Bratysława – wjazd na wieżę UFO i krótki spacer po starówce

Bratysława to nowoczesna stolica Słowacji z piękną i kameralną starówką. To świetne miejsce na nocleg i miły przystanek w podróży z Polski na południe Europy.

Miasto, mimo, że pozostaje w cieniu pobliskiego Wiednia oraz bardziej popularnego Budapesztu, ma wiele do zaoferowania. Bratysława jest równie pięknie położona na brzegach Dunaju, a niewielkie stare miasto ma swój wyjątkowy urok. Warto zobaczyć wyjątkową panoramę ze szczytu 95-metrowego pylonu Nowego Mostu (to słynna UFO Tower) i przespacerować się po bratysławskiej starówce – na spacer szlakiem najważniejszych zabytków wystarczy tylko kilka godzin. I pomyśleć, że do Bratysławy trafiliśmy przez covidowe ograniczenia w korzystaniu z noclegów w Austrii… Jak widać, czasem nie ma tego złego!

Brtysława

Informacje praktyczne

W obrębie i na obrzeżach starówki znajdziecie kilka podziemnych parkingów, są one jednak bardzo drogie (ok. 3 euro za godzinę) i sądząc po opiniach internetowych, także bardzo ciasne. Najwygodniejszą i najtańszą opcją w tej sytuacji jest zatrzymanie się na jednym z parkingów centrum handlowego Aupark, znajdującego się zaledwie kilkaset metrów od wieży UFO, na południowym brzegu Dunaju. W weekend korzystanie z parkingu jest bezpłatne (w tygodniu większa część parkingów centrum handlowego pobiera opłaty za parkowanie).

Wjazd na wieżę UFO do najtańszych nie należy – za jedną osobę dorosłą zapłacicie (2022 r.) 8,90 euro, my za naszą piąteczkę uszczupliliśmy portfel o prawie 36 euro. Ale co tam – takie atrakcje po prostu trzeba zaliczyć! Ważna informacja – zamawiając jedno z dań głównych w restauracji, dostajecie wjazd w gratisie. Wstęp na wieżę jest możliwy w godzinach 10:00–23:00.

Jeżeli szkoda Wam czasu i/lub kasy, to warto dodać, że także samo przejście się przez Nowy Most dostarcza bardzo przyjemnych wrażeń i całkiem niezłych widoków (kosztów nie ponosicie przy tym żadnych)! Chodniki są położone pod jezdnią mostu – warto przejść się zarówno jedną, jak i drugą jego stroną.

Stare miasto jest niewielkie – obejście głównych uliczek zajęło nam niewiele ponad godzinę. Jeśli nie zatrzymacie się nigdzie indziej, cała wycieczka razem z dojściem i powrotem z parkingu i wjazdem na wieżę UFO może w zamknąć się dosłownie w dwóch godzinach spaceru.

Wjazd na wieżę UFO

Mamy wrażenie, że Nowy Most w Bratysławie budzi podobne emocje jak nasz warszawski Pałac Kultury! Aby mógł zostać zbudowany na przełomie lat 60. i 70. XX w., zniszczono spory fragment zabytkowego Podzamcza. Wielokrotnie poddawano tę inwestycję sporej krytyce, ale dzisiaj zarówno most, jak i wieńcząca ponad 90-metrowy pylon restauracja w kształcie wielkiego spodka, są jednymi z symboli miasta. A panorama z punktu widokowego znajdującego się na szczycie konstrukcji punktu widokowego nie ma sobie równych!

Chłopcy (i nie tylko oni!) zachwycają się już samym zaledwie 45-sekundowym wjazdem na poziom restauracji zajmującej większą część podwieszonego pod szczytem konstrukcji spodka. Kolejną atrakcją jest wejście po nieco asymetrycznych ze względu na pochylenie pylonu schodach. Najbardziej jednak spektakularny jest sam widok z tarasu widokowego, zajmującego cały szczyt pylonu mostu. W zasięgu wzroku mamy perspektywę sięgającą nawet 100 km, ale oczywiście wzrok przyciąga przede wszystkim bratysławski zamek i starówka, pięknie położone nad wzburzonym dzisiaj nurtem Dunaju.

Idąc za opiniami internautów, zaglądamy jeszcze do toalet! Okazuje się, że naprawdę było warto. Tak widokowego przybytku nie widzieliśmy w żadnym mieście. Siłą rzeczy przypomina nam się „panoramicka”  toaleta obok Chaty pod Rysami – czyżby to takie słowackie poczucie humoru? W każdym razie dla nas bomba!

Na jednym z pylonów Nowego Mostu mostu zbudowano przypominającą latający spodek konstrukcję, tzw. UFO Tower , czyli „Vyhliadkę z UFO” 🙂


Najpierw windą, potem po schodach nie z tego świata – wspinamy się na punkt widokowy.


Platforma widokowa na wieży to jeden z najlepszych punktów widokowych na Bratysławę.


Z wysokości 85 m spoglądamy na górujący nad Dunajem Zamek Bratysławski.


Zamek Bratysławski to jeden z najważniejszych zabytków miasta.


Rzut oka na starówkę i sąsiadujące z nią zabudowania współczesnej Bratysławy.


Bardziej nowoczesne oblicze stolicy Słowacji. 


Przepływający przez Bratysławę Dunaj od stuleci pełnił ważną funkcję w rozwoju miasta.


