Jeżeli chcielibyście zabrać dzieci do galerii sztuki, ale obawiacie się ich reakcji i/lub martwicie się, czy sami dacie radę przetrwać taką wizytę (:) ), to Muzeum Magicznego Realizmu Ochorowiczówka jest właśnie dla Was! Każde dziecko znajdzie tu coś dla siebie, a chyba większość dorosłych też nie pozostanie obojętna wobec wystawionych tu prac.
Ochorowiczówka – galeria sztuki w willi wizjonera polskiej nauki przełomu XIX i XX w.
„Sto lat samotności” to jedna z naszych ulubionych książek, więc gdy dowiedzieliśmy się, że w Wiśle jest Muzeum Magicznego Realizmu, to wiedzieliśmy, że musimy tu dotrzeć! Muzeum otwarto wiosną 2017 r. w pomieszczeniach wykorzystujących częściowo budynek willi zbudowanej przez Juliana Ochorowicza. W tej właśnie willi Władysław Reymont pisał powieść „Chłopi”, co upamiętnia stosowna tablica.
Parkujemy na niewielkim parkingu tuż obok nowoczesnej bryły muzealnej części budynku (ul. Juliana Ochorowicza 6). Bilet na zwiedzanie ekspozycji kosztuje 12 zł za osobę dorosłą. Za bilet rodzinny płacimy 28 zł.
Ochorowiczówka – galeria polskich artystów magicznego realizmu
Ekspozycja obejmuje kilkaset obrazów, rzeźb i grafik czołowych polskich twórców magicznego realizmu, takich jak: Jarosław Jaśnikowski, Jacek Szynkarczuk, Jakub Różalski, Artur Szołdra, Wojciech Siudmak, Tomasz Sętowski, Marcin Kołpanowicz, Artur Kolba i inni. Przez dobre kilkadziesiąt minut zachwycamy się pracami, które przenoszą nas w fantastyczne światy. Już po chwili wiemy, że za parę tygodni podczas naszego rodzinnego wyjazdu do Istebnej wrócimy tu z naszymi chłopcami! Oni muszą to zobaczyć! I tak też się dzieje 27 grudnia, już pierwszego dnia naszego wspólnego wyjazdu.
Julian Ochorowicz – wybitny naukowiec i wynalazca
Dolną kondygnację zajmuje ekspozycja związana z życiem, twórczością i wynalazkami Juliana Ochorowicza. Zdecydowanie warto lepiej poznać tę wybitną postać polskiej nauki. Najważniejsze osiągnięcia Ochorowicza przybliżają nam tablice i liczne pamiątki. Postać psychologa, wynalazcy, poety i teoretyka pozytywizmu przedstawia też krótki film, który można obejrzeć podczas wizyty w muzeum.
Kolejna wystawa czasowa poświęcona jest pracom Salvadora Dalego. W muzeum znajdziemy również wystawy czasowe polskiej sztuki współczesnej. Szczegóły znajdziecie na stronie muzeum: www.ochorowiczowka.pl
Podczas pierwszej wizyty w Ochorowiczówce kupujemy sobie arcyciekawą książkę. „Inne światy” to zestaw dziesięciu opowiadań inspirowanych obrazami Jakuba Różalskiego – współczesnego artysty docenianego nie tylko w Polsce. Gdy odwiedzamy Ochorowiczówkę z chłopcami, kupujemy jeszcze plakat z jedną z prac Różalskiego. Po powrocie plakat zajmuje poczesne miejsce w pokoju starszaków.