Zamek Praski, Hradczany i wzgórze Petřin

Nad lewobrzeżną częścią Pragi góruje Zamek Praski, dawna rezydencja królów i cesarzy, a dzisiaj siedziba prezydenta Republiki Czeskiej. W obrębie kompleksu zamkowego znajdziemy nie tylko słynną Złotą Uliczkę, którą musi odwiedzić każdy szanujący się turysta, oraz reprezentacyjne pałacowe wnętrza, lecz także wspaniałe świątynie, których historia sięga X wieku – monumentalną katedrę św. Wita oraz bazylikę i klasztor św. Jerzego.

Hradczany są jednym z największych zamkowych kompleksów na świecie i jednym z najbardziej rozpoznawalnych europejskich zabytków. Na hradczańskim wzgórzu znajdziecie także imponujące arystokratyczne pałace, piękne kościoły i klasztory. Na deser po tych wszystkich wspaniałościach warto przespacerować się zielonymi alejkami na pobliskie wzgórze Petřin i wspiąć się na czubek stalowej 65-metrowej wieży, skąd będziemy mogli spojrzeć z góry nawet na wieże katedry św. Wita.

Zamek Praski, katedra św. Wita, Złota Uliczka, hradczańskie pałace i wzgórze Petřin, czyli lewobrzeżna Praga w pigułce

2021.01.07

Informacje praktyczne

Prawdopodobnie najwygodniej byłoby dostać się na Zamek Praski metrem na stację Malostranská, a potem wejść na górę przez Staré zámecké schody (wtedy wchodzi się na teren zamku od wschodu i można zacząć zwiedzanie od Złotej Uliczki – przed wejściem na nią jest też kasa biletowa).

Kto chciałby uniknąć mozolnego wchodzenia na zamkowe wzgórze, może skorzystać z tramwajów objeżdżających Hradczany od zachodu – najbliżej położonym przystankiem jest Pohořelec – z tego przystanku droga na zamek prowadzi w dół pomiędzy pięknymi pałacami aż do zachodniego wejścia na teren rezydencji królewskiej.

Bilet (250 Kč dla osoby dorosłej w 2022 r.), pozwala na zwiedzenie Złotej Uliczki, katedry św. Wita, bazyliki św. Jerzego i wnętrz Starego Pałacu Królewskiego. Bilet jest ważny przez dwa kolejno następujące po sobie dni, ale do każdej z atrakcji można wejść tylko raz. Osobny bilet w cenie 150 Kč daje możliwość wejścia na wieżę katedralną (on też jest ważny przez dwa dni, chociaż wejść można tylko raz – to chyba na wypadek, gdyby za długo potrwało zwiedzanie atrakcji zamkowych 😉 ). Bilety można nabyć w kasie głównej położonej prawie naprzeciwko głównej fasady katedry i w dodatkowej kasie przed wejściem do Złotej Uliczki.

Trasa spacerowa od wschodniego wyjścia z terenu Zamku Praskiego do wieży widokowej na wzgórzu Petřin to niespełna dwa kilometry z w sumie niewielkim przewyższeniem. Dodatkowo po drodze zobaczyć można kilka hradczańskich pałaców i klasztor na Strahovie. Dla leniwych jest oczywiście inna opcja – wjazd kolejką linowo-terenową z okolicy ulicy Újezd. Bilet w jedną stronę to cena 60 Kč, ale z informacji na stronie internetowej kolejki – www.pid.cz/lanova-draha/ – wynika, że posiadając 24- lub 72-godzinny bilet komunikacji miejskiej, można w jego cenie skorzystać też z kolejki.

Na początku 2022 r. winda umożliwiająca wjazd na wieżę widokową była nieczynna. Bilet na wieżę (299 schodów i 60 m przewyższenia) kosztował 150 Kč dla osoby dorosłej, a bilet łączony z wejściem do Labiryntu Luster – 210 Kč.

Na wzgórzu Petřin nie ma typowych restauracji, jest tam jedynie niewielki bufet i kawiarnia. Na samych Hradczanach też nie znajdziecie zbyt wielu lokali gastronomicznych. Za to Mala Strana, podobnie jak Stare Miasto, jest wręcz usiana różnego typu knajpkami – na pewno znajdziecie tutaj coś dla siebie!

