Brno – nocleg w bunkrze przeciwatomowym 10-Z

Spaliście kiedyś w bunkrze przeciwatomowym? Jeśli nie, to zapraszamy do Brna – nocleg w 10-Z, autentycznym schronie w okresu zimnej wojny jest wyjątkowym przeżyciem!

Schron Z-10, Brno

2022.02.26

Brno – drugie co do wielkości miasto Czech – jest bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym (jednodniowy spacer szlakiem największych atrakcji turystycznych Brna opisujemy tutaj). Oferta miejsc noclegowych jest tu bardzo bogata i różnorodna, jeśli szukacie jednak czegoś naprawdę niezwykłego, trudno będzie przebić ofertę schronu 10-Z – prawdziwego bunkru przeciwatomowego, w którego doskonale zachowanych wnętrzach z oryginalnym wyposażeniem urządzono miejsca noclegowe. Warunki panujące w środku są nieco spartańskie – śpimy na żołnierskich metalowych łóżkach w wojskowych śpiworach, a surowemu wystrojowi pokoju i wspólnym łazienkom daleko jest do komfortu, ale na jedną noc to doświadczenie zdecydowanie warte polecenia!

Przy wejściu w strażnicy wita nas obsługa obiektu. Dostajemy mapkę bunkra – w jego długich korytarzach łatwo się zgubić (łączna długość korytarzy to niemal 600 metrów)!  – z zaznaczoną naszą kwaterą i zabawy czas start!

Właściciel obiektu to pasjonat, który pieczołowicie gromadzi sprzęty i elementy wyposażenia właściwe dla epoki. W korytarzach wita nas widok masek przeciwgazowych i żołnierskich płaszczy, ale też dawno zapomnianych przedmiotów, jak maszyny do pisania, gramofony, stare modele telefonów  i kineskopowe telewizory.

W obiekcie działa niewielkie muzeum, do którego osoby nocujące w bunkrze mają wstęp w cenie noclegów. Dodatkowo codziennie o 19:00 organizowany jest spacer po schronie z przewodnikiem – oprowadzanie odbywa się w języku czeskim, a na dodatkowe życzenie (zgłaszane z odpowiednim wyprzedzeniem) – po angielsku.

Atmosfera panująca w środku jest niezwykła i z nawiązką wynagradza drobne niewygody związane z noclegiem w tym miejscu. Wewnątrz panuje stała temperatura ok 17 stopni, warto więc zabrać ze sobą coś cieplejszego do ubrania. Bez problemu można dostać na recepcji dodatkowe koce, którymi można okryć się w nocy.

Śpi się w wojskowych śpiworach, do których od wewnątrza podpinane są wymienne wkłady pościelowe, wszystko jest więc całkiem higieniczne. W nocy może nieco przeszkadzać szum wentylacji, który nie jest jednak bardzo uciążliwy, a dzięki dobrze działającemu systemowi napowietrzania pod ziemią nie jest duszno i wilgotno.

W cenę noclegu są wliczone śniadania – w starym stylu, ale smaczne i domowe – można najeść się do syta!

Nocleg w bunkrze na pewno nie nadaje się na dłuższe pobyty, ale przespanie tu jednej nocy nie jest uciążliwe, a frajda z tego wielka! Zachwyceni będą nie tylko miłośnicy historii i militariów, lecz także młodsi turyści.

Nocleg w bunkrze 10-Z był niespodzianką dla naszych chłopaków, którą zafundowaliśmy im w drodze powrotnej z wyjazdu w okolice Wenecji i na narty w Dolomity (relacje z tego pobytu znadziecie tutaj  – Wenecja i tutaj – narty w Val di Fiemme). Czego jak czego, ale tego zupełnie się nie spodziewali! Bo spędzenie nocy w takim miejscu było naprawdę wyjątkowym przeżyciem!

Za nocleg naszej pięcioosobowej rodziny w 2023 r. zapłaciliśmy niecałe 400 złotych (ze śniadaniem).

Bunkier przeciwatomowy 10-Z został wybudowany w okresie II wojny światowej. Obiekt znajduje się pod samym wzgórzem zamakowym, bezpośrednio pod zamkiem Špilberk. 10-Z początkowo funcjonował jako schron przeciwlotniczy, a w kolejnych latach został zaadaptowany na bunkier przeciwatomowy Czechosłowackiej Afmii Ludowej, mogący dać schronienie nawet 500 osobom. Usytuowanie w centrum miasta pozwalało na łatwy do niego dostęp wszystkim najważniejszych osobistościom ówczesnej elity – aż do 1993 r. istnienie bunkra było tajemnicą wojskową. Obecnie obiekt jest w rękach prywatnych i od 2016 r. oferuje możliwość noclegu wszystkim żądnym wrażeń turystom.

Wejscie do bunkru 10-Z

Obiekt znajduje się w samym centrum miasta.

Po minięciu bramy wchodzimy w inny świat.

Dostajemy mapke z zaznaczoną naszą kwaterą – trzeba tam najpierw trafić!

Wyposażenie pokoi jest surowe

Pełno tu sprzętów z tamtych lat – na ścianie np. wisi nosidełko dla dziecka

Są tez stare radioodbiorniki, telefony i telewizory.

Przy wejściu wiszą dawne żołnierskie ubrania

Warto mieć coś do okrycia, bo temperatura wewnątrz nie przekracza 17 stopni

Schron dzieli się na część ekspozycyjną i część mieszkalną.

Gdzieś w kącie wypatrujemy stare maski przeciwgazowe.

Kolejne pomieszczenie przypomina dawną umywalnię.

Centrum łącznościowe – jedno z najciekawszych miejsc schronu.

Właściciele obiektu kolekcjonują przedmioty z okresu zimnej wojny.

Treść tablic ogłoszeniowych też odpowiada dawnym czasom

W bunkrze pełno jest starych sprzętów.

Jesteśmy w Brnie – gdyby ktoś zapomniał:)

Warunki w łazienikach są spartańskie, ale w sumie jest tu wszystko, czego potrzeba

Ranek witamy smacznym śniadaniem.

Pożegnanie z bunkrem 10-Z.