Znojmo – urocze miasteczko Moraw Południowych

Znojmo było nam doskonale znane, ale głównie z drogowskazów, które mijaliśmy, jadąc na południowy zachód Europy. Tymczasem okazuje się, że tych drogowskazów warto posłuchać i zajechać – choćby po drodze! – do tego uroczego miasteczka położonego na południu Czech, tuż przy granicy z Austrią. Znojmo jest uroczo położone na wysokich skarpach wąwozu rzeki Dyi. Spacer brukowanymi uliczkami jego kameralnej starówki to prawdziwy relaks. Po drodze czekają na nas ciekawe romańskie i gotyckie zabytki. Wspaniałym zwieńczeniem wycieczki będzie degustacja lokalnego wina Znovin – okolica ma długie tradycje winiarskie.

Znojmo – spacer po starówce

2023.07.10

Informacje praktyczne

Największe atrakcje Znojmo są zlokalizowane na niewielkiej powierzchni – właściwie wszędzie tu blisko i najlepiej po centrum miasteczka poruszać się na piechotę.

Ze znalezieniem miejsca na nocleg nie powinno być problemu – można tu spotkać i klimatyczne pensjonaciki o wysokim standardzie, i mieszkania udostępniane na wynajem przez serwisy bookingowe. Nam udało się upolować bardzo przyjemny apartamencik tuż obok wieży ratuszowej – idealna miejscówka na zwiedzanie Znojmo!

Miasteczko nadaje się zarówno na cel krótkiej wizyty (np. podczas drogi na narty do Austrii czy do Włoch), jak i na dłuższy pobyt. Okolica obfituje w szlaki piesze. Po obu stronach Dyi rozciągają się parki narodowe: czeski Park Narodowy „Podyje” i austriacki Park Narodowy Doliny Dyi. W ciepłej porze roku warto skusić się na spływ kajakowy Dyją i przepłynąć przez jej naturalny kanion, którego głębokość sięga miejscami nawet 200 m.

Miłośnicy dwóch kółek na Morawach Południowych poczują się jak w raju – to właśnie ten rejon jest poprzecinany najbardziej rozbudowaną w Czechach siecią ścieżek rowerowych.

Jak więc widać, Znojmo jest doskonałym celem i krótkiego wypadu – typowego przerywnika w podróży – jaki i dłuższego pobytu, podczas którego będziemy mogli nie tylko pozwiedzać, ale i aktywnie spędzić czas i nacieszyć się pięknem przyrody przełomu Dyi.

Spacer po Znojmo

Sercem miasta jest rynek Tomasza Masaryka (Masarykovo námĕsti). Pod nim rozciąga się długa sieć podziemnych korytarzy – ich zwiedzanie to jedna z głównych atrakcji turystycznych Znojmo. Korytarze drążono pierwotnie jako miejsce składowania m.in. wina, potem służyły także jako schron dla okolicznej ludności. Ich łączna długość wynosi niemal 30 km. Do zwiedzania udostępniono niewielki, niespełna kilometrowy odcinek.

Serce Znojmo – rynek Tomasza Masaryka.


Wilcza Wieża to pozostałość dawnych fortyfikacji miasta.


Na środku rynku stoi barokowa kolumna maryjna, upamiętniająca dawną epidemię dżumy.


Wyróżnikiem znojemskiej starówki jest pięknie zachowany stary bruk.

Dominantą okolic rynku jest XV-wieczna wieża ratuszowa – konstrukcja ma aż 79,5 m wysokości. Na jej szczycie znajduje się doskonały punkt widokowy – warto wspiąć się po wąskich schodach na górę, by podziwiać Znojmo z lotu ptaka. Przy dobrej pogodzie widać stąd ponoć nawet Alpy! Choc ostrzyliśmy sobie na wieżę ratuszową zęby, nie było nam dane przekonać się na własne oczy o wspaniałości panoramy z jej szczytu  – w lipcu 2023 r. wieża była bowiem w remoncie. Gotycka konstukcja to jedyne, co pozostało z dawnego ratusza – budynek został zniszczony podczas II wojny światowej.