Trasa spaceru po Zamku Praskim i Hradczanach

My postanowiliśmy podczas naszego wyjazdu przemieszczać się po Pradze tylko pieszo, dzięki czemu ponownie przeszliśmy piękną trasą znaną już z wczorajszego one day trip (link do opisu trasy „the best of Praga” znajdziecie tutaj), przy okazji podziwiając kolejny raz piękne bramy i ratusz oraz przechodząc przez uroczy Most Karola. Na hradczańskie wzgórze wspięliśmy się podobnie jak wczoraj przez Zámecké schody.

Widok na Hradczany z górującą nad miastem katedrą św. Wita.

Zamek Praski

Wchodzimy na zamek od strony Rynku Hradczańskiego. Przed rokokową bramą natykamy się akurat na zmianę warty oryginalnie umundurowanych strażników zamkowych. Zaraz za bramą znajduje się pierwszy dziedziniec, zwany honorowym. To właśnie tędy prowadzi oficjalne wyjście dla turystów z terenu kompleksu hradczańskiego – wchodzi się od strony dziedzińca z kaplicą Krzyża Świętego.

Zamek Praski wielokrotnie zmieniał wygląd – z książęcego grodziska z IX w. przez siedzibę biskupów i królów o początkowo romańskim, a następnie gotyckim i renesansowym charakterze. Swojego obecnego wyglądu nabrał w drugiej połowie XVIII w. za panowania cesarzowej Marii Teresy. Musicie wiedzieć, że Zamek Praski jest największym zamkiem na świecie! (według Księgi Rekordów Guinnessa zajmuje powierzchnię ponad 7 hektarów).

Wejście dla turystów wprowadza nas prosto na drugi, nieco większy dziedziniec, ze studniami i kaplicą Krzyża Świętego. Dopiero na trzecim, największym dziedzińcu znajdujemy najbardziej okazałą budowlę kompleksu zamkowego – katedrę św. Wita.

Hradczany. Przed nami wejście na Zamek Praski, po lewej – Pałac Arcybiskupów Pragi.


Zamek Praski stanowi obecnie siedzibę prezydenta Czech.


O 11:00 trafiamy na uroczystą zmianę warty przed pałacem hradczańskim.


Pierwszy, reprezentacyjny dziedziniec kompleksu hradczańskiego zamku.


Dziedziniec Nowego Pałacu Królewskiego z kaplicą Krzyża Świętego w tle.

Katedra św. Wita

XIV-wieczna gotycka budowla zachwyca nas swoim ogromem, a jednocześnie lekkością konstrukcji. Moglibyśmy przyglądać się jej bez końca! Mimo że byliśmy tutaj już wczoraj (zob. trasa wycieczki Praga w jeden dzień), dzisiaj jeszcze raz obchodzimy świątynię dookoła, podziwiając XIV-wieczną mozaikę zdobiącą Złotą Bramę i nieskończone ilości gotyckich detali. Co ciekawe, katedra została ostatecznie ukończona dopiero w XX w.! Szkoda tylko, że najwyższa wieża została wykończona w stylu barokowym, bo jak na nasze oko ten hełm na jej szczycie zupełnie nie pasuje do gotyckiej reszty.

Wnętrze katedry wręcz przytłacza swoim ogromem, ale po chwili przytłoczenie zamienia się w zachwyt nad kolejnymi detalami budowli. Ogromne witraże oraz okazała rozeta nad zachodnim wejściem przyciągają wzrok zwiedzających.

Naszym oczom ukazują się piękne kaplice ze złoconymi ołtarzami i grobowcami władców i znamienitych obywateli Czech. Zwracamy szczególną uwagę na srebrny grobowiec Jana Nepomucena (tak, tak, to ten Nepomucen, którego utopiono w wodach Wełtawy!) oraz bogato zdobioną kaplicę św. Wacława.

Majestatyczna katedra św. Wita to jeden z najwspanialszych zabytków Czech.


Każdy jej detal robi duże wrażenie. Przez dłuższą chwilę przyglądamy się pięknym portalom.


Słynna Złota Brama to historyczne wejście do katedry.


Bramę zdobi mozaika ze sceną Sądu Ostatecznego, wykonana w drugiej połowie… XVI w.!


