Udine

Udine – miasto szczycące się mianem jednego z najlepszych miejsc do życia we Włoszech, nie znajduje się w planie większości wycieczek. Zamiast tłumów turystów będziemy więc mogli się tu cieszyć spokojem i niespiesznym poszukiwaniem włoskich klimatów. Sama starówka jest dość kompaktowa – niemal wszystkie zabytki znajdują się w najbliższej okolicy Piazza della Libertá. Udine to bardzo dobre miejsce na cel półdniowej wycieczki lub jako przerywnik w podróży. My nocowaliśmy tu pod koniec lipca 2023 r. podczas przejazdu z Warszawy w okolice Neapolu. Bardzo miło wspominamy poranny spacer po Udine – włoskie klimaty bez tłumów, nawet w szczycie sezonu:)

Udine – spacer po starówce

2023.07.30

Udine znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Villach i Wenecją, w pobliżu granicy z Austrią i Słowenią. Starówka tego niespełna 100-tysięcznego miasteczka jest niewielka i spokojnie można ją obejść pieszo.

Samochód można zostawić po prostu przy ulicy, ale wygodniejszą i bezpieczniejszą opcją jest zajechanie na kryty miejski parking – np. ten oznaczony jako Parking Piazza I Maggio, nie jest nawet specjalnie drogi.

Jeśli dysponujecie niewielką ilością czasu, w Udine koniecznie trzeba zrobić dwie rzeczy: wejść na wzgórze zamkowe (widoki!) i odwiedzić Piazza della Libertá – to najpiękniejsze miejsce w całym Udine!

My do Udine zajechaliśmy wieczorem, po 12-godzinnej podróży z Polski, zmęczeni jazdą i rzęsistą ulewą, która towarzyszyła nam niemal od samej granicy austriacko-włoskiej. Wieczorem jedyne, na co mieliśmy ochotę, to jak najszybciej znaleźć się w łóżkach.

Rano, po przespaniu się i dobrym śniadanku to już było inne życie. Meldujemy gotowość do spaceru po Udine!

Zaczynamy od wejścia na wzgórze zamkowe górujące nad miastem. Wejście zajmuje tylko kilka minut. Na szczycie wzgórza czeka na nas XVI-wieczny zamek, w którego wnętrzach obecnie znajduje się miejskie muzeum. Z samego wzgórza nie ma co prawda dobrej panoramy na zabytkowe centrum Udine, ale widoki są piękne – w szczególności widać malownicze położenie miasta w otoczeniu alpejskich szczytów.

Zamek w Udine


Szczyt dzwonnicy zdobi charakterystyczna sylwetka złotego anioła.


Tarasy przed pałacem to świetny punkt widokowy.


Świetnie widać stąd malownicze położenie miasta.


Niestety, z tarasów nie widać starówki, ale widoki w inne strony miasta też są piękne.

Schody spod zamku sprowadzają nas prosto na najbardziej reprezentacyjny plac miasta – Piazza della Libertá. Plac z jednej strony zamknięty jest gotyckim gmachem dawnego ratusza, a po drugiej – reprezentacyjnym pałacem Loggia di San Giovanni z charakterystyczną wieżą zegarową (XVI w.). Stojąca na środku placu kolumna z lwem weneckim przypomina, że Udine było niegdyś zarządzane przez Republikę Wenecką.

Piazza della Libertá to najważniejszy plac Udine.


Po lewej zamek, bliżej Loggia di San Giovanni z wieżą zegarową.


Elegancki budynek dawnego ratusza.


Perspektywę placu zamyka surowa wieża katedry.


Arkady w budynku ratusza.

Niedaleko Piazza della Libertá znajduje się Piazza del Duomo. Nazwa placu oczywiście wzięła się od górującej nad nim katedry. Wnętrze gotyckiej (XIII w.) świątyni zostało w XVIII w. odnowione w stylu barokowym. Miłośnikom muzeów poza wizytą w muzeum miejskim można jeszcze polecić muzeum diecezjalne, znajdujące się w Palazzo Arcivescovile – można tu podobno obejrzeć m.in. freski z XVI-XVIII w.  My już tu nie zaglądaliśmy – czekał na nas dziś jeszcze długi przejazd w okolice Neapolu. Udine było dla nas dziś głównie celem krótkiego turystycznego spaceru i w tej funkcji sprawdziło się znakomicie!

Katedra w Udine.


Gotycki portal – świątynię wybudowano w XIII w.

A teraz…. Wszystkie drogi prowadzą do Neapolu!