Główny Szlak Sudecki

Drugi pod względem długości i jeden z najpiekniejszych polskich szlaków długodystansowych. Na długości 443 km prowadzi przez kilkanaście pasm sudeckich, w tym m.in. przez Góry Izerskie, Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kamienne, Sowie, Orlickie i Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika i Góry Opawskie. Szlak wiedzie od Świeradowa Zdroju do Prudnika, można go też oczywiście przejść w kierunku odwrotnym.

Czas przejścia całości zależy od Waszej kondycji i tego, czego szukacie w górach. Piechurzy, którzy chcą przejść GSS na raz, poświęcają na to zazwyczaj kilkanaście dni. My postanowiliśmy się nie spieszyć i rozbić całą trasę na szereg przedłużonych weekendów. Zależało nam głównie na tym, by było to przeżycie rodzinne – GSS przechodziliśmy z dziećmi, nocując – gdzie tylko to możliwe – w schroniskach i ciesząc się górską atmosferą.

Poniżej znajdziecie opisy poszczególnych odcinków w kierunku z zachodu na wschód, czyli od Świeradowa do Prudnika. 🙂

1. Świeradów-Polana Izerska i nocleg w Chatce Górzystów

2. Polana Izerska-Szklarska Poręba

3. Szklarska Poręba-Szrenica

4. Szrenica-Odrodzenie

5. Z Odrodzenia do Domu Śląskiego i wypad na Śnieżkę

6. Z Domu Śląskiego przez Kocioł Łomniczki do Karpacza

7. Karpacz-Mysłakowice

8. Mysłakowice-Przełęcz pod Średnicą i Gruszków

9. Przełęcz pod Średnicą – Ostra Mała – Skalnik – Szarocin

10. Szarocin – Lubawka

11. Lubawka – Krzeszów – Grzędy

Ciąg dalszy nastąpi! 🙂

GSS – co zobaczyć w przerwach wędrówki?

Szczyty Korony Gór Polski

Nie wszystkie sudeckie szczyty KGP leżą przy głównym szlaku. Wędrówka GSS może być jednak świetną okazją, by zrobić na nie dodatkowe wypady! Opisy sudeckich szczytów KGP, które wymagają dodatkowej wycieczki, zamieszczemy poniżej.

Chełmiec, Góry Wałbrzyskie

Borowa, Góry Wałbrzyskie

Atrakcje turystyczne

Czemu nie wykorzystać wędrówki Głównym Szlakiem Sudeckim do odwiedzenia ciekawych turystycznie miejsc w okolicy? Poniżej kilka propozycji, nie wyczerpują one jednak listy wszystkich sudeckich atrackji, których w tym rejonie jest po prostu mnóstwo!

Projekt Arado – tajemnicze sztolnie Hitlera w Kamiennej Górze