Atrakcje okolicy Kranjskiej Gory – rezerwat Zelenci, skocznie w Planicy i przełęcz Vršič

Kranjska Gora to popularna miejscowość turystyczna u podnóża Alp Julijskich. Jej dogodne położenie sprawia, że atrakcji tu nie brakuje. Kranjska Góra znane centrum narciarstwa zjazdowego i biegowego –  w lecie zmienia się dogodną bazę wypadową dla turystów górskich. Poniżej opisujemy trzy atrakcje w najbliższej okolicy miejscowości. Wjazd na przełęcz Vršič dostarczy emocji i dużej dawki pięknych widoków, skocznie w Planicy zainteresują wszystkich miłośników skoków narciarskich, a piękny rezerwat Zelenci będzie wspaniałym plenerem fotograficznym – zdjęcia tu zrobione zachwycą każdego!

Rezerwat Zelenci

2022.02.06

Jeśli chcecie wybrać się w miejsce piękne jak z bajki, ale nie macie ochoty specjalnie się nachodzić i powysilać, rezerwat Zelenci to atrakcja dla Was! Parking położony jest tuz obok rezerwatu (zimą 2022 r. bezpłatny), a do przejścia jest może z pół kilometra – i to bez przewyższenia:)

Główną atrakcją rezerwatu jest małe turkusowe jeziorko. Kolor wody i jej krystaliczna przejrzystość po prostu zachwyca. To wszystko na tle pięknych wapiennych szczytów Alp Julijskich. Jest tu po prostu przepięknie!

Jeziorka mają pochodzenie polodowcowe. Przez osady aluwialne naniesione przez lodowiec Planica przesączała się woda, wzbogacając się w związki wapnia, które odpowiadają za zjawiskowy kolor jeziorek. Niekiedy można zaobserwować tu podwodne wyrzuty wód gruntowych – niezwykle ciekawe zjawisko obserwowane w Słowenii.  Zelenci są uważane za jedno ze źródeł najważniejszej rzeki Słoweńców – Savy.

Zelenci – stąd biją źródła Savy Dolinki.


Podziwianie walorów rezerwatu ułatwiają przyjemne widokowe tarasy.


Woda identyczna jak w chorwackich Jeziorach Plitwickich!


…tylko otoczenie zupełnie inne!


Nad brzegiem największego jeziorka stoi niewielka wieża widokowa.


A tak prezentuje się widok z wieży.


I jeszcze sesja na słoneczku – tutaj jest przepięknie!

Wjazd na przełęcz Vršič

Coś dla miłośników wyzwań za kierownicą i pięknych widoków! Na położoną na wysokości 1611 m przełęcz Vršič serpentynami wspina się droga jezdna. Ktoś naliczył, że by dotrzeć na górę, trzeba pokonać czterdzieści serpentyn. Większe zakręty są ponumerowane, jest ich ponad 20. Po drodze oraz na przełęczy wspaniałe widoki na jasne i urwiste ściany Julijek. Koniecznie zwróćcie uwagę na górę z oknem skalnym – to piękny Prisojnik. Na szczycie byliśmy 10 lat temu – to była cudna wycieczka (relacja tutaj)!

Parkingi oraz gospody (koče) spotkamy po drodze oraz na samej przełęczy. Vršič jest ważnym węzłem szlaków, więc w sezonie tu dość tłoczno. Podobno piękny jest też szlak pieszy na samą przełęcz – prowadzi przez las niezależnie od trasy samochodowej, po drodze oferując wiele pięknych widoków.

Widoki z przełęczy Vršič są zacne!


Niestety pogoda nam nie dopisała, wieje tak, że wszyscy kulimy się z zimna.


Wiatr właśnie przygnał ciężkie chmury nad Poštarski Dom na Vršiču,


Każdy chce zostawić swój ślad na przełęczy…


Zjeżdżamy z powrotem do Kranjskiej Góry.

Jezioro Jasna

Przejeżdżając przez Kranjską Gorę, warto zatrzymać się na chwilę nad niewielkim jeziorkiem Jasna. Nad brzegiem stoi ładna rzeźba legendarnego koziorożca ze złotymi rogami – Zlatoroga. Mimo że to miejsce licznie odwiedzane i gwarne, jest bardzo malownicze. Nad brzegiem jeziorka głodomory będą mogły zaspokoić głód w przyjemnych lokalach gastronomicznych.

Legendarny Zlatorog znad jeziorem Jasna.


Jeziorko Jasna jest prawie całkowicie zamarznięte.


Podobno Słoweńcy często jeźdżą na nim na łyżwach.

Skocznie w Planicy

O Planicy słyszał chyba każdy miłośnik skoków narciarskich, więc i my chcieliśmy je zobaczyć ją na własne oczy! Na kompleks składa się siedem skoczni. Szczególnie największa z nich, 240-metrowa skocznia mamucia, robi duże wrażenie – to właśnie na niej rozgrywane są zawody w lotach narciarskich w ramach pucharu świata. By dojechać do skoczni, musimy skorzystać z płatnego parkingu – niestety, w 2022 r. taryfikator nie przewidywał opłat krótszych niż całodzienne☹ (3.50 euro), więc nawet jeśli naszym celem jest tylko rzucenie okiem na słynny kompleks narciarski, nie będziemy mieli możliwości zapłacenia mniej. Prawdziwych kibiców to jednak pewnie nie zrazi:)

Słynne skocznie w okolicy Kranjskiej Gory

 

Tak, to Planica, a ta po lewej to mamucia skocznia – słynna Letalnica!

 

Rzut oka na główny pawilon i otoczenie skoczni.

 

Rodzinna fotka musi być!

Więcej propozycji wycieczek po zimowej Słowenii? Zajrzyjcie tutaj: Słowenia zimą – Gdzie by tu dalej 🙂