Ośrodek narciarski Donovaly – ferie z dziećmi na Słowacji

Donovaly

Słowackie ośrodki narciarskie kojarzą się nam głównie z miejscowościami położonymi pod Wysokimi i Niskimi Tatrami. Fanom białego szaleństwa najbardziej znany jest niewątpliwie jest Chopok, my jednak wybraliśmy znacznie bardziej kameralne Donovaly, położone między Niskimi Tatrami i Velką Fatrą.

Poza malowniczym górskim otoczeniem i przyjemnymi trasami zjazdowymi ośrodek ten ma też tę zaletę, że jest położony blisko atrakcji turystycznych środkowej części Słowacji. Przy okazji pobytu w Donovalach udało nam się zwiedzić trzy piękne miasta, które łączy górnicza przeszłość sięgająca średniowiecza. „Miedziana” Bańska Bystrzyca, „srebrna” Bańska Szczawnica i „złota” Kremnica znajdują się w zasięgu godzinnego dojazdu. Dwa ostatnie z wymienionych miast są wpisane na listę UNESCO, podobnie jak przepiękna górska wioska Vlkolinec, jedno z najbardziej malowniczych miejsc Słowacji.

Dlaczego Donovaly?

Kto ma podróżniczego kręćka,ten pewnie – podobnie jak my – szuka co rok nowego miejsca na zimowy wyjazd i każdego roku, wracając z ferii, zadaje sobie to samo pytanie: gdzie, kurczę, pojechać za rok? Polskie ośrodki już w większości są nam dobrze znane, te alpejskie – drogie i trochę jeszcze za ambitne dla naszych młodszych dzieci. Po długich rozważaniach pada więc na ośrodek Donovaly, położony na malowniczej przełęczy pomiędzy Niskimi Tatrami a Velką Fatrą. Trasy narciarskie w sam raz na poziomie naszych chłopaków, ceny karnetów i wyżywienia nie zwalają z nóg, a stoki położone są na tyle wysoko, że nawet przy ciepłej pogodzie trochę śniegu powinno na nich przetrwać. Niewątpliwym plusem jest też znacznie krótszy niż na alpejskie trasy dojazd!

Ośrodek narciarski Donovaly

Same narty Wam do szczęścia nie wystarczają? Doskonale to rozumiemy! Poniżej propozycje wycieczek do najciekawszych turystycznie miejsc położonych niedaleko Donovalów (wystarczy kliknąć w zdjęcie lub link):

Vlkolínec – górska wioska z listy UNESCO

Kremnica – „złota” perełka słowackich miast górniczych

Bańska Bystrzyca – spacer po zabytkowym centrum miasta

Bańska Szczawnica – górnicze miasto z listy UNESCO

Špania Dolina – malownicza osada górnicza zagubiona w słowackich górach

Donovaly: trasy narciarskie

W ośrodku znajdziecie właściwie trasy dla każdego, ale ze zdecydowaną przewagą tych łatwiejszych. Najmłodszym zapewne spodoba się funpark z kilkoma wyciągami taśmowymi i łatwym orczykiem. Na początkujących narciarzy czekaj kilka wyciągów orczykowych oraz 4-osobowa kolejka krzesełkowa Buly Expres Záhradište. Te ostatnie to niebieskie trasy, ale nie zupełnie nudne i przyzwoicie długie: taka typowa rodzinna część ośrodka. Dużym atutem jest możliwość jazdy wieczorami po oświetlonej trasie wzdłuż kolejki krzesełkowej Buly Expres.

Na narciarzy z większymi wymaganiami czeka kolejka krzesełkowo-gondolowa na Novą Holę (1361 m n.p.m.). Tutaj dominują czerwone trasy, których przewyższenie sięga 450 m. Ogromnym atutem tej części ośrodka są przepiękne (!) widoki z trasy na otaczające szczyty Niskich Tatr i Velkiej Fatry. Strona internetowa ośrodka: https://www.parksnow.sk/zima/

Nova Hola – 1361 m n.p.m.

Piękne trasy zjazdowe na Novej Holi. Niestety, przy dodatnich temperaturach lubią się zmuldzać.

Na dół prowadzi czerwona trasa, pokonująca niemal 450 m przewyższenia.

Tutejsze trasy są wybitnie widokowe

Pod nami jak na dłoni turystyczne serce Donovalóv.

Rodziny z dziećmi i początkujący narciarze pewnie wybiorą Záhradište – to głównie łatwe niebieskie trasy

Można jeździć przy spokojniejszych orczykach lub wybrać ambitniejsze trasy przy kolei krzesełkowej.

Na maluchy czekają taśmy w FunParku (wstęp osobno płatny)

. Dużym atutem Donovalów jest możliwość wieczornej jazdy – zaczyna się już o 16.00!

Cała główna niebieska trasa jest wieczorami oświetlona.

Donovaly to miejsce przyjazne dla rodzin.