Barcelona w trzy dni

Trzy skojarzenia z Barceloną? Gaudi, dzielnica gotycka Barri Gotic i plaże tętniące wielkomiejskim gwarem. A wierzcie, że to dopiero początek – do zobaczenia jest tu dużo, dużo więcej! Barcelona to jedno z najgorętszych miejsc na turystycznej mapie Europy. Jednego dnia możecie oglądać pozostałości z czasów rzymskich, podziwiać zabytki średniowiecznego miasta, zachwycać się wizjonerskimi realizacjami katalońskiego modernizmu, a na deser znaleźć orzeźwienie nad brzegiem morza. Nic dziwnego, że Barcelona to jeden z najczęściej wybieranych celów city break. Nie sposób się tu nudzić! Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje praktyczne oraz dokładne opisy wycieczek po największych atrakcjach turystycznych miasta – wystarczy kliknąć na odpowiedni link lub zdjęcie:)

Barcelona – informacje praktyczne

7-10 kwietnia 2022 r.

Kiedy?

Najwięcej turystów odwiedza Barcelonę w okresie wakacyjnym. Pan taksówkarz, który odbierał nas z lotniska, twierdził, że sezon zaczyna się nawet wcześniej – już od maja robi się zdecydowanie bardziej tłoczno. Jeśli zależy Wam na spokoju, warto przyjechać tu w innym okresie – my byliśmy w Barcelonie na początku kwietnia – pogoda była piękna, a turystów i tak – jak na nasze oko – było sporo, choć nie przerażająco dużo – aż strach myśleć, co dzieje się w lecie! Najlepszym okresem roku na przyjazd do Barcelony wydaje się więc wczesna wiosna i jesień. Miesiące letnie są zdecydowanie bardziej gwarne, a temperatura osiąga czasem trudne do zaakceptowania wartości.

Ile?

Absolutne minimum w Barcelonie to trzy dni. W tym czasie uda się Wam zobaczyć główne atrakcje, choć na pewno opuścicie miasto z poczuciem niedosytu, że mnóstwa miejsc jednak nie udało się odwiedzić. My przylecieliśmy do Barcelony w czwartek wieczorem, a wracaliśmy do domu w niedzielę późnym popołudniem. Wyjeżdżając, byliśmy przekonani, że i przez tydzień mielibyśmy tu co robić!

Gdzie?

Wszystko zależy od zasobności Waszego portfela. Generalnie obowiązuje zasada „im bliżej turystycznego centrum, tym drożej”. Zakwaterowanie w mieście jest jednak bardzo kuszące – sieć komunikacji publicznej jest w Barcelonie doskonale rozwinięta – niemal wszędzie bez problemu dojedziecie metrem. My tak właśnie robiliśmy i taki sposób poruszania się po mieście polecamy najbardziej. By wydać na nocleg nieco mniej, warto zamiast hotelu wynająć pokój czy mieszkanie, np. za pośrednictwem serwisów typu Airbnb.

Jeśli chodzi o komunikację miejską, jest kilka opcji. W 2022 r. można było kupić bilet 10-przejazdowy dla jednej osoby lub bilet grupowy – w ramach jednego biletu może wtedy podróżować kilka osób (oczywiście konieczne jest skasowanie biletu dla każdego przy każdym przekraczaniu bramki). Można też kupić kartę HolaBarcelona, która umożliwia nieograniczone podróżowanie po mieście przez kilka kolejnych dni (cena w zależności od wersji karty, 2-, 3-, 4- lub 5-dniowej). Warto wcześniej się zastanowić, która opcja będzie dla Waszych potrzeb najbardziej optymalna – bo na miejscu łatwo stracić głowę😊 Wszystkie informacje dot. biletów (i nie tylko!) znajdziecie na polskojęzycznej stronie  https://mybarcelona.pl/ To naprawdę genialne miejsce w sieci – znajdziecie tu mnóstwo informacji praktycznych oraz szczegółowe opisy atrakcji turystycznych miasta.

My do Barcelony przylecieliśmy w czwartek wieczorem, samolot powrotny mieliśmy późno w niedzielę. Z lotniska w jedną stronę jechaliśmy taksówką, w drugą – gdy już byliśmy obeznani z komunikacją miejską – bez problemu i wygodnie dojechaliśmy pociągiem. Mieszkaliśmy w wynajętym mieszkaniu w kamienicy tuż przy stacji metra przy ulicy Paral-lel. Wszędzie poruszaliśmy się metrem – to było bardzo wygodne. Jeszcze przed wyjazdem kupiliśmy sobie przez Internet bilety wstępu do największych atrakcji turystycznych miasta (Sagrada Familia, Park Guell, Casa Milá) – bardzo polecamy takie rozwiązanie, bo wtedy mamy już z góry wykupione wejście na konkretną godzinę i unikamy stania w kolejkach do kasy.

Co zobaczyć?

Trudny wybór! Poniżej subiektywny wybór największych – naszym zdaniem – atrakcji Barcelony, które można zobaczyć, jeśli dysponujemy minimum trzema dniami w mieście. My pierwszego dnia obejrzeliśmy świątynię Sagrada Familia, szpital św. Pawła i Park Güell, zajrzeliśmy też na plażę Barceloneta. Drugi dzień to Casa Milá i dzielnica gotycka, a trzeci – wycieczka na Wzgórze Montjuïc i pożegnanie z Barceloną w okolicy pomnika Kolumba i Las Ramblas.

Aby wyświetlił się pełny opis wycieczki, wystarczy kliknąć w link lub zdjęcie😊

1. Sagrada Familia – atrakcja, której reklamować nie trzeba

2. Szpital św. Pawła (Sant Pau) – największe założenie architektoniczne katalońskiego modernizmu, UNESCO

3. Park Güell

4. Casa Milá i Casa Batlló, czyli niezwykłe kamienice Gaudiego

5. Barri Gòtic – dzielnica gotycka

6. Nadmorska twarz Barcelony

7. Wzgórze Montjuïc