Relaks nad jeziorem Lago delle Piazze

Rejon Trydentu rzadko kojarzony jest z jeziorami i mało kto wie, że Trentino szczyci się niemal 300 akwenami i nazywane jest „włoską Finlandią”. Nad wieloma z nich urządzono tereny rekreacyjne i kąpieliska – idealne na wypoczynek po aktywnym dniu w górach. Poniżej opisujemy jedno z jezior okolic Trydentu – niewielkie, lecz urokliwe Lago delle Piazze. Jego brzegi mają wszystko, czego do szczęścia turystom potrzeba – przyjemne kąpieliska, ścieżki spacerowe, tereny rekreacyjne i place zabaw dla dzieci. Nic tylko korzystać!

Spacer i plażowanie nad jeziorem Lago delle Piazze

2023.07.13

Lago delle Piazze jest położone na północny wschód od Trydentu, w pobliżu miejscowości Rizzolaga-Campolongo. Samochód można zostawić na jednym z bezpłatnych parkingów przy którejś z plaż, np. przy tej położonej niedaleko zapory.

W pobliżu są bary i restauracje, więc po odpoczynku nad wodą można zostać trochę dłużej  i nacieszyć się włoską kuchnią.

Dla miłośników kąpieli przygotowano dwa strzeżone kąpieliska – jedno niedaleko tamy, drugie przy hotelu Pineta przy północno-wschodnim krańcu jeziora. Mniej więcej w połowie długości jeziora od strony lasu znajduje się też specjalnie wydzielona plaża dla psów – na inne kąpieliska czworonogi nie mają wstępu.

Dookoła jeziora poprowadzono przyjemną ścieżkę spacerową – obejście całości niespiesznym krokiem zajmuje ok. godzinkę. Nad brzegiem w okolicy plaż znajdują się przyjemne place zabaw dla dzieci, miejsce jest naprawdę przyjazne także najmłodszym turystom.

My zawitaliśmy nad Lago delle Piazze w dzień z niepewną deszczową pogodą, która uniemożliwiła nam wycieczkę górską. Ale prawdę mówiąc, dobrze zrobił naszym obolałym mięśniom taki spokojniejszy dzień. Kąpiel w czyściutkiej wodzie jeziora była właśnie tym, czego potrzebowaliśmy, by dobrze zregenerować się przed kolejnymi górskimi dniami!

Lago delle Piazze leży na wysokości ok. 1000 m n.p.m.


To sztuczny zbiornik powstały przez spiętrzenie rzeczki Rio Val del Lach.


Głębokość jeziora sięga miejscami 9,6 m


To bardzo malowniczy plener, idealny do odpoczynku po górskich wycieczkach!


Woda jeziora jest krystalicznie czysta – pływające ryby widać jak na dłoni!


Jezioro okrąża przyjemna ścieżka spacerowa.


Długość pętli okrążającej jezioro to ok. 4 km


Od południowego wschodu brzegi jeziora porośnięte są lasem.


Po przeciwnej stronie ścieżka spacerowa biegnie wzdłuż drogi.


Nad jeziorem zorganizowano dwie strzeżone plaże.


Jedna z nich znajduje się blisko zapory, przy ul. Localita Campolongo.


Plaża jest trawiasta, zachęca do leniwego odpoczynku.


Druga plaża znajduje się kawałek dalej, przy hotelu Pineta.


To kąpielisko zostało wyróżnione znakiem Błękitnej Flagi.

Więcej propozycji wycieczek po Dolomitach? Zajrzyjcie tutaj 🙂