Niebieski szlak z Nowej Słupi na Łysą Górę to jedna z najpopularniejszych tras w Górach Świętokrzyskich. Kto w końcu nie chciałby sprawdzić, czy aby na pewno kamienny pielgrzym Emeryk nie dotarł zbyt blisko szczytu…? Jeżeli chcecie zobaczyć z bliska Emeryka, a jednocześnie nie lubicie wędrować w tłumie turystów, warto wybrać wejście trasą czerwonej ścieżki edukacyjnej. Droga jest tylko nieznacznie dłuższa, ale za to wędruje nią znacznie mniej turystów.
Góry Świętokrzyskie są piękne w każdej porze roku, szczególnie wiosną i jesienią, kiedy dostojne buki w Puszczy Jodłowej nabierają wyjątkowych barw. Jednocześnie to świetne miejsce na zimową wycieczkę z dziećmi! Trasa ścieżki edukacyjnej mierzy niecałe dwa kilometry i po drodze mija ciekawe przystanki . Na starszych i młodszych turystów na kopule szczytowej czeka zabytkowy zespół klasztorny oraz Muzeum Przyrodnicze ŚPN, a z galerii widokowej na gołoborzu otwierają się szerokie widoki.
Zimowy spacer z dziećmi na Łysą Górę z Nowej Słupi trasą czerwonej ścieżki edukacyjnej.
15 stycznia 2021
Informacje praktyczne
Z centrum Warszawy dojazd do Nowej Słupi zajmuje tylko 2 godziny, a dla nas to dzisiaj przystanek w podróży do Dziadków. Przy początku szlaku w pobliżu kas biletowych Świętokrzyskiego Parku Narodowego znajduje się spory parking. W połowie stycznia 2021 r. nie było tutaj tłumów, a opłata stała wynosiła 10 zł.
Najkrótsze dojście na szczyt prowadzi niebieskim szlakiem, my jednak wybieramy skręcającą zaraz za bramą w lewo znakowaną na czerwono (skośna czerwona kreska na białym kwadracie) ścieżkę edukacyjną. Trudności techniczne na trasie ścieżki są minimalne i sprowadzają się do sporej ilości ostrych kamieni. Nachylenie też optymalne dla nawet małych nóżek. Nasz najmłodszy syn w momencie wycieczki miał 6 lat, ale trasę pokonają nawet wprawne 3-4 latki przy ewentualnie niewielkim wsparciu nosidła lub rodzicielskich ramion ;-).
Z powodu dużej ilości ostrych kamieni nie da się wjechać wózkiem dziecięcym na szczyt trasą z Nowej Słupi (zimą można by próbować sankami, ale pod warunkiem, że pokrywa śnieżna mierzy co najmniej 20 cm – dzisiaj było najwyżej 5 cm). Z przeciwnej strony, z miejscowości Huta Szklana, prowadzi na Łysą Górę asfaltowa droga – tamtędy dacie radę przejechać nawet spacerówką.
Szlakowy czas wejścia to 50 minut, my podchodziliśmy ponad godzinę, ale urządziliśmy sobie krótki postój na ławkach znajdujących się w połowie trasy. Zejście za to zajęło nam chyba dosłownie pół godziny. Zabawy na śniegu przed szczytem do czasu nie wliczamy 😉
Ścieżka edukacyjna Nowa Słupia – Łysa Góra.
Pełna nazwa ścieżki to: Śladem czarownic, pogańskich kultów i powstańczych kryjówek. Tablice informacyjne prezentują sporo ciekawostek, zwykle bezpośrednio powiązanych z tym, co możemy akurat zobaczyć na trasie ścieżki edukacyjnej. Szczególnie zapadły nam w pamięć informacje o tym, że tutejsze skały – piaskowce kwarcytowe – mają już pół miliarda lat! Równie ciekawy był przystanek Pogański wał kultowy. Kamienny wał otaczający szczyt Łysej Góry ma aż półtora kilometra długości i ponad dwa metry wysokości i został usypany jeszcze przed powstaniem państwa polskiego! Co ciekawe, ślady podobnych konstrukcji znaleźć można też w innych miejscach Gór Świętokrzyskich, ale też na wzniesieniach Dolnego Śląska, np. na Ślęży!
Link do pełnego opisu ścieżki znajdziecie tutaj: https://www.swietokrzyskipn.org.pl/sciezki-edukacyjne/sladem-czarownic-poganskich-kultow-i-powstanczych-kryjowek/
Zespół klasztorny i Muzeum przyrodnicze ŚPN
Niestety, z powodu sytuacji epidemicznej (COVID-19…) nie możemy dzisiaj zwiedzić ani wnętrz zespołu klasztornego, ani ciekawego muzeum. Warto wspomnieć jednak, że historia tutejszego opactwa benedyktynów sięga co najmniej czasów panowania Bolesława Krzywoustego – romańska świątynia ostatecznie powstała w trzeciej ćwierci XII w. Pod koniec średniowiecza w opactwie umieszczono relikwie Krzyża Świętego, a za panowania Jagiellonów tutejsze sanktuarium pełniło rolę zbliżoną do Jasnej Góry, m.in. wielokrotnie pielgrzymowali tutaj polscy królowie!
Budynek dzisiejszego muzeum, który pierwotnie należał do zabudowań klasztornych, za czasów zaborów został przerobiony na więzienie, po II wojnie światowej pełnił krótko funkcję schroniska PTTK, a ekspozycję muzealną mieści dopiero od lat 70. XX w.
Galeria widokowa na gołoborzu
Przez dziesiątki lat turystycznej eksploracji gołoborze i otaczająca przyroda były mocno zdewastowane. W związku z podjętymi w 2003 r. działaniami ochronnymi zbudowano stalową konstrukcję platformy widokowej. Pozwala ona przyjrzeć się temu najbardziej spektakularnemu gołoborzu, będącemu swoistą wizytówką całego Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Dodatkowym atutem tego miejsca są bardzo rozległe widoki! Nie zapomnijcie zajrzeć tutaj podczas pobytu na Łysej Górze!
No, pora wracać. Dzisiaj zajrzeliśmy na Łysą Górę tylko po drodze, ale kto wie, może niedługo zawitamy w Góry Świętokrzyskie na dłużej! Zgarniamy młodszaków zjeżdżających na jabłuszkach (oczywiście nie na szlaku, żeby nie wyślizgiwać drogi) i ruszmy w dalszą drogę!
Kolejne must see Gór Świętokrzystkich? Oczywiście Łysica! Realację z przepięknej wiosennej wycieczki na Łysicę znajdziecie tutaj.