Rzut oka na bratysławską starówkę. Na pierwszym planie imponująca wieża katedry.


UFO Tower i my!

Spacer po bratysławskiej starówce.

Obawialiśmy się, czy damy radę w stosunkowo krótkim czasie (Bratysława była naszym przerywnikiem w drodze do Słowenii) zobaczyć znaczną część starego miasta. Okazało się, że obawy były niesłuszne. Na dodatek starówka w Bratysławie okazała się przyjemnie kameralna. W niedzielne przedpołudnie spotykaliśmy tylko pojedynczych przechodniów. Malownicze uliczki zdobią urocze kamienice, po drodze można też spotkać kilka pięknych świątyń i licznych pałaców, które stawiały tutaj bogate rody głównie za czasów panowania Marii Teresy.

Spacer zaczynamy od okolicy katedry św. Marcina. Świątynia bardzo zyskuje przy bliższym poznaniu. Z daleko nieco niepozorna, z bliska okazuje się wręcz monumentalna – ciężko nawet ująć ją całą na jednym zdjęciu! Idziemy dalej ulicą Panską, szukając najsłynniejszego kanalarza Čumila, który od lat odpoczywa sobie w wylocie kanału u zbiegu ulicy Panskiej i Sedlarskiej. Stąd robimy szybki wypad, żeby zobaczyć przepiękny gmach Słowackiego Teatru Narodowego.

Katedra św. Marcina przez kilka wieków była świadkiem ceremonii koronacyjnych węgierskich królów.

Świątynia, pochodząca z XIV w., swój obecny wygląd zawdzięcza późniejszym przebudowom.


Bryła katedry jest prosta, ale pełna dostojnej powagi.


Wąskich uliczek starego miasta strzegą ściany pięknie odrestaurowanych kamienic i pałaców.


Jednym z nich jest barokowy pałac Esterhazych.


W niedzielny styczniowy poranek jesteśmy tu jednymi z niewielu spacerowiczów.


Jedna z najsłynniejszych rzeźb w Bratysławie. Poznajcie Čumila, czyli bratysławskiego kanalarza!


Rzeźba powstała w 1997 r. i od razu zyskała sobie sympatię i bratysławian, i turystów.


Uwaga! Tu się pracuje!


Inną znaną rzeźbą jest słynny „Mężczyzna z cylindrem w ręku”.


To Schoner Naci – dawna legenda Bratysławy – w eleganckim stroju zwykł niegdyś kłaniać się przechodniom.


Budynek Słowackiego Teatru Narodowego.

Dalej ulicą Sedlarską wchodzimy na Hlávne Námesti, mijając kolejna charakterystyczną rzeźbę – mężczyzny z cylindrem w ręku. Spędzamy chwilę, spacerując po trzech głównych placach miasta. Poza Rynkiem Głównym zaglądamy też na Plac Prymasowski oraz Plac Franciszkański. Dalej wędrujemy na północ, by spojrzeć na okazały Pałac Prezydencki. Przy okazji bardzo podoba nam się widok w stronę zamku z placu Hurbanovo Námesti. Niestety piękna Brama Michalská obecnie znajduje się w remoncie, ale to tylko oznacza, że jak wkrótce zawitacie tutaj na podobny do naszego spacer, to będziecie już mogli podziwiać ją w pełnej okazałości!

Malowniczymi zaułkami przedostajemy się do ulicy Klariskiej i dalej ulicą Kapitulską wracamy w okolice katedry. Wyjątkowo spodobały nam się gotyckie i obecnie bardzo pięknie odnowione wieże dwóch zespołów budowli sakralnych – franciszkańskiego (między Placem Franciszkańskim i Prymasowskim) oraz należącego do zakonu ss klarysek przy ul. Klaryskiej. Poza wieżami zamkowymi i wieżą katedralną stanowią one śliczne dominanty architektoniczne miasta, wychylające się z jego kameralnych zaułków.

Bratysławski rynek


Fontanna Maksymiliana to najstarsza fontanna w mieście – stoi na rynku od XVI w.


Okolice rynku to jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w Bratysławie.


Obecny ratusz mieści się w XVIII-wiecznym Pałacu Prymasowskim.


Niewielki barokowy kościół urszulanek ma niezwykle ciekawą bryłę.


Kościół franciszkanów rozpoczęto budować w XIV w. Świątynia należy do najstarszych zabytków w mieście.


Zespół klasztorny franciszkanów.


Pałac Prezydencki – budynek pochodzi z drugiej połowy XVIII w.


Zamek Bratysławski góruje nad starą zabudową miasta.


I tu palono kiedyś czarownice!


Brama Michalska – stara brama wjazdowa do miasta – obecnie jest w remoncie


Gotycka bryła kościoła klarysek


Ulica Żydowska. W wąskiej kamieniczce – Domu pod Dobrym Pasterzem, mieści się Muzeum Zegarów


Nowy Most to doskonały punkt widokowy na Zamek Bratysławski


Za miastem Dunaj znów płynie spokojnie…

Bratysława zrobiła na nas bardzo miłe wrażenie i na pewno przy kolejnej okazji zajrzymy tu jeszcze – choćby w celu wdrapania się na tutejsze wzgórze zamkowe czy zwiedzenia wyjątkowego Muzeum Zegarów gromadzącego m.in. kolekcję przenośnych zegarów słonecznych.