Wenecja i okolica

O atrakcyjności Wenecji nie trzeba nikogo przekonywać – to arcyciwkawe miasto zdecydowanie zasługuje na kilkudniowy pobyt. Trudno się będzie nudzić też w jej najbliższej okolicy. Niedalwko Wenecji znajduje się Padwa – miasto świętego Antoniego z jednym z największych na świecie kościołów katolickich i pokrytą freskami Giotta kaplicą Scrovegnich. Swoim pieknem kusi też pobliska renesansowa Vicenza z najstarszym zachowanym krytym teatrem i pięknymi przykładami stylu palladiańskiego.

Okoliczne tereny oferują też bardziej kameralne atrakcje – warto wybrać się na rejs na wyspy Laguny Weneckiej – Murano, Burano czy Torcello – pospacerować po wulkanicznych Wzgórzach Euganejskich czy odwiedzić romantyczne ruiny zamków Romea i Julii w miejscowości Montecchio Maggiore.

My w okolicy Wenecji spędziliśmy pierwszy tydzień ferii w lutym 2023 r. Potem przenieśliśmy się w Dolomity na narty do doliny Val di Fiemme.

Poszczególne wycieczki z „tygodnia weneckiego” w szczegółach opisujemy poniżej (wystarczy kliknąć na odpowiednie zdjęcie lub nagłówek). Opis tras narciarskich w dolinie Val di Fiemme znajdziecie natomiast tutaj oraz pod opisem tras „weneckich”.

Wenecja w karnawałowej odsłonie

Padwa – miasto świętego Antoniego

Wzgórza Euganejskie – Montagnana i wejście na Monte Cinto

Burano i Torcello – wyspy Laguny Weneckiej

Vicenza – renesansowe miasto Andrea Palladia

Montecchio – Zamki Romea i Julii

Okolice Val di Fiemme

Monte Cucal – świetny punkt widokowy na otoczenie doliny Val di Fiemme

Narty w Val di Fiemme/Obereggen

Po drodze do Wenecji zatrzymaliśmy się w Wiedniu – zimą jest tu naprawdę uroczo – koniecznie trzeba wybrać się na wspaniałe lodowisko pod Nowy Ratusz!

W drodze powrotnej zgotowaliśmy naszym chłopcom niespodziankę – nocleg w bunkrze przeciwatomowym z okresu Zimnej Wojny – takie atrakcje tylko w Brnie! Zresztą zobaczcie – opisy poniżej.

Brno- nocleg w bunkrze przeciwatomowym 10-Z