Grzędy – Lesista Wielka – Sokołowsko, Główny Szlak Sudecki

Spokojny odcinek szlaku przez nomen omen zalesiony masyw Lesistej Wielkiej. W kilku miejscach czekają na nas zaskakująco szerokie widoki. To stosunkowo krótki fragment szlaku, można go połączyć z wcześniejszym odcinkiem od Krzeszowa lub nawet od Lubawki lub wydłużyć do Andrzejówki.

Trawers masywu Lesistej Wielkiej – Główny Szlak Sudecki

28.12.2023

Informacje praktyczne

Przejście około 10 kilometrów z Grzęd do Sokołowska zajmuje 3-4 godziny i wymaga pokonania około 400 metrów wysokości. Logistycznie – wcześniej załatwiamy sobie podwózkę z naszego apartamentu w Grzmiącej do miejscowości Grzędy i po przejściu trasy docieramy do zostawionego wczoraj na parkingu w Sokołowsku samochodu:)

Odcinek szosą przez Grzędy i Grzędy Górne to niespełna dwa kilometry. Nie ma tu chodnika, ale droga jest stosunkowo mało uczęszczana przez samochody. Podejście na Lesistą Wielką nie jest zbyt strome, prowadzi w większości leśnymi drogami. Na szczycie Lesistej Wielkiej czeka na wędrowców wygodna wiata turystyczna, w której można się schronić przed deszczem. Zejście w stronę Kowalowej i Sokołowska w środkowej części jest bardzo strome – koniecznie zachowajcie uwagę w razie opadów lub oblodzenia. W Kowalowej przed dojściem do głównej szosy szlak mija Gościniec Kowalowa, gdzie mieści się restauracja (otwarta w godzinach popołudniowych). Dalszy odcinek szlaku do Sokołowska prowadzi asfaltowym chodnikiem wzdłuż drogi dojazdowej do dawnego uzdrowiska.

Nasze wspomnienia

Ta krótka trasa pozwala nam wykorzystać przedpołudnie przed krótkimi odwiedzinami w Wałbrzychu. Sam szlak to prostu typowy leśny odcinek GSS, prowadzący przez rozległy, w większości zalesiony masyw Lesistej Wielkiej. Po dotarciu do Sokołowska odnajdujemy zostawiony tam wczoraj samochód i i odwozimy Tymka na dworzec do Wałbrzycha – stamtąd już nas opuszcza i wraca do Warszawy.

Po powrocie z Wałbrzycha popołudnie wykorzystujemy jeszcze na półtoragodzinny wypad z Andrzejówki na Waligórę – miło z młodszymi chłopcami po raz kolejny odwiedzać szczyty Korony Gór Polski. Opis wejścia na ten niepozorny, a charakterny najwyższy szczyt Gór Kamiennych znajdziecie w tym wpisie.

Na kolejny odcinek GSS ruszamy z miejscowości Grzędy – tu zakończyliśmy naszą poprzednią GSS-ową przygodę:)

Wspinamy się na szczyt Lesistej Wielkiej.

Po opuszczeniu asfaltu szlak wprowadza na przyjemną leśną drogę.

Cudna, wysycona kolorami tęcza – jedna z najpiękniejszych, jakie widzieliśmy!

Dziś spotkała nas taka oto niespodzianka.

Miejscami otwierają się zaskakująco szerokie widoki.

Na szczycie czeka na turystów solidna drewniana wiata.

Przed nami osatni fragment podejścia na Lesistą Wielką.

Lesista WIelka – 853 m n.p.m.

W dzisiejszej wietrznej i przekropnej pogodzie z radością powitalismy to udogodnienie.

Co poniektórzy wolą jednak odpoczywać w innych miejscach.

Zejście z Lesistej Wielkiej – początkowo idziemy wydognymi leśnymi drogami.

Potem szlak ostro skręca w prawo, a ścieżka staje się znacznie stromsza.

Opisy innych odcinków Głównego Szlaku Sudeckiego znajdziecie tutaj 🙂