W lipcu 2023 r wieża ratuszowa była niestety w remoncie:(((

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Znojmo jest gotycki trójnawowy kościół św. Mikołaja (XIV w.). Świątynia miała niegdyś dwie wieże, ale z powodu błędnej konstrukcji obie zostały rozebrane. Obecna wieża to neogotycka konstrukcja, dobudowana w połowie XIX w. Wnętrze świątyni prezentuje styl barokowy. Naszą uwagę zwróciła niezwykle ciekawa kazalnica w kształcie kuli ziemskiej.

Tuż obok kościoła znajduje się kaplica św. Wacława – to rzadki przykład późnogotyckiej (XVI w.) świątyni piętrowej. Nie przegapcie urokliwej galaryjki, z której rozciąga się doskonały widok na dolinę Dyi i słynny most kolejowy – XIX wieczny zabytek techniki, zawieszony niemal 50 m nad nurtem rzeki.

Kwintesencja Znojmo – winnice porastające zbocza, w tle kościół św. Mikołaja


Kościół św, Mikołaja pochodzi z XIV w. Obok stoi późnokotycka kaplica św. Wacława.


Wnętrze kościoła św. Mikołaja prezentuje styl barokowy.


Ambony w kształcie kuli ziemskiej nigdy jeszcze nie widzieliśmy!


Spacer uroczymi uliczkami starówki Znojmo to sama przyjemność!


Na trasie spaceru spotykamy wiele wspaniałych punktów widokowych.


Stąd wspaniale prezentuje się kościół św. Mikołaja i kaplica św. Wacława


Piętrowa późnogotycka kaplica to prawdziwa rzadkość!


Warto przespacerować się widokową galeryjką na tyłach kaplicy.


Most kolejowy przerzucony niemal 50 m nad rzeką Dyją to XIX-wieczny zabytek techniki.

Chyba najstarszym zachowanym zabytkiem Znojmo jest romańska rotunda św. Katarzyny . Ta XII-wieczna budowla nieco przypominała nam naszą cieszyńską odpowiedniczkę. To, co wyróżnia rotundę w Znojmo, to dobrze zachowane romańskie freski przedstawiające władców z rodu Przemyślidów. Wnętrza rotundy można zwiedzać przy dobrych warunkach pogodowych (chodzi o ochronę malowideł przed wilgocią) . Bilety są do nabycia w kasach pobliskiego zamku. Znojemski zamek to barokowa budowla, która powstała na miejscu wcześniejszej romańskiej twierdzy. Obecnie mieści się tu Muzeum Moraw Południowych, które organizuje ekspozycje także w dawnym klasztorze minorytów z połowy XIII w.

XI-wieczna rotunda św Katarzyny to chyba najcenniejszy zabytek Znojmo.


Ściany rotundy są pokryte romańskimi freskami.


W Znojmo zachowały się spore fragmenty starych fortyfikacji.


Enoteka – można tu spróbować znojemskich win.


Znojmo może się też pochwalić własnym browarem – wielbiciele trunków na pewno nie będą narzekać.


Znojmo urzdkło nas spokojem i kameralną atmosferą.


Podziwiamy stare mieszczańskie kamienice – niektóre z nich pamiętają nawet XIII w.


Chciałoby się nie spieszyć i oddać się przyjemności polowania na detale!


Poruszanie się po Znojmo ułatwia ciuchcia turystyczna.


Nasza pocztówkowy selfiaczek ze Znojmo.


Mieszkaliśmy niedaleko wieży ratuszowej, przy ulicy Zelenarskiej.

My do miasteczka Znojmo zajechaliśmy podczas podróży w drodze we włoskie Dolomity (relacja z pobytu w Dolomitach tutaj). Dojechaliśmy do miasteczka późnym wieczorem, mocno zmęczeni – dzień wcześniej organizowaliśmy duże rodzinne party z okazji 20. rocznicy naszego ślubu, Nic więc dziwnego, że po przyjeździe wieczorem po prostu padliśmy na twarz. Nie bylibyśmy jednak sobą, gdybyśmy opuścili Znojmo bez chociaż krótkiego spacerku. Dwugodzinny spacer po Znojmo był chyba najprzyjemniejszym momentem naszej podróży. Zaskoczył nas urok miasteczka, jego piękne położenie, klimatyczny bruk starówki, wspaniałe punkty widokowe. Już teraz wiemy, że do Znojmo zajrzymy ponownie – koniecznie przecież musimy zwiedzić znojemskie podziemia i wdrapać się na wysoką wieżę ratuszową, która podczas naszego lipcowego (2023 r.) pobytu akurat była w remoncie.