Muzeum archeologiczne i muzeum Leonarda da Vinci

To dzień, którym nasze dzieci były absolutnie zachwycone. O ile oglądanie bogatej kolekcji archeologicznej (ze specjalnym naciskiem na zbiory egipskie – macie tu możliwość zobaczenia mumii i prawdziwego egipskiego rydwanu!) było ciekawe dla wszystkich, o tyle interaktywność muzeum Leonarda da Vinci była absolutnym hitem dla młodszej części naszej wycieczki.

Narodowe Muzeum Archeologiczne we Florencji (Museo Archeologico Nazionale di Firenze)

2023.08

Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia – tym bardziej, że jeśli mamy bilet do Galerii Uffizi, w ciągu pięciu dni od jego zakupu możemy zwiedzić muzeum archeologiczne za darmo.

Muzeum zostało założone w drugiej połowie XIX wieku. Może się pochwalić m.in. bogatą kolekcją sztuki etruskiej (ze słynną Chimerą z Arezzo na czele) i ciekawym zbiorem wspaniałej biżuterii. Na nas największe wrażenie zrobił jednak dział egipski – możliwość zobaczenia na własne oczy egipskich mumii, papirusów czy doskonale zachowanego rydwanu bojowego (!) to gratka nie lada!

Narodowe Mzeum Archeologiczne we Florencji


Chimera z Arezzo to jeden z najcenniejszych eksponatów.


Ta etruska rzeźba pochodzi z IV-V w. p.n.e.


Muzeum ma bogaty zbiór sztuki ertuskiej.


Lew – kolejna etruska rzeźba pogrzebowa, IV w. p.n.e.


Kostyki do gry mają widać długą tradycję, VII w. p.n.e.


Największe wrażenie wywiera na zwiedzających dział egipski.


Drewniany rydwan z czasów XVIII dynastii, XVI-XIII w. p.n.e.


Można tu na własne oczy zobaczyć egipskie mumie.


Egipcjanie mumifikowali nawet zwierzęta – tu mały krokodyl.


Ten papirus jest datowany na… XI-XVI w. p.n.e.!


Stela autobiograficzna członka XI Dynastii, 2135-1994 r. p.n.e.


Ćwiczenia rysunkowe na wapiennej skale, XIII-XII w. p.n.e.


Neolityczne narzędzia kamienne


Muzeum archeologiczne posiada jedne z najbogatszych zbiorów w Europie.

Interaktywne Muzeum Leonarda Da Vinci (Leonardo Interactive Museum)

Szukając atrakcji na upalne popołudnie z dziećmi, zwróciliśmy uwagę na interaktywną placówkę wręcz stworzoną do rodzinnego kreatywnego spędzenia czasu. Na niezbyt dużej przestrzeni kilku sal wystawowych umieszczono tutaj maszyny projektowane przez genialnego renesansowego wynalazcę. Urządzeń jest kilkadziesiąt i każde z nich można własnoręcznie wypróbować, odkrywając przy okazji mechanizm ich działania. Grześ zapamiętale biegał po wszystkich salach, uruchamiając wielokrotnie każde urządzenie, a starsi chłopcy wciągnęli się razem z R. w budowanie mostu daVinciego i konstrukcji złożonych z prostych figur geometrycznych. Poza machinami wystawa obejmuje też reprodukcje najbardziej znanych obrazów Leonarda, w tym Ostatniej wieczerzy, Mona Lisy, Damy z łasiczką czy Zwiastowania. Sami nie wiemy, kiedy minęły nam prawie dwie godziny!

Uwaga, dosłownie kilkadziesiąt metrów od tej placówki znajduje się drugie, bardzo podobne miejsce poświęcone pracom Leonarda – Museo Leonardo da Vinci. Nie byliśmy w tym drugim muzeum, więc trudno nam ocenić, które jest ciekawsze. Oba prezentują maszyny zbudowane na podstawie szkiców Leonarda.

Leonardo da Vinci Interactive Museum.


Ekspozycja zajmuje kilka sal. Dzieci tu na pewno nie będą się nudzić!

Co jeszcze ciekawego można zobaczyć we Florencji i jej okolicach? Pomysły na inne wycieczki po tym przepięknym mieście i innych atrakcjach Toskanii opisujemy tutaj. 🙂