Florencki Street Art

Nie sama klasyczną sztuką Florencja stoi! To gorące artystycznie miejsce również współcześnie!

Jednym z artystów najsilniej kojarzonych z nurtem florenckiego street artu jest Abraham Clet – francuski rzeźbiarz i malarz, który swoją aktywność artystyczną realizuje głównie we Włoszech. Prace Cleta powstają w żywej przestrzeni miejskiej – chyba najbardziej znanymi przykładami są słynne znaki drogowe, które nabierają zupełnie innego znaczenia po naklejeniu na nie zaprojektowanych przez Cleta naklejek. Niektóre prace artysty bywają uznawane za kontrowersyjne – na przykład ukrzyżowany Chrystus, który powstał na znaku oznaczającym ślepą uliczkę. Nam jednak jego twórczość bardzo się podoba – na pewno skłania do myślenia i wyjścia z automatycznego postrzegania typowych elementów przestrzeni miejskiej – my jesteśmy na tak!

Inną znaną florencką pracą artysty jest rzeźba Homme Ordinaire. Otóż na krawędzi mostu widzimy postać, której jedna noga stoi stabilnie, a druga robi krok w niepewną otchłań. Jak to interpretować? Jak stan zawieszenia, w którym jest każdy z nas? Najlepiej odwiedźcie Florencję i spróbujcie odpowiedzieć na to pytanie sami. Rzeźbą można znaleźć na moście Ponte alle Grazie.

Co jeszcze ciekawego można zobaczyć we Florencji i jej okolicach? Pomysły na inne wycieczki po tym przepięknym mieście i innych atrakcjach Toskanii opisujemy tutaj. 🙂