Mimo wysokich cen biletów wstępu, podczas pobytu w Barcelonie warto odwiedzić chociaż jedną z dwóch najsłynniejszych kamienic Gaudiego. Którą? To naprawdę trudny wybór. Casa Batlló przyciąga barwną mozaikową fasadą, Casa Milá – niezwykłymi wnętrzami i ozdobionym fantazyjnymi kominami tarasem, z którego rozciąga się fantastyczny widok na Barcelonę. Właśnie ze względu na ten taras zdecydowaliśmy się na Casę Milá. I powiemy Wam, że nie żałujemy pieniędzy wydanych na bilety! Tę drugą, Casa Batlló, oglądaliśmy tylko z zewnątrz. Wrażenia z całego dnia znakomite – obie kamienice to gratka dla fanów twórczości Gaudiego!
Casa Milá – La Pedrera
kwiecień 2022 r.
Casa Milá (zwana przez złośliwych „Kamieniołomem” – La Pedrera) z zewnątrz nie zachwyca, ale zajrzyjcie tylko do środka!
Bilety warto kupić wcześniej przez Internet – unikniemy stania w kolejce. Wybiera się i dzień, i godzinę wejścia. Bilety można zakupić np. na oficjalnej stronie https://www.lapedrera.com/en/visits
My zarezerwowaliśmy wejście na pierwszą możliwą godzinę (9.00). Dzięki temu zwiedzaliśmy Casę Milá w kameralnej atmosferze – nie było wielu innych zwiedzających i spokojnie można było sobie pozaglądać w każde miejsce. Przy wejściu dostaje się audioguide (kilka języków do wyboru, w tym angielski, polskiego brak), który uruchamia się automatycznie podczas przechodzenia do kolejnych miejsc.
Na strych i potem taras można wjechać windą lub wejść schodami (8 pięter) – samo wchodzenie też było ciekawe, bo klatka schodowa została bardzo oryginalnie zaprojektowana – wyobraźcie sobie, że nie ma tu kątów prostych – wszystko faluje, nawet poręcz i ściany!
Dach, zwieńczony kilkunastoma fantazyjnymi kominami, jest nie tylko przykładem arcyciekawej koncepcji architektonicznej, lecz także wyjątkowym tarasem widokowym zarówno na Passeig de Grácia (przy której jest położony budynek), jak i na znaczną część dzielnicy Eixample, z bazyliką Sagrada Familia na czele. Obejście wszystkich zakamarków dachu wymaga co najmniej kilkunastu minut i trzeba przy tym sporo nachodzić się po schodach, bo dach, podobnie jak cały budynek, przypomina falujące morze. Świetnie tu widać, jak ważnym źródłem inspiracji była dla Gaudiego natura. Nam najbardziej w pamięć zapadły sylwetki kominów, przypominające głowy tajemniczych wojowników (takie same głowy można znaleźć na fasadzie Męki i Śmierci na bazylice Sagrada Familia!). Nie zapomnijcie też zajrzeć z góry do wnętrza obu dziedzińców La Pedrery. To piękny kadr fotograficzny:)
Zaraz po zejściu z dachu trafiamy na równie ciekawe poddasze. Już sama koncepcja konstrukcji tego piętra, oparta na szeregu ceglanych łuków parabolicznych, robi na nas ogromne wrażenie. Dodatkowo możemy tu oglądać ciekawą ekspozycję makiet projektów Gaudiego z wyjątkowym eksponatem – systemem podwieszonych łukowatych łańcuszków. Nie dajcie się zwieść złudzeniu, że to ekstrawagancki żyrandol! Zwieszone łańcuchy przeglądają się w lustrze, a odbicie okazuje się… inspiracją dla projektu stropu! Rzeczywiście paraboliczne ceglane łuki wyglądają zupełnie tak samo jak odbicie podwieszonych łańcuchów!
W kamienicy La Pedrera udostępniono jeszcze do zwiedzania jedną kondygnację, na której możemy podziwiać wnętrza burżuazyjnego apartamentu z początku XX w. No ładnie tu kiedyś mieszkano!
Zafascynowanych Gaudim turystów kuszą aż dwa sklepy z pamiątkami. Szczególnie ten na parterze przy wyjściu oferuje duży wybór drobiazgów – pamiątki są wysmakowane i pachną stylem Gaudiego. Nie możemy się im oprzeć i my – po powrocie do szarej codzienności będą nam miło przypominać Barcelonę:)
Casa Batlló
Bezpośrednio po wyjściu z kamienicy Casa Milá kierujemy się do drugiej znanej kamienicy Gaudiego. Casa Batlló leży przy tej samej ulicy co Casa Milá (Passeig de Grácia), tylko kilkaset metrów dalej w kierunku wschodnim.
Ceny biletów wstępu do obu domów zaprojektowanych przez Gaudiego są według nas bardzo wysokie, dlatego ograniczyliśmy się tylko do jednego i kamienicę Casa Batlló obejrzeliśmy tylko z zewnątrz. Najlepszy widok na niesamowitą fasadę budynku otwiera się chyba z drugiej strony ulicy! Z tej perspektywy mniej też przeszkadza spora ilość ludzi stojących przed kamienicą i robiących zdjęcia.
Antonio Gaudi w pierwszych latach XX wieku całkowicie przebudował już istniejący budynek. W każdym jego detalu widać, że artysta czerpał motywy bezpośrednio z natury. Dachówki jak łuski, liczne motywy roślinne, balkony przypominające czaszki i „kościokształtne” kolumny w charakterystycznych oknach niższych kondygnacji to tylko niektóre przykłady tych inspiracji. Każdy detal architektoniczny został przez Gaudiego starannie zaplanowany. Casa Batlló stanowi sztandarowy przykład niepowtarzalnego stylu Antonio Gaudiego. I ta kamienica doczekała się niejednego przezwiska, jak choćby „ziewający dom” czy „kamienica kości”. Patrząc na nią, mamy nieodparte wrażenie, że cały dom zaraz ożyje! Mozaikowa fasada budynku jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symbol Barcelony. Pewnie zapamiętamy ją i my!
Co jeszcze zobaczyć w Barcelonie? Inne ciekawe miejsca opisujemy tutaj 🙂