Spokojny odcinek szlaku przez nomen omen zalesiony masyw Lesistej Wielkiej. W kilku miejscach czekają na nas zaskakująco szerokie widoki. To stosunkowo krótki fragment szlaku, można go połączyć z wcześniejszym odcinkiem od Krzeszowa lub nawet od Lubawki lub wydłużyć do Andrzejówki.
Trawers masywu Lesistej Wielkiej – Główny Szlak Sudecki
28.12.2023
Informacje praktyczne
Przejście około 10 kilometrów z Grzęd do Sokołowska zajmuje 3-4 godziny i wymaga pokonania około 400 metrów wysokości. Logistycznie – wcześniej załatwiamy sobie podwózkę z naszego apartamentu w Grzmiącej do miejscowości Grzędy i po przejściu trasy docieramy do zostawionego wczoraj na parkingu w Sokołowsku samochodu:)
Odcinek szosą przez Grzędy i Grzędy Górne to niespełna dwa kilometry. Nie ma tu chodnika, ale droga jest stosunkowo mało uczęszczana przez samochody. Podejście na Lesistą Wielką nie jest zbyt strome, prowadzi w większości leśnymi drogami. Na szczycie Lesistej Wielkiej czeka na wędrowców wygodna wiata turystyczna, w której można się schronić przed deszczem. Zejście w stronę Kowalowej i Sokołowska w środkowej części jest bardzo strome – koniecznie zachowajcie uwagę w razie opadów lub oblodzenia. W Kowalowej przed dojściem do głównej szosy szlak mija Gościniec Kowalowa, gdzie mieści się restauracja (otwarta w godzinach popołudniowych). Dalszy odcinek szlaku do Sokołowska prowadzi asfaltowym chodnikiem wzdłuż drogi dojazdowej do dawnego uzdrowiska.
Nasze wspomnienia
Ta krótka trasa pozwala nam wykorzystać przedpołudnie przed krótkimi odwiedzinami w Wałbrzychu. Sam szlak to prostu typowy leśny odcinek GSS, prowadzący przez rozległy, w większości zalesiony masyw Lesistej Wielkiej. Po dotarciu do Sokołowska odnajdujemy zostawiony tam wczoraj samochód i i odwozimy Tymka na dworzec do Wałbrzycha – stamtąd już nas opuszcza i wraca do Warszawy.
Po powrocie z Wałbrzycha popołudnie wykorzystujemy jeszcze na półtoragodzinny wypad z Andrzejówki na Waligórę – miło z młodszymi chłopcami po raz kolejny odwiedzać szczyty Korony Gór Polski. Opis wejścia na ten niepozorny, a charakterny najwyższy szczyt Gór Kamiennych znajdziecie w tym wpisie.
Opisy innych odcinków Głównego Szlaku Sudeckiego znajdziecie tutaj 🙂