszego przyjrzenia się detalom wnętrza. W lutym 2023 r. pokazy odbywały się sześć razy dziennie w godzinach 9:30, 10:30, 11:30 i 15:30, 16:30 i 17:30  i były wliczone w cenę biletu wstępu.

Niedaleko teatru, przy ulicy Corso A. Palladio, znajduje się najciekawsza świątynia miasta Vincenzy –  XIII-wieczny kościół Santa Corona. Jego wnętrze kryje cenne renesansowe malowidła – m.in. „Chrzest Chrystusa” Belliniego (z XV w.) i „Pokłon Trzech Króli” Veronesego (XVI w.).

Dominikański kościół Santa Corona


Wnętrza kryją wiele arcydzieł malarstwa, np. XV-wieczny „Chrzest Chrystusa” Belliniego.

Miłośnicy sztuki zapewne chętnie odwiedzą nieodległe Museo Civico. Jego ekspozycje prezentują malarstwo włoskie i flamandzkie. Muzeum mieści się w pięknym XVI-wiecznym Palazzo Chiericati, zaprojektowanym – jakżeby inaczej – przez Andreę Palladia.

Sercem miasta jest Piazza dei Signiori. Dojdziemy tu ulicą Corso A. Palladio – po przekroczeniu ulicy S. Corona trzeba tylko odbić w lewo (na południe) w jedną z przecznic.

Plac otoczony jest pięknymi zabytkowymi budynkami. Wzrok przyciąga zwłaszcza okazała Basilica Palladiana (XVI w.). Wbrew nazwie obiekt nie pełnił nigdy funkcji sakralnych – bazylika mieściła wielką salę zgromadzeń dla tutejszej szlachty.

Nasz bilet rodzinny umożliwia nam wejście do środka. Głowna sala zaskakuje swoim rozmiarem – ma 52 metry długości i 25 m wysokości. Okresowo organizowane są tu wystawy czasowe, na które obowiązują osobne bilety. Bazylika ma ciekawe drewniane sklepienie w kształcie odwróconego kadłuba statku.

Po lewej stronie bazyliki stoi XII-wieczna Torre Bisara.  To kolejna krzywa wieża, którą oglądamy we Włoszech:)

Piazza dei Signioti z wysoką wieżą Torre Bissara.


Piazza de Signiori to najważniejszy plac miasta.


Słynna Basilica Palladiana


Wbrew swojej nazwie obiekt nie pełnił nigdy funkcji sakralnych.


Sala Zgromadzeń ma wysokość aż 25 metrów.

Jak na nazwę placu przystało, na Piazza dei Signiori musiała znaleźć się tu siedziba gubernatora Wenecji – XVI-wieczna Loggia del Capitano. Po jej prawej stronie stoi niewielki barokowy kościół San Vincenzo.

Piazza dei Signiori z pierwszego piętra Bazyliki Palladiańskiej.


XVI-wieczna Loggia del Capitano – dawna siedzib gubernatora Wenecji.


Przy Piazza dei Signiori stoi także barokowy kościół.

Po opuszczeniu placu wracamy na Corso A. Palladio – to reprezentacyjna arteria miasta, nic dziwnego więc, że wzdłuż niej stoją piękne kamienice i pałace z XV i XVI w. Wiele z nich jest dziełem Palladia.

Idąc dalej prosto Corso Palladio i odbijając z niej w lewo na Piazza Duomo, dojdziemy do katedry. Świątynia była budowana w okresie między XIV a XVI w. Palladio jest autorem jej renesansowej absydy przykrytej kopułą.

Katedra w Vinzency


Renesansowa absyda odróżnia się stylem od reszty bryły świątyni.


Corso Palladio to najbardziej reprezentacyjna ulica miasta.


W Palladio Museum prezentowane są m.in. makiety dzieł Andrei Palladia.


Zupełnie współczesna, ale jakże piękna rzeźba!

Corso Palladio doprowadza do niewielkiego parku Giordano Salvi. To dobre miejsce na chwilę odpoczynku. W parku stoją liczne rzeźby, jest tu tuż ozdobiona figurami koni fontanna. Niewielki strumyczek płynie u podnóża loggii zaprojektowanej przez Palladia.

Zabytkowy ogród Giordano Salvi.


Loggia Palladiana – XVI w.


Ogród zdobi oryginalna fontanna.


Giardino Salvi to bardzo dobre miejsce na przerwę w zwiedzaniu!

Giordano Salvi to ostatni punkt programu naszego pobytu w Vicenzie. Dzisiejsza wycieczka bardzo nam się podobała- na pewno była dużo bardziej relaksująca niż zwiedzanie zatłoczonej Wenecji, choć oczywiście Wenecję trudno pod względem atrakcyjności porównywać z jakimkolwiek innym miastem. Odnieśliśmy wrażenie, ze po dniu obcowania z symetrią, harmonią i prostotą form sami staliśmy się bardziej spokojni i zrelaksowani. Szczerze polecamy Vicenzę jako cel jednodniowej wycieczki turystom zwiedzającym Wenecję Euganejską!

Szukacie pomysłów na inne wycieczki w okolicy Wenecji i Padwy? Zajrzyjcie tutaj. 🙂