Budowę katedry św. Wita rozpoczęto w XIV w. Dominującym stylem architektonicznym jest oczywiście gotyk.


W świątyni przez wieki koronowano i chowano królów czeskich.


Katedra św. Wita zaliczana jest do przykładów czołowych osiągnięć architektury średniowiecznej.


Imponujący witraż w kształcie rozety, witraż przedstawia sceny stworzenia świata.


Posrebrzany nagrobek św. Jana Nepomucena, zatopionego w wodach Wełtawy, pochodzi z pierwszej połowy XVIII w.


XIV-wieczne kaplica św. Wacława uznawana jest za najpiękniejszą w katedrze.


Tu byliśmy! Z serii 'selfie na Hradczanach’;)

Stary Pałac Królewski

Budowla pałacu zamyka trzeci dziedziniec zamkowy po prawej stronie, jakby za katedrą. Największe wrażenie robi na nas Sala Władysławowska z przepięknym gotyckim sklepieniem, które sprawia wrażenie raczej ozdobnego niż tworzącego podporę dla ciężkiego dachu budowli. Z ciekawością też zaglądamy do sali ze słynnym oknem, przez które mieszkańcy Pragi w 1618 r. wyrzucili namiestników habsburskich i sekretarza. Defenestracja praska była wydarzeniem o doniosłym historycznym znaczeniu, bo rozpoczęła całą wojnę trzydziestoletnią. Budynek pałacu robi wrażenie także z zewnątrz (szczególnie część z Salą Władysławowską).

Przedkatedralny dziedziniec zaskakuje swoim rozmiarem.


Stary Pałac Królewski sięga korzeniami X wieku!


Najwspanialsza z pałacowych sal – piękną reprezentacyjną Salę Władysławowską wybudowano pod koniec XV. Jej sklepienia zachwycają!


Zewnętrzna ściana Sali Władysławowskiej


Nowe Probostwo

Bazylika św. Jerzego

Z zewnątrz niepozorna, z barokową fasadą i romańskimi wieżami, bazylika największe wrażenie sprawia od środka. Romańska harmonia i prostota znajduje odbicie w prostych formach triforiów czy łukowych sklepień podpartych na prostych kolumnach. Czy wyobrażacie sobie, że znaczna część murów tej świątyni pochodzi aż z X w.! To po prostu niesamowite!

Bazylika św. Jerzego – zachodnia, barokowa fasada jeszcze nie zapowiada, z jakim skarbem będziemy mieli do czynienia w środku!


Trzonem bazyliki św. Jerzego jest X-wieczna romańska świątynia.


Romańskie wnętrze bazyliki zachwyca. To jeden z najstarszych kościołów w Czechach.

Złota Uliczka

Na deser zostaje nam słynna Złota Uliczka. Ten niewielki zaułek – jego długość to zaledwie kilkadziesiąt, a szerokość kilka metrów – powstał pomiędzy gotyckimi i romańskimi umocnieniami zamku. Wnętrz malowniczych domków zamieszkiwali zamkowi złotnicy, później strzelcy, a jeszcze później ubodzy prażanie. Dzisiaj wnętrza domów zajmują niewielkie sklepiki i wystawy, a przez uliczkę przewalają się zwykle tłumy turystów (poza sezonem nie jest aż tak źle!).

Kolorowa Złota Uliczka


Wbrew romantycznej legendzie w malutkich domkach mieszkali nie alchemicy, lecz strzelcy zamkowi.


Czarna Wieża – jest jedną z kilku wież zamkowego kompleksu.


Zadaniem Czarnej Wieży była obrona kompleksu zamkowego od wschodu.


Punkt widokowy przed Czarną Wieżą pozwala spojrzeć na zabytkowe centrum Pragi z lotu ptaka.

Hradczańskie pałace

Aż trudno uwierzyć, że na Hradczanach kiedyś dominowała typowa drobna zabudowa rzemieślniczo-kupiecka z wąskimi uliczkami! Po pożarze, który strawił ten obszar w 1541 r., teren zmienił całkowicie charakter. Powstawały tu kolejne pałacowe rezydencje oraz budowle sakralne. Naszą uwagę przyciągnął zwłaszcza barokowy Pałac Arcybiskupów, stojący tuż przed wejściem na teren zamku.

