Monte Cucal – świetny punkt widokowy na otoczenie doliny Val di Fiemme

Jeżeli komuś poza nartami do szczęścia potrzeba jeszcze chociaż krótkiego górskiego spaceru, to szlak na Monte Cucal będzie świetnym starterem lub urozmaiceniem pobytu w okolicy Val di Fiemme. Dla nas dzisiejsza wycieczka to miły dodatek do dnia transferowego podczas zimowych ferii z 2023 r.. Dojechaliśmy z okolic Wenecji (relację z tej części pobytu znajdziecie tutaj) wczesnym popołudniem i po szybkich zakupach i odebraniu karnetów narciarskich zdążyliśmy jeszcze z wycieczką!

Wypatrzony naprędce punkt widokowy okazał się wspaniałym celem rodzinnego spaceru. Ze szczytu Monte Cucal położonego około 700 metrów powyżej pobliskich miejscowości Cavalese i Tesero zobaczyć można znaczną część pięknego otoczenia Val di Fiemme. Szlak poprowadzony jest bardzo wygodnie leśnymi drogami i ścieżkami. A widoki ze szczytu i położonego nieopodal głównej kulminacji Monte Cucal z nawiązką rekompensują podjęty wysiłek niezależnie od tego, w jakiej porze roku wybierzecie się w to urocze miejsce!

Szlak na Monte Cucal

2023.02.18

Parkujemy na poboczu drogi Strada Statale 620 z Cavalese na Passo Lavazé (powyżej miejscowości Varena, w miejscu odejścia od drogi szlaku 503 na Monte Cucal). Pomimo, że kalendarzowo zima w pełni, na szlaku bardziej czuć było wiosnę niż zimę – większe połacie śniegu spotkaliśmy tylko przed szczytem, całą drogę towarzyszyło nam piękne słońce, a temperatura przekraczała 10 stopni!

Cała wycieczka razem z dłuższym postojem na punkcie widokowym zajęła nam niespełna 3 godziny. Pokonaliśmy w tym czasie ponad 6 kilometrów i 350 metrów przewyższenia. Do pierwszego punktu widokowego dotrzeć można już w niespełna 20 minut, a na szczyt – w niecałe półtorej godziny. Na popas z podziwianiem widoków z przeuroczej ławeczki podejdźcie koniecznie na położony w pobliżu szczytu punkt widokowy (prowadzi do niego ścieżka oznaczona napisem „Bellavista”). Jego położenie na skalnej wychodni przywodzi na myśl nasze pienińskie klimaty. Na dodatek tuż obok rośnie nie jedna jak na Sokolicy, ale kilka pięknych sosen! Dla tej cudownej chwili spędzonej na ławeczce z widokiem na piękne otoczenie Val di Fiemme i urocze Tesero u stóp warto było poświęcić dzisiejsze popołudnie – nawet kosztem późnego dotarcia na miejsce noclegu!

Ruszamy szlakiem 503 na Monte Cucal.


Wybieramy wariant 503a z łagodniejszym podejściem.


Do pierwszego punktu widokowego docieramy już po kilkunastu minutach.


Nie mogło tu zabraknąć uroczej ławeczki:)


Ze szlaku bez trudu można dojrzeć trasy narciarskie na Alpe Cermis.


Monte Cucal – jesteśmy na miejscu!

Widoczek w dół Val di Fiemme – niczego sobie, prawda;)?


Najlepszy punkt widokowy znajduje się nieco w bok od głównego szlaku. Koniecznie musicie tu zajrzeć!


Nie na darmo dojście do niego oznaczono nazwą „Bellavista”!


Pod nami pieknie położone Tesere.


I ponownie widok w dół Val di Fiemme w scenerii zachodzącego słońca.


Pora schodzić, bo jeszcze trzeba się rozpakować w nowym miejscu – przed nami narciarski tydzień w Val di Fiemme!

Chcecie wiedzieć, jak wyglądały narty we włoskiej dolinie Val di Fiemme w Dolomitach? Pełna relacja z naszego narciarskiego tygodnia tutaj🙂