Drugą ciekawą budowlą, także zlokalizowaną przy Rynku Hradczańskim, jest Pałac Schwarzenbergów. Ta renesansowa budowla ze sgraffitowymi dekoracjami powstawała w połowie XVI w. Obecnie jest własnością Galerii Narodowej w Pradze.

Rezydencji znamienitych rodów na Hradczanach można znaleźć znacznie więcej, my już jednak kierujemy się w stronę Wzgórza Petřin, po drodze przechodząc tuż obok rozległego terenu klasztoru na Strahovie, słynącego z jednej z najwspanialszych europejskich bibliotek.

Plac Hradczański. Przy tym głównym placu Hradczan stoją wspaniałe pałace.


Pałac Arcybiskupów Pragi z piękną rokokową fasadą.


Nam szczególnie spodobał się sgraffitowy pałac Schwarzenbergów (XVI w.)


Klasztor na Strahowie słynie ze wspaniałej biblioteki.

Wzgórze Petřin

Spacer po zielonych zboczach wzgórza to prawdziwy odpoczynek. W ogóle już sam spacer z Hradczan na wzgórze jest bardzo przyjemny i niedugi. Po drodze podziwiamy coraz piękniejsze widoki na miasto, od wzgórza hradczańskiego przez Malą Stranę po Stare i Nowe Miasto oraz Wyszehrad!

Sama stalowa konstrukcja wieży raczej nie budzi naszego zachwytu. Musimy jednak przyznać, że budowla zyskuje przy bliższym poznaniu. Wejściowe i zejściowe schody są poprowadzone zupełnie niezależnie, a dla turystów z nieco gorszą kondycją znajdą się po drodze nawet ławeczki dla złapania tchu! Pierwszy taras widokowy wybudowano powyżej poziomu koron drzew, na wysokości 20 m, a drugi 40 m wyżej. Prowadzi na niego jakoby 299 schodów (nie sprawdzaliśmy, ale jesteśmy skłonni uwierzyć, bo jest naprawdę wysoko!). W podziemiach mieszczą się płatne (20 Kč od głowy) toalety i niewielka ekspozycja historyczna.

Warto w ramach biletu łączonego odwiedzić historyczny Labirynt Luster, mieszczący się w pobliskim budynku przypominającym gotycki zameczek, a zbudowanym przy okazji Wystawy Jubileuszowej w 1891 r. Sam labirynt bardzo zaskakuje swoją „klasyczną” formą z kolumienkami wkomponowanymi w lustrzane ścianki. Wnętrze mieści też dioramę ze sceną obrony Pragi przed wojskami szwedzkimi oraz salę krzywych luster, które dostarczają dużo radości nie tylko dzieciom!

Po zwiedzeniu Hradczan kierujemy się na wzgórze Petřin. Trasa wycieczki jest niezwykle widokowa.


Pięknie stąd prezentuje się górująca nad okolicą katedra św. Wita.


Główną atrakcją wzgórza Petřin jest stalowa wieża widokowa wybudowana na Wystawę Jubileuszową w 1891 r.


Panorama ze szczytu wieży jest niezwykle rozległa.


Wspaniale widać stąd Most Karola.


Kompleks hradczańskiego wzgórza imponuje rozmiarem.


Z góry jak na dłoni widać też całe założenie klasztoru na Strahowie.


Atrakcją wzgórza Petřin jest także gabinet luster, urządzony w drewnianym budynku z XIX w.


Wielokrotnie odbity obraz sprawia wrażenie wielowymiarowej przestrzeni. Można się tu pogubić!


Raz grubi, raz chudzi!


Po drodze mijamy też dioramę przedstawiającą scenę z potopu szwedzkiego, na której wojska szwedzkie próbują przedrzeć się przez Most Karola.


Ze wzgórza Petřin wracamy na Stare Miasto. Cały spacer na Petřin był niezwykle przyjemny i relaksujący!

Dzień Hradczany + wzgórze Petřin to bomba turystycznych atrakcji! Koniecznie trzeba sobie zaplanować na to co najmniej jeden pełny dzień – wrażeń na pewno nie zabraknie:)